
Daří se vám méně si stěžovat? Díky prvnímu kroku začnete být automaticky více pozorní ke svým myšlenkám. A budete si moci všimnout druhého nekalého triku, který má náš mozek ve velké oblibě.
Nevytvářet si domněnky
Náš mozek se neustále vrhá na druhé lidi a snaží se domyslet, na co asi myslí, a zda si nemyslí něco špatného o nás. Jsou to přesně ty okamžiky, kdy se už od rána necítíme dobře a pak stačí jedno zdvihnuté obočí od kolegyně, abychom do večera mysleli na to, že jsme určitě zase ztloustli nebo, že je ta košile opravdu příšerná. Mozek miluje domněnky.
A má to ještě jeden háček. Jakmile začneme sami sebe přesvědčovat o tom, že si kolegyně určitě nic špatného nemyslí, mozek vyprodukuje ještě více argumentů, proč by mohla. Nakonec se naše vlastní myšlenky perou sami se sebou. Končí to pocitem bezvýchodnosti a napětí. Rozhodně nic příjemného.
S domněnkami se dají dělat hned dvě věci. Když jí chytnete na začátku, máte možnost zkrátka jít a u druhého člověka si ji ověřit. Může to vypadat třeba takhle: “Rozumím tomu dobře, že si myslíš, že mi to nesluší?”. Chce to velkou odvahu, ale okamžitě to pročistí vzduch. Druhého možná tak trochu zaskočíte, ale možná poprvé se dozvíte, co si opravdu myslí. Zpravidla se tak začne dít jedna hodně důležitá věc - zlepší se vaše vztahy, protože budou založené na otevřenosti.
Pokud už se domněnky opravdu intenzivně rozjedou, sedněte si a hoďte je na papír. Doslova z hlavy vyndejte všechny obavy o tom, že si druzí myslí, že jste tlustí, neschopní, hloupí a nudní. A pak ten papír nechte být. Běžte se najíst, protáhnout, napít se vody a zavolejte někomu, koho máte rádi. Teprve potom se k papíru znovu vraťte. Zjistíte překvapivou věc – budete mít pocit, jako kdyby to psal někdo jiný než vy. Má vůbec potom smysl domněnky v sobě živit?
Připravila: Katka
Foto: Pixabay