Děti

Mama hotel: rodiče by měli podpořit osamostatnění se svých potomků

Sbírání kytiček

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se, některým se opustit maminčinu sukni nechce ani pozdě po dvacítce. Buď studují, nebo už pracují, ale v každém případě se nechávají opečovávat rodiči a postavit se na vlastní nohy neplánují ani náhodou. Pokud je to případ také vaší ratolesti, je na čase začít jednat.

Svůj příběh jako vystřižený z časopisu vypráví paní Marta. „Synovi se na vysoké škole moc líbilo, a tak si studium několikrát přerušil, cestoval po světě a užíval si život. To jsme s manželem chápali a tolerovali. Mysleli jsme, že po státnicích se odstěhuje a postaví se na vlastní nohy. Jenže když u nás Kubík zůstal ještě další rok po škole a my jsme ho po celou dobu živili, začala nám docházet trpělivost. Vždyť mu bylo třicet let,“  svěřuje svou zkušenost s poskytováním mama hotelu pětapadesátiletá Marta.

Dříve bylo skoro otázkou hrdosti mladého člověka, že se snažil postavit na vlastní nohy co nejdřív, osamostatnit se a odejít od rodičů, nebýt na nich závislý. Doba vylétávání z hnízda se ale dnes posunula. Svou úlohu v tom hraje také profesionální angažovanost. Tlak doby na to, co vše potřebuje mladý člověk pro to, aby uspěl a dobře nastartoval svou kariéru, je značný.

Fenomén dneška

O mama hotelech se jako fenoménu dnešní doby píše často. Jde o případ, kdy dítě, byť dávno dospělé (často kolem 30 let věku) stále ještě bydlí u rodičů a využívá veškerý servis, který mu především matčina péče poskytuje. Často je to spojeno i s tím, že dotyčný „dospělý nedospělec“ ani nepřispívá na bydlení, jídlo a služby, které konzumuje, a o co je to horší, není ani rodiči k tomu nucen. „Marta s manželem by neměli čekat až na to, s čím jejich syn přijde. Je nutné doma nastavit jasná pravidla, která musí Jakub dodržovat, ať už se jedná o placení bydlení nebo úklid nepořádku,“ komentuje případ psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Řešení bydlení

Je jasné, že pokud člověk studuje, má omezenou možnost se osamostatnit. Otázka bydlení se tak jeví jako palčivější než potřeba domácího „servisu“. Těžko pak mohou rodiče spolufinancovat hypotéku. „Pokud chtějí rodiče své dospělé dítě motivovat k vytvoření vlastního zázemí, mohou s ním promluvit a nabídnout, že mu se startovacím bytem pomohou určitou finanční částkou,“ nabízí řešení Tamchynová.

Dnešní život mladých lidí vede jejich rodiče k tomu, že otevírají náruč a stahují svá dítka zpátky do mámina hotelu, kde je vše v bezpečí a s láskou připraveno. Mladý člověk budující si kariéru navíc nemá tolik času na to budovat zodpovědně vztahy. Svět nabízí cestování, nezávazné zábavy, které jsou dobrým vyvážením pracovního tlaku. Rodiče by však měli být neústupní a zvyšovat nároky a tlak na osamostatnění dítěte.

Zde je několik dobrých rad:

  • Vyvíjejte na děti postupný tlak na převzetí zodpovědnosti
  • Požadujte dostatečnou náhradu za své služby
  • Začněte se více věnovat svým zálibám
  • Naučte se unést neúspěch svých dětí a nezměkčujte jej hned svou péčí

Připravila: Věra Hájková
Foto: iStock

Zdroj informací: psychoterapeutka Jana Tamchynová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků