Rodina

Aktuálně: (NE)vadí vám letní čas?

Sbírání kytiček

O víkendu jsme opět měnili čas, tentokrát o hodinu napřed. Jak tuto změnu vnímáte?

Dvojí čas v jednom roce je u nás zavedený už pěkných pár let, mnozí ho pamatují ještě z dob předrevolučních. Jak to funguje? Každý rok, vždy poslední březnovou neděli, se běžný pásmový čas změní na letní, tedy se mu ubere jedna hodina, a každou poslední říjnovou neděli se letní čas vrací k normálu a my si můžeme zase o hodinku přispat. Nejsme v tomto nijak výjimeční, přechod na letní čas a zpět uznává a dodržuje většina evropských států.

Ale proč?

Prvotním záměrem, proč měnit hodinové ručičky, byla úspora energie. Prý budeme v jarně letních a trochu i podzimních měsících mít večer déle přirozené světlo. Uspoříme tak za elektřinu. Nemyslí si to však nejen energetici, ale ani mnozí obyčejní lidé. Připomeňme si nejznámějšího odpůrce letního času, již zesnulého pekaře Stanislava Pecku, který se proti (ne)logickému rozhodnutí ozýval už za minulého režimu.

Změna? Těžko říci

Všimněte si – zatímco řada lidí argumentuje proti letnímu času (například zdravotními obtížemi, které posuny tam a zpět vyvolávají), dalším je to více méně jedno, avšak pro se ozývá málokdo; nebo ho není slyšet. Aby se však dosáhlo vůbec pokusu o změnu, je třeba ujít dlouhé cesty, inu, jsme přece v Evropské unii. V rámci několika států EU je třeba získat milion podpisů, aby se tímto faktem EU vůbec začala zabývat.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Letn%C3%AD_%C4%8Das
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků