Volný čas

ALS – charitativní kalendář RUNY

Sbírání kytiček

K Vánocům patří dobré skutky. Jedním takovým může být koupě charitativního kalendáře.

Konkrétně charitativního kalendáře RUNY, jehož koupí podpoříte pacienty s Amyotrofická laterální sklerózou.

Amyotrofická laterální skleróza neboli ALS je neurologické onemocnění, které způsobuje ztrátu schopnosti ovládání svalů. Nemocní postupně přicházejí o veškerý pohyb na svém těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí a to vše při zachování myšlení a vědomí.

Proti nemoci neexistuje žádná prevence, příčina nemoci není známa. Odhadovaná incidence onemocnění jsou 2 případy na 100 000 obyvatel za rok, což v rámci České republiky znamená, že u nás přibude každý rok okolo 200 nových nemocných s ALS. Diagnóza ALS znamená zásadní životní změnu pro celou rodinu nemocného. Málokdo si umí představit, jak je péče o nemocné s ALS náročná. Kolem nemoci panuje stále velké tabu.

Spolek ALSA z.s. koordinuje péči o takto nemocné pacienty. Mimo jiné pořádá rekondiční pobyty a výjezdy lékařů do domovů pacientů, zapůjčuje specializované pomůcky a poskytuje poradenství.

Tento rok vydává charitativní kalendář s názvem RUNY, který podpořilo 13 českých umělců, mezi nimiž je např. David Kraus, Patricie Solaříková nebo Jana Plodková. Zakoupením tohoto kalendáře přispějete na aktivity spolku, který se jako jediný v ČR věnuje takto nemocným pacientům.

Více informací najdete na www.zsalsa.cz

KP

Foto: ALSA

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků