Zdraví

Alzheimer: počet nemocných se stále zvyšuje

Sbírání kytiček

Choroba, která ve svém důsledku naprosto zničí osobnost člověka a v podstatě ho dovede k totální nemohoucnosti, se mnohdy stále považuje za projev stárnutí. Zásadní omyl. Stárnutí není nemoc, kdežto demence ano.

Čísla vypovídající o Alzheimerově chorobě, pro níž jsou mimo jiné typické ztráta krátkodobé paměti, poruchy řeči, dezorientace, agrese a podobně, jsou skutečně alarmující.

 

Hrozivá data

Světové statistiky udávají, že v roce 2000 trpělo touto chorobou asi 25 milionů lidí, kdežto v roce 2008 počet dosáhl už 37 milionů. U nás se počet pacientů trpících tímto onemocněním odhaduje na 130 tisíc osob. Je to skutečně jen odhad, protože mnozí nemocní v počátcích své choroby vůbec nemusí tušit, oč vlastně běží, a bohužel i někteří lékaři prvotní projevy můžou mylně považovat za pouhé projevy stárnutí.

 

Neumíme ji vyléčit

Nemoc přichází u lidí nad šedesát let a s rostoucím věkem se riziko onemocnění mnohonásobně zvyšuje. Jedná se až o čtvrtinu, či dokonce třetinu lidí nad osmdesát let postižených Alzheimerem,“uvádí MUDR. Iva Holmerová, předsedkyně České alzheimerovské společnosti. A jak se choroba léčí? „V současné době máme k dispozici jen symptomatickou léčbu, tedy léky, které mohou do určité míry zmírnit některé příznaky onemocnění. To vede ke zpomalení průběhu nemoci. Existuje dostatek vědeckých důkazů pro účinnost psychosociálních intervencí, podpory, poradenství a dalších metod,“ dodává odbornice.

 

Musíme si pomáhat

A můžete pomoci třeba i vy. Naštěstí nebudete sami. Například společnost PPCG, SE, jejímž majitelem je David Pěnička, se stala generálním sponzorem Mezinárodního sympozia příspěvkových organizací pečujících o osoby s Alzheimerovou chorobou. To se pořádá právě dnes a zítra v Teplicích a jeho smyslem je snažit se co péči o nemocné stále zlepšovat. „Jsem přesvědčen, že poskytovat finanční prostředky do této oblasti, kde se setkávají ředitelé organizací pečujících o osoby s Alzheimerovou chorobou, je více než správné. Chtěl bych, aby si ředitelé domovů mohli vyměnit zkušenosti a názory na péči o lidi s touto nemocí a tak ji zdokonalili,“ uvádí David Pěnička.

 

Co je, stále nestačí

Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2010 vymyslelo takzvaný plán Alzheimer, který měl za cíl zanalyzovat situaci a pokrýt potřeby nemocných a jejich rodin. Ke 20. listopadu 2013 bylo podle informací MPSV v Česku registrováno 230 domovů se zvláštním režimem s celkovou kapacitou 11 783 lůžek – cílovou skupinou jsou právě lidé s demencí.
Nutno však podotknout, že ani to stále nestačí. Navíc ve státních zařízeních je mnohdy velice dlouhá čekací doba, a pobyt v soukromých zařízeních zase ne každý dokáže finančně zvládnout. Alzheimer je zkrátka nemoc, která si od nás, zdravých, zaslouží čím dál více pozornosti.


Připravila: Marcela
Foto: archiv Davida Pěničky
11. 9. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků