Ano, tento druh rostlinného oleje má kromě kosmetiky velmi široké využití i v kuchyni jako kulinářský olej. Pokud jste se s ním ještě nesetkali, rádi vás seznámíme s tím, proč byste ho rozhodně neměli přehlížet.
Kulinářský arganový olej patří mezi takzvané superpotraviny, je tedy velmi výjimečný svým obsahem živin důležitých pro lidské zdraví. Má zajímavou vůni, jemnou chuť pražených oříšků a skvěle se hodí jak pro studenou, tak teplou kuchyni. Poohlédněte se však po oleji, který byl vyroben opravdu v souladu s přísnými pravidly ekologického hospodářství a jeho výrobci byl udělen certifikát bio kvality. Bio arganový olej neobsahuje konzervanty a uchovává se v něm velké množství sterolů, skvalenu, omega vyšších mastných kyselin a zejména vysoký obsah vitaminu E, kterého obsahuje až dvakrát více než olivový olej.
Všechny tyto účinné látky při pravidelné konzumaci pomáhají tělu překonat zdravotní potíže a zároveň jsou prevencí proti onemocněním. A existují pro to i vědecké důkazy. Arganový olej snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a triglyceridů v krvi, zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitní systém a pomáhá i při příliš vysoké hladině cukru v krvi. Pomoci by proto mohl při cévních a srdečních onemocněních, při cukrovce, dokonce slouží dobře jako prevence proti zánětlivým onemocněním, ba i některým druhům rakoviny. Jednoduše řečeno, konzumací arganového oleje si rozhodně nemůžete uškodit!
Ideální je zejména pro studenou kuchyni, na smažení však není vhodný pro svůj nízký bod přepálení. Chuťově velmi vynikne i v salátech a různých omáčkách, ale vynikající je i jako náhrada másla! Takto ho používají v Maroku jako tradiční součást kuchyně – namáčejí si do něj čerstvě upečený chléb. Skvělý je i s kuskusem a vůbec celkově ho lze použít na vše, na co jste si zvykli dávat olivový olej. Jeho krásné aroma a skvělá chuť dostane určitě i vás a příznivý efekt na zdraví může být jen příjemným vedlejším účinkem.
KP
Foto: freeimages