Astma, chronické onemocnění znepříjemňující život dospělých i dětí

Astma bronchiale, či chcete-li záducha, představuje v současné době běžné onemocnění plic a průdušek týkající se jak dospělých, tak i dětí. O co přesně jde, jak vlastně vzniká, kterými příznaky je charakteristické a čím lze jej lze léčit, se nyní dočtete.

astma perex.jpgAstma, chronické onemocnění znepříjemňující život dospělých i dětí
Zobrazit fotografii v galerii

Nejde o nic nového 

Některé zdroje uvádí, že o astmatu věděli lidé už ve třetím tisíciletí př. n. l. ve staré Číně. Jiné zase hovoří o prvním výskytu této choroby ve starověkém Egyptu. Buď jak buď, nejde o onemocnění dnešní doby, jak by se mohlo zdát. Samotný název astma pochází z řečtiny a v překladu znamená příznačné „lapání po dechu“. V průběhu 19. století hledala medicína příčiny vzniku astmatu, jakož i možnosti léčby. Ve známost tak vstoupily chloroformové masti, dále léky pilokarpin či Epinerfin. V polovině 20. století pak přišly na řadu kortikosteroidy. Zajímavostí je, že právě astma bylo v první polovině 20. století zařazeno mezi psychosomatická onemocnění. V současné době se má za to, že psychické potíže, jakými jsou stres či emocionální zátěž, mohou astma spustit, nicméně nestojí za jeho vznikem. 


Astma bronchiale, o co jde?

Astma je chronické onemocnění – zánět průduškové sliznice. Zánět vzniká jako obrana průdušek před určitými vnějšími vlivy. V důsledku reakce dýchacích cest na tyto faktory pak vzniká v průduškách otok, zvýší se produkce hlenu a stáhne se průdušková stěna, čímž dojde ke značnému omezení možností dýchat. Zúžené dýchací cesty se pomocí léčby, často i bez ní vrací do původního stavu. Dochází však ke zvýšení eozinofilů a ztluštění retikulárního vaziva. Na astmatu mají podíl i T-lymfocyty, neutrofily, makrofágy, dále cytokiny, chemokiny, histamin a leukotrieny. Chronicita astmatu spočívá v opakovaných epizodách dušnosti, svírání na hrudi a nekontrolovatelného kašle. 


Jak vzniká astma? 

Na vzniku astmatu mají zcela jistě podíl geny. Nicméně jen dědičnost nezpůsobí rozvoj onemocnění. Roli hraje i prostředí jedince, a to především ve věku novorozeneckém a kojeneckém. Důvod je jasný. Právě v tomto období totiž dochází ke konečnému vývoji imunitního systému, a pokud se člověk s dědičnou zátěží dostane do kontaktu s určitými alergeny, vzniká nejvyšší pravděpodobnost propuknutí onemocnění. Co nemůžeme opomenout, je vliv matky na dítě ještě v době těhotenství. Její strava, případně kouření cigaret mají taktéž rozhodující vliv na vznik astmatu. 


Vnější faktory způsobující rozvoj astma – alergeny

Obecně lze rozdělit faktory fungující jako spouštěče astmatu do tří skupin: fyzikální, chemické a biologické. K nejčastějším fyzikálním vlivům patří vlhkost či teplota. Chemické faktory představují především anorganické látky a konečně biologické faktory se nesou ve znamení pylů, roztočů, plísní a bakterií. 


Samostatnou kapitolou je pak strava. Předčasný příjem bílkoviny z kravského mléka či vaječné bílkoviny může mít na svědomí rozvoj alergie či astmatu. I z toho důvodu se doporučuje co nejdelší výživa dětí prostřednictvím mateřského mléka. Mezi běžně známé alergeny řadíme kakao a potraviny jej obsahující, dále ořechy, ryby. Problémem jsou pak i různé druhy ovoce – jahody, citrusy, rajčata. 


Atopický ekzém a senná rýma jako předzvěst astma

Atopický ekzém představuje kožní onemocnění, které vzniká následkem kontaktu jedince s alergeny. U více než 60 % lidí se vyvine už do 5 let věku. Projevuje se svědivými ložisky na kůži. Senná rýma trápí postiženého buď sezónně, nebo i celoročně. Projevuje se typicky dechovými obtížemi, nadměrným slzením a pálením očí, rýmou. Jak ekzém, tak i senná rýma se mohou rozvinout v astma bronchiale. 


Jak astmatickým záchvatům předcházet?

Eliminovat co nejvíce nežádoucí projevy astmatu lze. Důležité je přizpůsobit onemocnění životní styl, to znamená vyhýbat se kontaktu s alergeny. Mezi spouštěče patří kromě jiného cigaretový kouř přijímaný i pasivně, jiné znečištění ovzduší, určité potraviny. Nutné je dodržovat v domácnosti čisté prostředí, aby docházelo k minimu výskytu roztočů z prachu. Není vhodné vlastnit zvíře mající srst. Dalším druhem prevence je lázeňská léčba. Koupele, masáže, dechová cvičení přispívají ke stabilizaci onemocnění. Využívá se i klimatoterapie, balneoterapie, aeroterapie či speleoterapie. 


Lze astma zcela vyléčit?

Nelze. Nicméně v současné době existují přípravky umožňující potlačit projevy na minimum. Není výjimkou, že i astmatik, pokud je jeho zdravotní stav stabilizovaný, vykonává náročné sportovní aktivity zcela bez problémů. Léky tlumící příznaky astmatu jsou určeny buď pro okamžitou úlevu, nebo k dlouhodobému užívání jako prevence před exacerbací. K nejúčinnějším patří kortikosteroidy. 


Nejčastěji se léky podávají prostřednictvím inhalátorů s inhalačním nástavcem či ve formě práškových inhalátorů.


Inhalační léčba – podávání léků probíhá vdechováním. Nespornou výhodou je, že lék ihned „putuje“ na postižené místo, takže do dýchacích cest. Tímto způsobem lze přijímat i mikrogramové množství léku, což v případě prášků nebo injekcí není možné. Je nesmírně nutné znát správnou techniku inhalace. Měla by být provedena v takové poloze těla, aby bylo zaručeno, že jsou dýchací cesty dostatečně „otevřené“, to znamená ideálně ve vzpřímeném sedu. V případě potřeby lze inhalovat i vleže. Následuje pomalý a hluboký nádech, krátká pauza, výdech ústy a opět pauza. Volba inhalace prostřednictvím masky či náustku pak záleží především na věku nemocného. K inhalaci roztoku léku se používají například nebulizátory, pokud jsou však léky ve formě tablet, je třeba kapslového inhalátoru. 


Léčba astmatu prochází neustálým vývojem už proto, že v současné době touto chorobou trpí kolem 100 milionů lidí. Nepodceňujte možné příznaky, konzultujte vaše případné potíže s lékařem. Jedině s optimálně nastavenou léčbou můžete i s chronickým zánětem dýchacích cest vést plnohodnotný život. 


KP

Foto: archiv PR

DISKUZE K ČLÁNKU

5

astma je opravdu nepříjemné,má sousedka ho má i nedávno byla hospitalizovaná

ODPOVĚDĚT

3

Také mám problémy...

ODPOVĚDĚT

5

Mám známé s astmatem, je to nepříjemná nemoc.

ODPOVĚDĚT

3

S astmatem mám velmi zvláštní zkušenost. Když jsem jako malá říkala doktorce, že se mi špatně dýchá a že mám asi astma (hodně jsem četla a byla zvědavá, tak jsem se hned pídila po problémech s dýcháním), tak mi odpověděla, že je astma dědičné a že jsem hypochondr a nemám tolik číst :D Pak mi téměř ve 20 jiná doktorka řekla, že jsem nezodpovědná, jaktože už dávno nemám inhalátor, že mám naprosto příšernou kapacitu plic a diagnostikovala mi astma (to jsem se téměř udusila, proto jsem jela na pohotovost). Pak mi bylo řečeno, že se astmatu nikdy nezbavím..nicméně, po dvou letech sebeléčení a poctivého dýchání a cvičení mě již netrápí ani astma ani žádné jiné respirační potíže (dříve jsem hodně trpěla na záněty nosohltanu a ostatních dutin). Myslím, že vše se dá řešit, a evidentně ani lékaři nevědí všechno.. přála bych klidné dýchání všem, kteří astmatem, či jinými dýchacími potížemi trpí, je to skutečně hodně nepříjemné.

ODPOVĚDĚT

5

Krásně napsané.

ODPOVĚDĚT

5

máte úplnou pravdu a hezky jste to napsala

ODPOVĚDĚT

4

můj děda zemřel na astma

ODPOVĚDĚT

4

trpí jím maminka, přítelkyně...

ODPOVĚDĚT

5

Astma mám je to moc nepříjemné

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Astma: příčinou může být i zanedbané větrání

Astma: příčinou může být i zanedbané větrání

Kašel, tlak na hrudi, únava a dušnost. To jsou příznaky, se kterými se musí potýkat...

Titulka pro: Zatočte s roztoči

Zatočte s roztoči

Každou noc sdílíme postel spolu s 1,5 až 2 miliony prachových roztočů a bakterií. Účinnou...

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Detoxikace před otěhotněním

Detoxikace před otěhotněním

V dnešní době se většina dětí rodí po zralé úvaze rodičů, kteří probírají, zda vše...

Titulka pro: Načerpejte sílu Mrtvého moře

Načerpejte sílu Mrtvého moře

Není moře jako moře. Relax a odpočinek najdete skoro na každé pláži. Pokud vám jde...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

KONTAKTNÍ GRIL

Ahoj, je dobré mít doma ten kontaktní gril ? Zajímalo by mě ...

DESINFEKCE

Zdravím, prosím dá se ještě někde sehnat nějaká ...

KOSMETIKA

Ahojky, máte nějakou pozitivní zkušenost s pleťovou ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz