Astma, chronické onemocnění znepříjemňující život dospělých i dětí

Astma bronchiale, či chcete-li záducha, představuje v současné době běžné onemocnění plic a průdušek týkající se jak dospělých, tak i dětí. O co přesně jde, jak vlastně vzniká, kterými příznaky je charakteristické a čím lze jej lze léčit, se nyní dočtete.

astma perex.jpgAstma, chronické onemocnění znepříjemňující život dospělých i dětí
Zobrazit fotografii v galerii

Nejde o nic nového 

Některé zdroje uvádí, že o astmatu věděli lidé už ve třetím tisíciletí př. n. l. ve staré Číně. Jiné zase hovoří o prvním výskytu této choroby ve starověkém Egyptu. Buď jak buď, nejde o onemocnění dnešní doby, jak by se mohlo zdát. Samotný název astma pochází z řečtiny a v překladu znamená příznačné „lapání po dechu“. V průběhu 19. století hledala medicína příčiny vzniku astmatu, jakož i možnosti léčby. Ve známost tak vstoupily chloroformové masti, dále léky pilokarpin či Epinerfin. V polovině 20. století pak přišly na řadu kortikosteroidy. Zajímavostí je, že právě astma bylo v první polovině 20. století zařazeno mezi psychosomatická onemocnění. V současné době se má za to, že psychické potíže, jakými jsou stres či emocionální zátěž, mohou astma spustit, nicméně nestojí za jeho vznikem. 


Astma bronchiale, o co jde?

Astma je chronické onemocnění – zánět průduškové sliznice. Zánět vzniká jako obrana průdušek před určitými vnějšími vlivy. V důsledku reakce dýchacích cest na tyto faktory pak vzniká v průduškách otok, zvýší se produkce hlenu a stáhne se průdušková stěna, čímž dojde ke značnému omezení možností dýchat. Zúžené dýchací cesty se pomocí léčby, často i bez ní vrací do původního stavu. Dochází však ke zvýšení eozinofilů a ztluštění retikulárního vaziva. Na astmatu mají podíl i T-lymfocyty, neutrofily, makrofágy, dále cytokiny, chemokiny, histamin a leukotrieny. Chronicita astmatu spočívá v opakovaných epizodách dušnosti, svírání na hrudi a nekontrolovatelného kašle. 


Jak vzniká astma? 

Na vzniku astmatu mají zcela jistě podíl geny. Nicméně jen dědičnost nezpůsobí rozvoj onemocnění. Roli hraje i prostředí jedince, a to především ve věku novorozeneckém a kojeneckém. Důvod je jasný. Právě v tomto období totiž dochází ke konečnému vývoji imunitního systému, a pokud se člověk s dědičnou zátěží dostane do kontaktu s určitými alergeny, vzniká nejvyšší pravděpodobnost propuknutí onemocnění. Co nemůžeme opomenout, je vliv matky na dítě ještě v době těhotenství. Její strava, případně kouření cigaret mají taktéž rozhodující vliv na vznik astmatu. 


Vnější faktory způsobující rozvoj astma – alergeny

Obecně lze rozdělit faktory fungující jako spouštěče astmatu do tří skupin: fyzikální, chemické a biologické. K nejčastějším fyzikálním vlivům patří vlhkost či teplota. Chemické faktory představují především anorganické látky a konečně biologické faktory se nesou ve znamení pylů, roztočů, plísní a bakterií. 


Samostatnou kapitolou je pak strava. Předčasný příjem bílkoviny z kravského mléka či vaječné bílkoviny může mít na svědomí rozvoj alergie či astmatu. I z toho důvodu se doporučuje co nejdelší výživa dětí prostřednictvím mateřského mléka. Mezi běžně známé alergeny řadíme kakao a potraviny jej obsahující, dále ořechy, ryby. Problémem jsou pak i různé druhy ovoce – jahody, citrusy, rajčata. 


Atopický ekzém a senná rýma jako předzvěst astma

Atopický ekzém představuje kožní onemocnění, které vzniká následkem kontaktu jedince s alergeny. U více než 60 % lidí se vyvine už do 5 let věku. Projevuje se svědivými ložisky na kůži. Senná rýma trápí postiženého buď sezónně, nebo i celoročně. Projevuje se typicky dechovými obtížemi, nadměrným slzením a pálením očí, rýmou. Jak ekzém, tak i senná rýma se mohou rozvinout v astma bronchiale. 


Jak astmatickým záchvatům předcházet?

Eliminovat co nejvíce nežádoucí projevy astmatu lze. Důležité je přizpůsobit onemocnění životní styl, to znamená vyhýbat se kontaktu s alergeny. Mezi spouštěče patří kromě jiného cigaretový kouř přijímaný i pasivně, jiné znečištění ovzduší, určité potraviny. Nutné je dodržovat v domácnosti čisté prostředí, aby docházelo k minimu výskytu roztočů z prachu. Není vhodné vlastnit zvíře mající srst. Dalším druhem prevence je lázeňská léčba. Koupele, masáže, dechová cvičení přispívají ke stabilizaci onemocnění. Využívá se i klimatoterapie, balneoterapie, aeroterapie či speleoterapie. 


Lze astma zcela vyléčit?

Nelze. Nicméně v současné době existují přípravky umožňující potlačit projevy na minimum. Není výjimkou, že i astmatik, pokud je jeho zdravotní stav stabilizovaný, vykonává náročné sportovní aktivity zcela bez problémů. Léky tlumící příznaky astmatu jsou určeny buď pro okamžitou úlevu, nebo k dlouhodobému užívání jako prevence před exacerbací. K nejúčinnějším patří kortikosteroidy. 


Nejčastěji se léky podávají prostřednictvím inhalátorů s inhalačním nástavcem či ve formě práškových inhalátorů.


Inhalační léčba – podávání léků probíhá vdechováním. Nespornou výhodou je, že lék ihned „putuje“ na postižené místo, takže do dýchacích cest. Tímto způsobem lze přijímat i mikrogramové množství léku, což v případě prášků nebo injekcí není možné. Je nesmírně nutné znát správnou techniku inhalace. Měla by být provedena v takové poloze těla, aby bylo zaručeno, že jsou dýchací cesty dostatečně „otevřené“, to znamená ideálně ve vzpřímeném sedu. V případě potřeby lze inhalovat i vleže. Následuje pomalý a hluboký nádech, krátká pauza, výdech ústy a opět pauza. Volba inhalace prostřednictvím masky či náustku pak záleží především na věku nemocného. K inhalaci roztoku léku se používají například nebulizátory, pokud jsou však léky ve formě tablet, je třeba kapslového inhalátoru. 


Léčba astmatu prochází neustálým vývojem už proto, že v současné době touto chorobou trpí kolem 100 milionů lidí. Nepodceňujte možné příznaky, konzultujte vaše případné potíže s lékařem. Jedině s optimálně nastavenou léčbou můžete i s chronickým zánětem dýchacích cest vést plnohodnotný život. 


KP

Foto: archiv PR

DISKUZE K ČLÁNKU

5

astma je opravdu nepříjemné,má sousedka ho má i nedávno byla hospitalizovaná

ODPOVĚDĚT

3

Také mám problémy...

ODPOVĚDĚT

5

Mám známé s astmatem, je to nepříjemná nemoc.

ODPOVĚDĚT

3

S astmatem mám velmi zvláštní zkušenost. Když jsem jako malá říkala doktorce, že se mi špatně dýchá a že mám asi astma (hodně jsem četla a byla zvědavá, tak jsem se hned pídila po problémech s dýcháním), tak mi odpověděla, že je astma dědičné a že jsem hypochondr a nemám tolik číst :D Pak mi téměř ve 20 jiná doktorka řekla, že jsem nezodpovědná, jaktože už dávno nemám inhalátor, že mám naprosto příšernou kapacitu plic a diagnostikovala mi astma (to jsem se téměř udusila, proto jsem jela na pohotovost). Pak mi bylo řečeno, že se astmatu nikdy nezbavím..nicméně, po dvou letech sebeléčení a poctivého dýchání a cvičení mě již netrápí ani astma ani žádné jiné respirační potíže (dříve jsem hodně trpěla na záněty nosohltanu a ostatních dutin). Myslím, že vše se dá řešit, a evidentně ani lékaři nevědí všechno.. přála bych klidné dýchání všem, kteří astmatem, či jinými dýchacími potížemi trpí, je to skutečně hodně nepříjemné.

ODPOVĚDĚT

5

Krásně napsané.

ODPOVĚDĚT

5

máte úplnou pravdu a hezky jste to napsala

ODPOVĚDĚT

4

můj děda zemřel na astma

ODPOVĚDĚT

4

trpí jím maminka, přítelkyně...

ODPOVĚDĚT

5

Astma mám je to moc nepříjemné

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Astma: příčinou může být i zanedbané větrání

Astma: příčinou může být i zanedbané větrání

Kašel, tlak na hrudi, únava a dušnost. To jsou příznaky, se kterými se musí potýkat...

Titulka pro: Zatočte s roztoči

Zatočte s roztoči

Každou noc sdílíme postel spolu s 1,5 až 2 miliony prachových roztočů a bakterií. Účinnou...

Titulka pro: Detoxikace před otěhotněním

Detoxikace před otěhotněním

V dnešní době se většina dětí rodí po zralé úvaze rodičů, kteří probírají, zda vše...

Titulka pro: Načerpejte sílu Mrtvého moře

Načerpejte sílu Mrtvého moře

Není moře jako moře. Relax a odpočinek najdete skoro na každé pláži. Pokud vám jde...

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

OPAKUJÍCÍ SE ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Prosím poraďte co pomáhá na vracející se záněty ...

DOBRÁ OPTIKA

Dobrý den, poradíte kam zajít vybrat nové brýle a kde mi ...

PRODLOUŽENÍ VLASŮ

Má někdo zkušenost s prodlužováním vlasů? Prosím o tip.

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz