Babička s dědou berou vnoučata k moři. Radost nebo obava?

Možná vám také babička s dědou nabídli, že vezmou děti v létě k moři. Nebo jste právě vy v roli babičky, která letos pojede s vnoučetem do Bulharska? V tom případě čtěte dál. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad před cestou.

Babička s dědou berou vnoučata k moři. Radost nebo obava?
Zobrazit fotografii v galerii

Vitální a aktivní prarodiče jsou pro rodinu s malými dětmi požehnání. Zvlášť když jsou připraveni hlídat kdykoli je potřeba. Babičky předčítající pohádky a dědečkové zasvěcující do lotrovin, sportu, nebo třeba pletení pomlázky, to zní přímo jako recept na šťastné dětství. Na společnou cestu k moři se vnoučata určitě těší a rodiče si jistě rádi odpočinou. Ale možná, že skrz to těšení někde prosakuje mírná nervozita: budou babička s dědou na malého lumpa stačit? Zvládneme jim zabalit všechno nezbytné?


Cestovní doklady 

Nezapomeňte, že každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad.


Souhlas rodičů s cestou 

V Evropské unii nemusí mít dítě, které necestuje s rodiči jejich písemný souhlas s cestou. Přesto se doporučuje vybavit dítě ověřeným souhlasem alespoň jednoho z rodičů. Tento souhlas může být sepsán volnou formou a měl by obsahovat nacionále rodiče, dítěte a doprovázející osoby, termín cesty a cílovou destinaci. Podpis na listině vám ověří na kterémkoli úřadě. Hodí se i kopie rodného listu a překlad listiny do angličtiny či přímo jazyka cílové země.


Žádný předpis to sice nevyžaduje, je ale zřejmé, že taková listina může značně usnadnit jednání například ve zdravotnickém zařízení a na úřadech. Vezměte také v úvahu, že pokud dítě necestuje s rodiči, může policie při kontrole žádat vysvětlení, případně předložení dodatečných dokladů a to při jakémkoli podezření na porušování práv dítěte, pašování dětí apod.


GPS hodinky s lokátorem 

Nebudeme malovat čerty na zeď, ale velmi nepříjemné jsou situace, kdy se dítě například u moře ztratí. Stává se to dost často, přece jen jsou tu pro to podmínky: na pláži je těžká orientace, davy cizích lidí, neznámé prostředí, málokdo mluví česky… Spoustu starostí vám mohou ušetřit GPS hodinky s lokátorem a funkcí volání. Je to poměrně rozšířený a jednoduchý způsob hlídání dětí. 


Jde o následující:

● Dítě má na ruce náramkové hodinky Gator a v nich SIM kartu kteréhokoli operátora s datovým tarifem. Hodinky fungují kdekoli na světě, kde je GPS signál, jen je do některých zemí potřeba aktivovat roaming, jako u mobilních telefonů. 


● Dospělý, který ho hlídá, má ve svém chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Gator a v té si může zobrazit mapu, v níž se mu zobrazuje aktuální poloha dítěte s hodinkami. Kdyby se babičce a dědovi dítko někam zatoulalo, stačí, když se podívají do mobilu a hned vidí, kde je, zda se někam pohybuje a mohou mu také zavolat.


Hodinky mají spoustu dalších bezpečnostních funkcí, například SOS tlačítko, jímž si dítě rychle a snadno přivolá pomoc. Dále funkci safe zona, která usnadní hlídání dítěte v omezeném prostoru. Kdyby se z něho vzdálilo, aplikace na to sama upozorní atp. 


Babičce a dědovi se bude líbit, že je aplikace v češtině a je s ní opravdu snadné zacházení. Doma ji nainstalujete a nastavíte v ní telefonní čísla, na která se může volat z hodinek a také čísla, která se na hodinky mohou dovolat. Dítě tak nebude obtěžovat nikdo cizí, ale vy z domova s ním můžete mluvit kdykoli. Hodinky navíc dítě neztratí tak snadno jako mobil. Jen plavat v moři se s nimi nedoporučuje, i když jsou odolné proti vniknutí vzdušné vlhkosti a prachu.


Na všechny funkce dětských hodinek s GPS lokátorem se podívejte na stránky cleverstore.cz.


Cestovní pojištění 

Všichni doufáme, že se nic špatného nepřihodí, ale pro případ nešťastné náhody je dobré mít sjednané cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Je praktické, pokud jsou dítě a s ním cestující prarodič pojištěni u stejné pojišťovny.


Při sjednávání pojištění nijak nepanikařte, dá se to udělat online a na poslední chvíli. Je tedy zbytečné sjednávat pojištění s předstihem, kdyby se pak stalo, že dítě na poslední chvíli onemocní a nebude moci odjet, nebudete litovat vynaložených peněz.


Do lékárničky 

Zapomenout doma se nesmí především osobní léky, které dítě užívá. Dále jsou užitečné léky proti průjmu, kapky do očí, dezinfekce a náplasti. U moře stejně jako na horách je nepostradatelný opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 30.


Týden dva u moře dítěti prospějí. Jednak samotná změna prostředí podporuje učení, zvídavost, fantazii a jednak působí přímořské klima ozdravně. Alergici se tu zbaví ekzémů, uleví se astmatikům a počítá se také to, že se tu jí zdravěji. Hojnost ovoce a sezonní zeleniny příznivě ovlivní jídelníček. Domů se vám vrátí šťastné, zdravě opálené dítě se spoustou nových zážitků. A o tom, jak je taková společná dovolená důležitá pro vztah prarodičů s vnuky, je zbytečné mluvit. Budou na ní celý život vzpomínat.


KP

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Je to velká zodpovědnost a hlavně starost. Pokud rodiče mohou ať s dětmi k moři jedou sami.

ODPOVĚDĚT

1

my bereme vnuky každý rok k moři - ale střídají se a vždy jede jen jeden, myslím, že dva už se dali těžko ohlídat, dokáží spolu vymyslet až neuvěřitelné věci, ale tak jak to máme, vyhovuje to všem.

ODPOVĚDĚT

1

byli jsme s vnoučaty a jejich rodiči v Chorvatsku

ODPOVĚDĚT

3

My vnoučata k moři nebereme.

ODPOVĚDĚT

1

Bála bych se vzít svá vnoučata k moři. Oba dva jsou jedináčci a kdyby se jim něco stalo, tak bych to nejspíš nepřežila. Tak k nám jezdí na návštěvu a do ciziny s rodiči.

ODPOVĚDĚT

2

Pravda je, že je to veliká zodpovědnost.

ODPOVĚDĚT

1

letos bere děti jejich teta,díky za dobré rady,vyřídím jí to

ODPOVĚDĚT

1

Také jsme byli několikrát s vnoučetem v Itálii. Byl to naše zlatíčko.

ODPOVĚDĚT

1

Vnoučata s námi cestovala k moři ráda, vše vždy proběhlo OK. I nyní, když jsou všichni téměř dospělí, by jeli také.

ODPOVĚDĚT

4

nikdy jsme s vnoučaty u moře nebyli, brali jsme je na chatu k přehradě...

ODPOVĚDĚT

2

kdysi jsme vnoučata brali k moři a bylo vše ok

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (11 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DAROVÁNÍ VAJÍČEK

Ahojky :) Holky, jak probíhá darování vajíček? Máte ...

CLIP IN

Holky, jaké máte zkušenosti s prodloužením vlasů? Jako ...

MRAZÁK A LEDNICE

Ahoj, co myslíte, je lepší kupovat mrazák a lednici ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz