Babička s dědou berou vnoučata k moři. Radost nebo obava?

Možná vám také babička s dědou nabídli, že vezmou děti v létě k moři. Nebo jste právě vy v roli babičky, která letos pojede s vnoučetem do Bulharska? V tom případě čtěte dál. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad před cestou.

Babička s dědou berou vnoučata k moři. Radost nebo obava?
Zobrazit fotografii v galerii

Vitální a aktivní prarodiče jsou pro rodinu s malými dětmi požehnání. Zvlášť když jsou připraveni hlídat kdykoli je potřeba. Babičky předčítající pohádky a dědečkové zasvěcující do lotrovin, sportu, nebo třeba pletení pomlázky, to zní přímo jako recept na šťastné dětství. Na společnou cestu k moři se vnoučata určitě těší a rodiče si jistě rádi odpočinou. Ale možná, že skrz to těšení někde prosakuje mírná nervozita: budou babička s dědou na malého lumpa stačit? Zvládneme jim zabalit všechno nezbytné?


Cestovní doklady 

Nezapomeňte, že každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní doklad.


Souhlas rodičů s cestou 

V Evropské unii nemusí mít dítě, které necestuje s rodiči jejich písemný souhlas s cestou. Přesto se doporučuje vybavit dítě ověřeným souhlasem alespoň jednoho z rodičů. Tento souhlas může být sepsán volnou formou a měl by obsahovat nacionále rodiče, dítěte a doprovázející osoby, termín cesty a cílovou destinaci. Podpis na listině vám ověří na kterémkoli úřadě. Hodí se i kopie rodného listu a překlad listiny do angličtiny či přímo jazyka cílové země.


Žádný předpis to sice nevyžaduje, je ale zřejmé, že taková listina může značně usnadnit jednání například ve zdravotnickém zařízení a na úřadech. Vezměte také v úvahu, že pokud dítě necestuje s rodiči, může policie při kontrole žádat vysvětlení, případně předložení dodatečných dokladů a to při jakémkoli podezření na porušování práv dítěte, pašování dětí apod.


GPS hodinky s lokátorem 

Nebudeme malovat čerty na zeď, ale velmi nepříjemné jsou situace, kdy se dítě například u moře ztratí. Stává se to dost často, přece jen jsou tu pro to podmínky: na pláži je těžká orientace, davy cizích lidí, neznámé prostředí, málokdo mluví česky… Spoustu starostí vám mohou ušetřit GPS hodinky s lokátorem a funkcí volání. Je to poměrně rozšířený a jednoduchý způsob hlídání dětí. 


Jde o následující:

● Dítě má na ruce náramkové hodinky Gator a v nich SIM kartu kteréhokoli operátora s datovým tarifem. Hodinky fungují kdekoli na světě, kde je GPS signál, jen je do některých zemí potřeba aktivovat roaming, jako u mobilních telefonů. 


● Dospělý, který ho hlídá, má ve svém chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Gator a v té si může zobrazit mapu, v níž se mu zobrazuje aktuální poloha dítěte s hodinkami. Kdyby se babičce a dědovi dítko někam zatoulalo, stačí, když se podívají do mobilu a hned vidí, kde je, zda se někam pohybuje a mohou mu také zavolat.


Hodinky mají spoustu dalších bezpečnostních funkcí, například SOS tlačítko, jímž si dítě rychle a snadno přivolá pomoc. Dále funkci safe zona, která usnadní hlídání dítěte v omezeném prostoru. Kdyby se z něho vzdálilo, aplikace na to sama upozorní atp. 


Babičce a dědovi se bude líbit, že je aplikace v češtině a je s ní opravdu snadné zacházení. Doma ji nainstalujete a nastavíte v ní telefonní čísla, na která se může volat z hodinek a také čísla, která se na hodinky mohou dovolat. Dítě tak nebude obtěžovat nikdo cizí, ale vy z domova s ním můžete mluvit kdykoli. Hodinky navíc dítě neztratí tak snadno jako mobil. Jen plavat v moři se s nimi nedoporučuje, i když jsou odolné proti vniknutí vzdušné vlhkosti a prachu.


Na všechny funkce dětských hodinek s GPS lokátorem se podívejte na stránky cleverstore.cz.


Cestovní pojištění 

Všichni doufáme, že se nic špatného nepřihodí, ale pro případ nešťastné náhody je dobré mít sjednané cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Je praktické, pokud jsou dítě a s ním cestující prarodič pojištěni u stejné pojišťovny.


Při sjednávání pojištění nijak nepanikařte, dá se to udělat online a na poslední chvíli. Je tedy zbytečné sjednávat pojištění s předstihem, kdyby se pak stalo, že dítě na poslední chvíli onemocní a nebude moci odjet, nebudete litovat vynaložených peněz.


Do lékárničky 

Zapomenout doma se nesmí především osobní léky, které dítě užívá. Dále jsou užitečné léky proti průjmu, kapky do očí, dezinfekce a náplasti. U moře stejně jako na horách je nepostradatelný opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 30.


Týden dva u moře dítěti prospějí. Jednak samotná změna prostředí podporuje učení, zvídavost, fantazii a jednak působí přímořské klima ozdravně. Alergici se tu zbaví ekzémů, uleví se astmatikům a počítá se také to, že se tu jí zdravěji. Hojnost ovoce a sezonní zeleniny příznivě ovlivní jídelníček. Domů se vám vrátí šťastné, zdravě opálené dítě se spoustou nových zážitků. A o tom, jak je taková společná dovolená důležitá pro vztah prarodičů s vnuky, je zbytečné mluvit. Budou na ní celý život vzpomínat.


KP

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já bych se asi nikdy nevydala s prarodiči a dětmi na dovolenou jen tak, bez třeba cestovního pojištění, protože to si myslím, že se může ze začátku zdát jako nevinná věc, ale co potom, až se něco stane? Těžko se to bude vymýšlet, že :-) JInak, jestli by se někdo chtěl podívat někam nebo se chystá někam a nemá ještě cestovní pojištění, udělejte si ho třeba od mé oblíbené pojišťovny jménem - https://www.ervpojistovna.cz :-)

ODPOVĚDĚT

1

Je to velká zodpovědnost a hlavně starost. Pokud rodiče mohou ať s dětmi k moři jedou sami.

ODPOVĚDĚT

1

my bereme vnuky každý rok k moři - ale střídají se a vždy jede jen jeden, myslím, že dva už se dali těžko ohlídat, dokáží spolu vymyslet až neuvěřitelné věci, ale tak jak to máme, vyhovuje to všem.

ODPOVĚDĚT

1

byli jsme s vnoučaty a jejich rodiči v Chorvatsku

ODPOVĚDĚT

3

My vnoučata k moři nebereme.

ODPOVĚDĚT

1

Bála bych se vzít svá vnoučata k moři. Oba dva jsou jedináčci a kdyby se jim něco stalo, tak bych to nejspíš nepřežila. Tak k nám jezdí na návštěvu a do ciziny s rodiči.

ODPOVĚDĚT

2

Pravda je, že je to veliká zodpovědnost.

ODPOVĚDĚT

1

letos bere děti jejich teta,díky za dobré rady,vyřídím jí to

ODPOVĚDĚT

1

Také jsme byli několikrát s vnoučetem v Itálii. Byl to naše zlatíčko.

ODPOVĚDĚT

1

Vnoučata s námi cestovala k moři ráda, vše vždy proběhlo OK. I nyní, když jsou všichni téměř dospělí, by jeli také.

ODPOVĚDĚT

4

nikdy jsme s vnoučaty u moře nebyli, brali jsme je na chatu k přehradě...

ODPOVĚDĚT

2

kdysi jsme vnoučata brali k moři a bylo vše ok

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz