Zdraví

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Sbírání kytiček

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře, avšak nezapomínejte, že bakterie jsou i jinde než třeba v koupelně nebo na dveřní klice.

Dalším místem, kde se jim dobře daří, je například klávesnice a myš u počítače, líbí se jim také v houbičkách na mytí (nejen) nádobí, ovšem našli byste je třeba i na ovladačích, mobilních telefonech a dokonce i tam, kde byste je možná nečekali.

 

1. Houbičky představují ráj pro bakterie

I když všechno doma doslova září čistotou, nezapomínejte ani na hadříky a houbičky, s nimiž jste domácnost umývali. Zejména houbičky se snadno kontaminují. Jak je udržet v čistotě? Nechte je odmočit v roztoku dezinfekčního přípravku Domestos 24H Plus a vody, nebo je přidejte do pračky. Navíc houbičky stojí pár korun, vyplatí se je tedy často měnit.

2. Haló, tady bakterie

Mobilní telefon používáme často a automaticky, stejně často ho také odkládáme na různá místa, takže má dostatek možností přijít do kontaktu s kdečím, včetně bakterií. Přiznejte si nyní – jak často mobil dezinfikujete či otíráte například vlhčeným ubrouskem? Vlhčený ubrousek zbaví telefon špíny, a dezinfekce zase bakterií.
Dalším skrytým místem, kde se bakteriím daří, jsou dálkové ovladače, i ty byste měli často čistit (dezinfekční prostředek ve spreji nastříkáte na papírový ubrousek a jím otřete ovladač ze všech stran). Je to důležité nejen proto, že se zde bakterie drží, ale i díky kombinaci různých činností  – sledujeme televizor, přepínáme programy a při tom například stolujeme.

3. Je to lepší v restauraci?

Jak se to vezme. Jistě, nádobí a stoly se pravidelně umývají, o tom není pochyb, ale co třeba jídelní lístek? Zkuste si představit, kolik lidí ho třeba za týden drží v ruce, a tak si nevědomky předává bakterie. Těžko se spoléhat, že by zaměstnanci dezinfikovali jídelní lístky denně.

4. Než budete platit

Až budete v kabelce hledat peněženku, možná společně s ní „vylovíte“ také bakterie; „schovávají se“ i na papírových bankovkách (udává se, že virus chřipky na nich přežívá více než dva týdny). Další bakterie můžou být i ve vaší kosmetické taštičce. Jak peněženku, tak taštičku je proto vhodné pravidelně čistit. A totéž platí pro samotnou kabelku. Použijte například Cif Professional 2in1.

5. Rychle na nákup

Obáváte se někdy používat veřejné toalety? Pokud jsou v nákupních centrech, tak nemusíte, ty se uklízejí mnohokrát za den. Ovšem totéž by potřebovaly také nákupní košíky či vozíky. Co myslíte, myjí je zaměstnanci také denně? Netřeba o tom spekulovat, raději si po nákupu jděte umýt ruce nebo použijte antibakteriální gel, který máte určitě uložený ve své kabelce. 


Připravila: mar
Foto: Unilever
1. 7. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků