Zdraví

Benefity přerušovaného půstu

Sbírání kytiček

Nepodporují ho žádné firmy, nestojí za ním armáda propagátorů, přesto funguje. A až na výjimky ho může zkusit většina dospělých. Jaké jsou jeho hlavní benefity?

Přerušovaný půst není dieta, ale spíš životní styl. Na rozdíl od drtivé většiny stravovacích režimů dává každému dostatek volnosti. Jak ve volbě doby jídla, tak jeho skladby. Není sešněrovaný mraky pravidel. A právě proto je velká šance, že si na něj zvyknou i lidé, kteří se nestravují zrovna ukázkově. 

Podstata věci 

Využijte dobu, kdy spíte, a nejíte a prodlužte ji i na část dne. Nejste zvyklí snídat? Pak začněte s něčím na zub třeba v 10 hodin a poslední sousto si vezměte například v 18 hodin. Nedáte naopak bez snídaně ani ránu? Jezte od 7 do 16 hodin. Nebo si zvolte jiný časový úsek. Dospělým se pro začátek doporučuje zkusit 14 hodin půstu a 10 hodin jako „okénko“ na jídlo u žen, u mužů 16/8 hodin. Přerušovaný půst je však velmi tvárný, klidně začněte i ve volnějším režimu 12/12 hodin. Podstatné je, abyste striktně dodržovali fázi půstu a jídla. Přerušovaný půst rozhodně není o tom, že si budete počítat hodiny mezi jednotlivými jídly. 

Jednou tak a příště zase jinak

Další benefit spočívá v jeho variabilitě ohledně počtu dnů. Můžete ho držet 1 až 2 dny v týdnu, což se doporučuje, když si chcete udržet váhu. Pokud byste rádi také trochu shodili, vyplatí se být na sebe přísnější a volit systém 5+2 (pět dnů věnujete přerušovanému půstu, 2 budou volnější). Samozřejmě není špatně ani 3+4 nebo 7+0, je to na vás. Stejně tak nevadí, když občas změníte čas. Příklad: Naučíte se fungovat v režimu „jím od 10 do 18 hodin“, jenže vás čeká rodinná oslava. Sraz s bývalými kolegy. Zahradní party. Klidně v ten den jezte o něco déle, například do osmi devíti hodin večer. Nemusíte mít výčitky a kdyby vám to přece jen nedalo, další den zkuste dobu „jím“ o trochu zkrátit. V době, kdy se postíte, samozřejmě pijte. Povolená je voda, i s citronovou šťávou, také čaje nebo káva. Ale bez doslazování, mléka nebo smetany. Pokud milujete latte nebo cappuccino, dejte si je v době, kdy jíte.

Zdravotní výhody 

Od každé změny ve stravování něco očekáváme. Co slibuje přerušovaný půst? Jakmile něco sníte, do krve se začne vyplavovat inzulín, který převádí cukr z potravy do buněk, a buď se energeticky využije, nebo změní na tuk. Ovšem v těle člověka, který jí opravdu často, třeba 3x denně a mezitím ještě párkrát něco zobne, může vzniknout inzulínová rezistence. Z dlouhodobého hlediska zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje cévy, posléze se na ně může nabalovat tuk. Naopak v době „nejím“ se snižuje hladina inzulínu v krvi a není důvod, aby ho tělo uvolňovalo nadmíru. Což je dobrá zpráva i pro ty, kdo potřebují sundat nějaké to kilo. Když tělo spaluje cukry, nemá proč současně likvidovat své tukové zásoby. K rozkladu tuků dochází až po snížení hladiny inzulínu. 


Ušijte si jídelníček na míru 

Posledním, zato neméně zásadním benefitem vašeho nového životního stylu je, že vám nikdo nenařizuje, co jíst. Nemusíte počítat energetickou hodnotu potravin, ani je vážit, vlastně si nemusíte až tolik odříkat. Něco jako zakázané potraviny neexistuje. Proto ani není důvod se přejídat. Předpokládá se však, že se více zamyslíte nad tím, co a kdy si dáváte do úst. Když budete vědět, že omezením sacharidů a počtu jídel za den zlepšíte citlivost na inzulín, jistě každý den nepoběžíte pro dortík. Dost možná se právě díky přerušovanému půstu naučíte preferovat i zdravější potraviny nenásilnou formou. 


Kdo si má dát pozor 

Naše společnost obecně jí spíše více než méně, proto doba postění se může prospět většině dospělých. Nejen štíhlým, také obézním a rovněž ženám v přechodu. A nejen zdravým, ale i nemocným, například diabetikům 2. typu, kardiakům nebo lidem s Alzheimerovou demencí, samozřejmě pod lékařským dohledem. A kdo by na něj měl zapomenout? Děti, těhotné a kojící ženy, senioři a rovněž lidé s poruchami příjmu potravy. 


Autor: Věra Hájková
Zdroje: margit.cz, healthline.com
Foto: Tumisu Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků