Zdraví

Bolesti zad: na vině může být i vaše povolání

Sbírání kytiček

V zaměstnání strávíme spoustu času. Mezi nejčastější problémy, které trápí českou populaci, patří bolesti pohybového aparátu.

Obecně platí, že problémy s bolestí zad, páteře, nohou a kolen trápí většinou starší ročníky, ale také lidi s nadváhou a ty, kteří nesportují a nevyhledávají žádné fyzické aktivity. Jenže pak existuje celá řada pacientů, kteří nepatří ani do jedné výše jmenované skupiny, a přitom trpí chronickými bolestmi pohybového aparátu. Na vině je jejich povolání. 

Nebezpečné přetěžování 

Některé profese s sebou prokazatelně nesou rizika vzniku nejrůznějších nemocí. A nemusíte být zrovna horník nebo dřevorubec, abyste to pocítili na vlastní kůži. Ať už většinu pracovní doby prosedíte, prostojíte nebo jste v neustálém pohybu, můžete být ohroženi postižením pohybového aparátu. Odborníci se shodují na tom, že tato onemocnění jsou následkem nadměrného a dlouhodobého zatěžování pohybového ústrojí a nervů končetin za hranice jejich přirozené biologické odolnosti. Pokud své tělo v rámci pracovní doby několik let pravidelně přetěžujete a nedopřejete mu správný druh odpočinku a kompenzace, koledujete si o nepříjemné bolesti. Ty vás nakonec mohou o vaše povolání připravit. 

Sedavé zaměstnání 

Problémy: Mezi nejtypičtější zdravotní potíže sedavých profesí patří bolesti zad, jejichž původ se často skrývá v nesprávném sezení. Dochází k přetěžování krční páteře a svalstva ramen a krku. Dlouhodobé statické zatížení vede k omezení krevního oběhu a zásobování těla kyslíkem a živinami a vyúsťuje v celkovou únavu těla a mysli. Pokud se hrbíme, dochází ke stlačení meziobratlových tkání a ochabnutí zádových svalů. To vede k nadměrnému zatěžování plotének, dokonce může dojít i k jejich bolestivému posunutí. 

Jak se bránit: Velmi důležité je pořídit si kvalitní židli. Při sezení byste měli poskytnout oporu loktům, zápěstí by měla být narovnaná a neměla by se opírat o podložku. Nezapomínejte se zhruba každou hodinu pracovní doby protáhnout a projít se. Pravidelný pohyb a sport po skončení pracovní doby může být tou správnou kompenzací dlouhých hodin prosezených za pracovním stolem. 

Stále v pohybu 

Problémy: Dostatek fyzických aktivit je sice jedním z pilířů zdravého životního stylu, ale je velmi důležité, jaký druh pohybu vykonáváte. Profese vyžadující pohyb jsou často spojeny s nošením nejrůznějších břemen. Jedná se většinou o jednotvárné činnosti zatěžující ramena. Při zvedání a přenášení těžkých předmětů dochází k předsunutí hlavy, nepřirozenému zkroucení těla a jednostrannému přetížení. To vede nejen k bolestem zad, ale trpí zároveň kolena a kyčle, jež patří mezi největší klouby, které nesou váhu prakticky celého těla. Dlouhodobé zatížení neprospívá ani nožní klenbě, která se bortí a vede k chronickým bolestem při chůzi. Dbejte také na to, aby byla vaše chůze harmonická a stabilní. Například různá délka kroků ovlivňuje zatěžování nohou, které je pak rozdílné a vede k nerovnoměrné svalové práci celého těla. Ve výsledku to vede k bolestem zad. 

Jak se bránit: Pokud vykonáváte profesi, při které se prakticky nezastavíte, je důležité kompenzovat takové zatížení dostatkem zklidnění a relaxace. Neznamená to samozřejmě, že si máte lehnout po pracovní době na gauč k televizi. Vsaďte na klidné a protahovací cvičení jako je například pilates nebo jóga. Jestliže nosíte v práci nějaká břemena, hlídejte si, aby nevážila příliš. Podle zákona mohou muži přenášet maximálně 50 kg a ženy dokonce jen 20 kg! 

Stále stojíte 

Problémy: Jestliže při práci musíte dlouhé hodiny stát, vystavujete se potížím souvisejícím s přetížením krční páteře a ramen, které vedou k chronickým bolestem těchto tělesných partií. Je to zejména v případech, kdy se díváte dolů a hrbíte se. Při dlouhém stání má člověk navíc tendenci předsunovat dopředu hlavu a prohýbat se v oblasti bederní páteře, která pak bolí. Pokud dlouho stojíte, trpí i kolena a kyčelní klouby, protože abyste si ulevili, povolíte svaly kolem pánve a břišní svalstvo a váhu těla pak nesou pouze kyčle. Nebezpečí číhá také na vaši nožní klenbu. Při dlouhodobém statickém zatěžování se postupně může začít propadat. 

Jak se bránit: Prevencí na potíže je dostatek pohybové činnosti, při které posílíme a protáhneme břišní svaly a bedra. Důležité je se během pracovní doby minimálně každou půlhodinu protáhnout a uvolnit záda a ramena. Nožní klenbě ulevíte jejím posilováním. Zkuste si sednout naboso a prsty na nohou chytat třeba malý měkký míček. Pravidelně cvičte tzv. cévní gymnastiku, která spočívá v propínání špiček a kroužení kotníků. Skvělým kompenzačním druhem pohybu je jízda na kole.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: webozdravi.cz 
Foto: Karolina Grabowska Pexels

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků