Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také nazývá Smart House. Podívejme se, jak vlastně funguje a na co se máme připravit.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Před budováním chytré domácnosti zvažte, do jakého stupně ovládání spotřebičů chcete dospět. Důležité jsou okruhy, které budete chtít nakonec ovládat. Promyslete, jaký systém chytré domácnosti si zvolíte. Ovlivní to instalaci, ovládání i naši pohodu. Zvolit můžete i modulární systém, který lze budovat postupně. Při výstavbě je třeba vybudovat základní infrastrukturu s kompletní kabeláží. Systém má být otevřený a vždy doplnitelný, třeba i o komponenty od konkurence. Zvažte, zda budete pracovat s grafickou aplikací na chytrém zařízení nebo jen s odesláním kódu pro dané zařízení. 


Co si nechat vstoupit do života 

Rozdíly jsou ve stupni realizace chytré domácnosti. Důležitá je modularita výstavby, nebo možnost samostatného vypnutí zvolených okruhů. Základem je třeba ovládání topení na dálku přes SMS zprávy, dálkový monitoring místnosti přes GSM, garážová vrata, ovládání stínění, jako je roleta před oknem, či závlahového systému. Ujasněte si pojmy i to, co od chytré domácnosti očekáváte a kolik vás to bude stát. Chytrý dům může stát několik desítek i stovek tisíc, nebo třeba milion. Záleží na stupni, požadavcích, komplexnosti, značce a kvalitě. 


Chytrá domácnost jako investice 

Přemýšlejte o chytré domácnosti vždy jako o investici. Ta se vám musí vrátit v podobě možnosti ušetřit peníze i čas. Někdy je to i o radosti, pokud vás technologie baví. Myslete na to, kdo bude systém udržovat a aktualizovat, nebo vymění porouchanou jednotku. Vždy se vyplatí mít chytrou domácnost v komplexnější a kvalitní podobě. Chytrý dům může spočívat v zapnutí topení i sauny na dálku, ovládání kotle i hlavic radiátorů, chytrém ovládání televizoru i kávovaru. Chytrý je přístroj s přístupem na domácí síť a internet, ovládání gesty, rozpoznání tváře a automatická úprava nastavení. 


Kam až sahá inteligentní domácnost 

Vrcholový stupeň inteligentní domácnosti představuje rozvody v celém domě, který hlídá teplotu v okolí ledničky, závlahu ve skleníku i zimní zahradě, teplotu vody v bazénu i ovládání konkrétní zásuvky, která vám sepnutím upeče tousty k snídani. Někdy může být naprostá automatizace i na škodu. Na zmáčknutí jediného tlačítka lze zhasnout světla, stáhnout rolety, zamknout či zabezpečit dům třeba jen s výjimkou ložnice a koupelny. Vše je třeba ale důkladně promyslet


Co chytrá domácnost zvládne 

Každý výrobce systému pro chytrou domácnost instaluje několik okruhů. Komfortní funkce můžete mít v podobě osvětlení se stmíváním, či automatické regulace teploty podle nastaveného programu i v každé místnosti samostatně. Je i několik způsobů ovládání jako dotykový panel ve stěně, dálkový ovladač, chytrý telefon, tablet, notebook, program v počítači či webové rozhraní, hlasové ovládání a kamera. Lze vypnout nepoužívaný okruh při spánku, spustit postupné zhasínání a ochranu dětí hlídáním pohybu nebo alarm, který lze propojit na bezpečnostní agenturu. Přístup přes kód či kartu


Úspora a bezpečnost 

Úsporu získáte v podobě regulace vytápění a klimatizace, zavedení časového či časově omezeného spínání, chytré regulace osvětlení, jeho spínání v závislosti na světelných podmínkách okolí, blokování funkce vybraných spotřebičů třeba při vysokém tarifu v elektrické síti, či eliminace nechtěně zapnutých spotřebičů v podobě vypnutí světla při absenci pohybu. Bezpečnost přinese ochrana při špatném počasí zatažením žaluzií při větru nebo bouřce, ochranu proti nečekaným událostem jako jsou poruchy v elektrické síti, živelným pohromám v podobě senzoru zatopení a kouřového senzoru. 


Přehled a automatické funkce 

Přehled o provozu budete mít přes SMS zprávu nebo lze provádět změny přes internet či z chytrého zařízení i na dálku. Automatické funkce se sepínají na základě veličin jako je čas, teplota, osvětlení, pohyb, či síla větru, kdy se automaticky provádějí nastavené operace. Na základě jednoho povelu či události lze vykonat několik činností najednou. Možností je zavedení příchodové a odchodové funkce, kdy po zadání kódu či načtení karty chytrý dům nastaví elektrické spotřebiče a zvolené okruhy. 


KP

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

tak to není pro nás

ODPOVĚDĚT

5

je to jen pro hodně movité lidi

ODPOVĚDĚT

1

pro lidi,kteří jsou líní obsloužit ručně?

ODPOVĚDĚT

3

No ano, protože na to mají!

ODPOVĚDĚT

3

Zajímavý článek...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Chytré hodinky jsou tou nejlepší chůvou

Jak rádi vzpomínáme na své dětství, kdy jsme si mohli běhat po venku a rodiče...

ilustrační obrázek

NOVÉ BYDLENÍ S BŸÚ Feng Shui

Hledáte nové bydlení? Jestliže ano, je nutné si uvědomit, že je to rozhodnutí, které velmi...

ilustrační obrázek

Nový dům pohlídá čtyřnohý strážce

Uvažujete o pořízení nového bydlení pro svou rodinu? Není to až tak nereálná představa, jak...

ilustrační obrázek

Oblékněte svůj dům do vánočních světel a vytvořte si skvělou sváteční atmosféru

I když se to vůbec nezdá, dá se říci, že za dva a půl měsíce...

ilustrační obrázek

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

PSÍ SPORTOVCI - ODMĚNY

Dobrý den, máme doma fenku sportovkyni a sháním pro ni ...

ZUBNÍ PASTY

Ahoj jakou bělící zubní pastu by jste mi doporučily?

MOČOVÉ CESTY - BRUSINKY

Zdravím, dcera má problém s močovými cestami a sháním ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz