Bydlení

Jak udržet v bazénu čistou vodu

Sbírání kytiček

Pořídit si bazén není dnes nic nedostupného. Mnohem složitější bývá udržet si vodu čistou. Máme pro vás pár pravidel. Zkuste se jimi řídit a budete se pyšnit bazénem s čistou, průhlednou a zdravotně nezávadnou vodou po celou koupací sezónu.

Když do bazénu napustíte vodu, bývá průzračná a ani ve snu by vás nenapadlo, že by vám vaši radost mohlo něco zakalit. A to doslova.

Co je vlastně příčinou špinavé vody?

V první řadě to býváme my samy. Z naší kůže a sliznic se smývají do vody nejrůznější sekrety: pot, maz, zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů a mýdel. Nemusí to být samozřejmě na první pohled patrné. Jenže stačí mikroskopické množství, které vodu kontaminuje a zhorší její kvalitu. Geometrickou řadou se pak začnou množit nejrůznější mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně a kvasinky, popř. i prvoci a helmici, mykobakterie. V určitých případech u venkovních bazénů nelze vyloučit též kontaminaci vody trusem ptáků a hlodavců. Pomnožování mikroorganismů podporuje též zvýšení teploty koupací vody.

Čistotu vody v bazénu ohrožují také další nečistoty: listí, jehličí, tráva nebo hmyz. Pokud nečistoty tohoto typu do vody napadají, dají se odstranit ručně pomocí hladinové a dnové síťky. Další možností jsou pak poloautomatické nebo automatické vysavače. Do základní výbavy pak patří také kartáč, kterým snadno vyčistíte nečistoty ze dna a stěn bazénu. Ochranu vody zajistí i plachty, které slouží k zakrytí hladiny, když bazén zrovna nepoužíváte.

Chce to filtraci

Základem každého čištění vody v bazénu je filtrace, která bývá zpravidla dodávána společně s bazénem. V současnosti se nejvíce používá písková filtrace, ta nahradila starší kartušovou filtraci, která byla dříve hojně využívána. Písek je potřeba jednou týdně propláchnout a po roce je pak nutné koupit nový a vyměnit ho. Pokud bazén využíváte velice intenzivně, je nutné častěji kontrolovat průchodnost pískové náplně a případně časový interval proplachu zkrátit.

Dezinfikujte účinně

Pískový filtr, síťky, vysavače ani plachty ale samy o sobě vodě nezabezpečí hygienickou nezávadnost. Aby byla voda v bazénu skutečně čistá, je potřeba používat kromě těchto praktických pomocníků také chemické přípravky. Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody je její dezinfekce. Nejdostupnějším způsobem je použití přípravku na bázi chloru. Můžete ho navíc doplnit UV zářením či mikrofiltrací.

Jak postupovat?

Postup dezinfekce vody v bazénu je velmi jednoduchý. Potřebnou dávku dle návodu k použití dezinfekčního přípravku je nutné nejprve promíchat s několika litry vody. Udržovací dávka pro průběžné čištění závisí na počasí a na frekvenci využívání bazénu. V parných letních dnech se doporučuje bazén dezinfikovat jednou týdně. Ideální je bazén dezinfikovat až večer po koupání, protože vstup do bazénu po tomto procesu není možný. Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Savo
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků