Česká republika patří mezi země se středním rizikem střevních onemocnění

Lidé, kteří často cestují i ti, kteří překročí hranice jen občas, ví, jaké problémy mohou na dovolené způsobit střevní komplikace, zejména průjem.

Česká republika patří mezi země se středním  rizikem střevních onemocnění
Zobrazit fotografii v galerii

Zvlášť v afrických nebo asijských zemích, kde nebývá úroveň hygieny nejlepší. Víte, že nebezpečí nakažení hrozí i v ČR? Naše země je obecně hodnocená jako země se středním rizikem střevních onemocnění. V naprostém bezpečí tedy nejste v létě ani v České republice. Například nedostatečná tepelná úprava kuřecího masa loni zapříčinila onemocnění téměř 24 tisíc lidí nemocí zvanou kampylobakterióza. Salmonelóza může za dalších cca 11 tisíc případů. Dostatečná letní příprava zahrnující informování se o rizicích a prevenci, užívání probiotik a dodržování základních hygienických zásad přitom může problémům zabránit. 


Průjem může mít infekční i neinfekční původ. Ten neinfekční souvisí se změnou jídelníčku na cestách, kdy najednou skládáme na talíř nezvyklé kombinace potravin, uděláme dietetickou chybu a náš trávicí systém se s tím nedokáže chvíli srovnat. Zatímco tento průjem je téměř neškodný a po návratu k obvyklé stravě zmizí, infekční průjem vzniká ze závažnějších příčin a je nejčastěji projevem nemoci zvané kampylobakterióza. Tu způsobuje bakterie vyskytující se na nedostatečně tepelně upraveném kuřecím mase a v loňském roce dle údajů ze Státního zdravotnického ústavu zkazila letní dny minimálně 23 780 lidem, jež nemoc ohlásili. Další zákeřná bakterie, jenž nás může v České republice pořádně potrápit, je nechvalně známá Salmonella, která způsobila nemoc salmonelózu 11 359 pacientům. 


Pomohou probiotika 

Boj s kampylobakteriózou, salmonelózou a dalšími průjmovými onemocněními je pro tělo vyčerpávající. Narušená střevní mikroflóra umožňuje patogenům šířit se v těle, jsme lehce napadnutelní viry, bakteriemi či toxiny. Právě k obnovení střevní mikroflóry přispívají probiotika, přátelské bakterie žijící ve střevech, které příznivě ovlivňují naše zdraví, zejména trávení, a zlepšují vstřebávání některých živin, peristaltiku střev a mnoho dalších. Jsou přirozenou součástí některých potravin, při průjmových onemocnění je ale lepší zajít do lékárny, kde vám doporučí přípravky, které obsahují větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů a s potížemi si rychle poradí. Vhodné je volit přípravky doplněné o prebiotika sloužící zároveň jako potrava pro probiotika, případně např. kvasinku S. Boulardii. Příkladem může být Biopron Forte, který obsahuje výhodnou kombinaci probiotických kvasinek a laktobacilů.


Boj s dehydratací 

Samotné trávicí obtíže ale nejsou jediným problémem. Značnou komplikaci může vyvolat i přílišné odvodnění těla, které přitom přirozeně nastává. „Největším rizikem při průjmových onemocnění je nedostatečný pitný režim a následná dehydratace organizmu. Pokud jste odkázáni jen na svou pomoc, využijte převařenou vodu s 4 lžičkami cukru a 1 lžičkou soli. Lékaře určitě navštivte, pokud průjem trvá déle než 5 dní, objeví se horečky a zvracení, ve stolici je příměs krve nebo nejste schopni dodat a udržet dostatek tekutin,“ radí praktická lékařka MUDr. Petra Nová z Prahy. 


Prevence 

Je třeba si uvědomit, že v teplém počasí se potraviny rychleji kazí a že improvizované podmínky u prodejního stánku na koupališti nebo hudebním festivalu nemusí zaručit potřebnou skladovací teplotu a další nutné hygienické návyky. I když si vaříte sami doma, nenechávejte potraviny nezavřené nebo mimo lednici déle, než je nezbytně nutné. Všechny suroviny po pečlivé tepelné úpravě ihned snězte.


KP

Foto: Focus agency

DISKUZE K ČLÁNKU

4

problémy nemáme do ciziny nejezdíme

ODPOVĚDĚT

3

V zahraničí je to hned. Změna stravy, přejídání se, rychle ochutnat první den vše a co nejvíc,špatná hygiena při přípravě jídel, k tomu vedro a dehydratace a máme to raz dva. Ale to, že jsme tady uprostřed Evropy země se středním výskytem je docela burcující.

ODPOVĚDĚT

3

Ani se nedivím, když Česká republika je popelnicí Evropy. Spíš se divím že střevních potíží je u nás docela málo nato co nám nabízí v obchodech.

ODPOVĚDĚT

4

jo souhlasím

ODPOVĚDĚT

5

To jste trefila tzv. hřebíček na hlavičku. Takže brzy se střední výskyt změní v častý.

ODPOVĚDĚT

4

Ani si pro střevní potíže nebudeme muset jezdit do zahraničí.Už i tady jich bude dostatek.

ODPOVĚDĚT

1

A to bude ještě ta nejlepší nemoc, to ještě nevíme co k nám přitáhnou za nemoci migranti...

ODPOVĚDĚT

3

no jo to je pravda

ODPOVĚDĚT

3

To, že nás střevní potíže postihnou v afrických a asijských zemích se dá očekávat. Ale, že na nás stále častěji číhají i u nás a patříme k zemím se středním výskytem těchto problémů je zajímavé. Hodně to poslední dobou oklivnilo maso z dovozu, ale i my, když maso důkladně tepelně nezpracujeme nebo podceníme zvlášť v těhle vedrech jeho uchovávíní.

ODPOVĚDĚT

3

Před cestou jsme užívali preventivně probiotika.

ODPOVĚDĚT

2

Užitečné rady.

ODPOVĚDĚT

3

V Tunisku mě to také postihlo, ale naštěstí jen jeden den.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Průjem na dovolené? Nepříjemnost, jíž je dobré předcházet

Průjem na dovolené? Nepříjemnost, jíž je dobré předcházet

V létě se většina lidí těší dobrému zdraví. Bacilům se totiž daří zejména v zimním...

10 nejběžnějších onemocnění u psů: Jak to vidí odborníci?

10 nejběžnějších onemocnění u psů: Jak to vidí odborníci?

Členové týmu PetExpert, které je prvním zcela online zdravotním a úrazovým pojištěním psů a koček...

Titulka pro: Jak na bolavé bříško?

Jak na bolavé bříško?

Nadýmání a bolesti bříška dokáží občas potrápit každé miminko. Asi 15% dětí trápí dokonce kojenecké...

Titulka pro: Aby bříško nebolelo

Aby bříško nebolelo

Zácpa, průjem, nepříjemné pocity kolem žaludku. To jsou potíže, které postihnou čas od času každého...

Titulka pro: Jak na emoce

Jak na emoce

Každý z nás více či méně bojuje se svými emocemi. Bohužel nejdou ovládat. Někdo je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz