České superpotraviny: jak nám prospěji

Mírná zima bez mrazu může být příjemná, ale pro naše zdraví velmi zrádná. Jakmile vysvitne sluníčko, už vytahujeme jarní kabátek a v tom štěstí ani nekoukneme na teploměr, který se pohybuje v číslech stále hodných zimní bundě a kulichu.

České superpotraviny: jak nám prospějí
Zobrazit fotografii v galerii

Nenechte si zkazit den otravným nachlazením, vsaďte na ověřené zimní superpotraviny z českých zahrad a polí, které si rádi dáte každý den. Že je česká zima chudá na vitamíny a minerály? Vůbec ne, to jsme jen pod tíhou plných regálů zanevřeli na to, co naši předci perfektně ovládali. 


Zapomeňte na všechny zázračné acai berry, mořské řasy a čínské houby. To největší bohatství se skrývá ve vaší vlastní spíži. 


Vlašské ořechy 

Touhle místní superpotravinou jsme se ve formě sladkého hřešení nabili už o Vánocích. I přesto bychom jim měli dát ještě šanci. Podle výzkumů mohou až o třetinu snížit riziko rozvoje srdečních onemocnění, chrání před cukrovkou a obsažená vláknina navíc pomáhá pročistit střevo. Jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, které působí blahodárně na naši nervovou soustavu, vitamín E zase zatočí s vráskami, zinek pomůže jasné pokožce a hořčík zažene únavu, což se na jaře obzvlášť hodí. 


Pohanka 

Specifická svou chutí a známá pro vysoký obsah cévy chránícího rutinu. Ačkoliv vypadá jako obilovina, pohanka je pouze semeno dnes ne příliš časté byliny, zato je ale přirozeně bezlepková. Postupně ji vytlačila pšenice, rýže a brambory. Zkuste jí ale dát jednou za čas šanci. Samotná bylina je citlivá na chemikálie, musí se tak pěstovat jen v čisté přírodě, což je pro naše zdraví jedině přínosné. Je bohatá na antioxidanty, které chrání naše tělo před volnými radikály. Obsahuje vitamíny C, E, B a minerály hořčík, železo, fosfor, vápník a draslík. Osvědčená je Pohanka Menu Gold. Konzumuje se mimo jiné při detoxikaci organismu, v době těhotenství, při poškození jater a prospívá cévám. 


Jablka 

Snad nejběžnější ovoce u nás. Tolik jabloní všude kolem, samotných jablek si ale rozhodně nevážíme tak, jak bychom měli. A největší prohřešek? Oloupat je. Jestli toužíte po vitamínové bombě za pár korun, omyjte slupku a jablko snězte i s ní. Pod ní se totiž skrývá největší množství vitamínů, o které loupáním přijdete. Najdete v nich hodně hořčíku, vápníku a hlavně vitamínu C. Léčivě působí na imunitní systém, kůži a nervovou soustavu. Velké plus je, že se dají jíst syrová, a tak zbytečně nepřicházíme o cenné složky, které by se varem či pečením vytrácely. 


Cibule a česnek 

Cibule a česnek, základ kuchyně. A v zimě to platí trojnásob. Fungují totiž jako přírodní antibiotikum, a tak nám pomohou se záněty a chřipkami. Nastartují imunitní systém a ten tak bude mít i na jaře dost sil vítězit nad kašlem a rýmou. V cibuli najdete například vitamín C, vitamíny skupiny B a draslík s vápníkem. Česnek je zase bohatým zdrojem železa a zinku. 


Kysané zelí 

Pochutina, díky jejímuž přídělu historičtí námořníci zamezili kurdějím a uchránili se tak od nepěkné smrti. Ale také moderní lokální superpotravina s dlouholetou tradicí. Nejen že obsahuje vitamíny C, B, E, K a minerály vápník, draslík, zinek a železo, ale také je plná probiotických kultur, které podporují vstřebávání právě vápníku a železa. Pravidelnou konzumací kysaného zelí si zklidníte střevní mikroflóru a navíc vám pomůže v hubnutí.


Zdroj: Menu Gold

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

4

vařím co zahrada dá i maso,hodně cibule,česneku to je moc zdravé..pohanku ne

ODPOVĚDĚT

3

stará, poctivá klasika, která se dnes nazývá: superpotraviny

ODPOVĚDĚT

3

Cibule a česnek používáme hodně.

ODPOVĚDĚT

5

Kromě pohanky máme v jídelníčku vše.

ODPOVĚDĚT

4

U nás je v jídelníčku vše...

ODPOVĚDĚT

2

Je pravda, že pohanku a další uvedené potraviny používám, ale musím se nad tím zamyslet a do svého jídelníčku vícekrát zařadit.

ODPOVĚDĚT

3

s pohankou lámankou, zahušťuji polívky

ODPOVĚDĚT

4

vše doma občas vařím

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 superpotravin, které prospívají zdraví

7 superpotravin, které prospívají zdraví

Udělejte ve své ledničce a spíži menší revoluci! Vpusťte tam superpotraviny, které jsou přímo nabité...

Jak vybrat správné pečivo

Jak vybrat správné pečivo

Vzpomenete si na den, kdy jste si nedali křupavý rohlík, housku, bagetku či jiný výrobek...

Intolerance na potraviny: Petr Havlíček vám vysvětlí, o co jde

Intolerance na potraviny: Petr Havlíček vám vysvětlí, o co jde

Už jste slyšeli výraz intolerance na potraviny? Zjistili jsme, že konzumace potravin, které dráždí váš...

Titulka pro: Kurkumin

Kurkumin

Kurkumin je látka, která je obsažena v kořenu kurkumy a řadí se mezi tzv. superpotraviny....

5x české superpotraviny. Které a proč konzumovat?

5x české superpotraviny. Které a proč konzumovat?

V poslední době se „roztrhl pytel“ s potravinami zahraničního původu, jež mají dobře působit na...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

POSTÝLKA PRO MIMINKO

Ahojky, neznáte nějakou dobrou stránku kde najdu pěkné ...

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz