Češky mají za život průměrně 7 sexuálních partnerů. Jak řeší antikoncepci?

Doby, kdy každá žena měla obvykle jednoho sexuálního partnera po celý život, dávno minuly. Výzkumná agentura Millward Brown se dotázala téměř 7000 žen ve věku 15-49 let na dosavadní počet jejich sexuálních partnerů a zjistila, že průměrně jich vystřídají pět. Češky přiznávají 7 partnerů.

Titulka pro: Češky mají za život průměrně 7 sexuálních partnerů. Jak řeší antikoncepci?
Další 2 fotografie v galerii

A jak se Češky chrání před nechtěným otěhotněním?

Zhruba v polovině případů užívají hormonální antikoncepci. Ty, které se tímto způsobem nechrání a jako hlavní ochrannou metodu používají kondom, po problematickém sexu často vyčkávají příliš dlouho. Málokoho napadne, že na kondom se nemůže stoprocentně spolehnout. Pokud se s kondomem přihodí nehoda a po takovém styku otěhotní, musí svou situaci řešit interrupcí, pokud miminko nechtějí.  Přitom jde o více než 10 % případů.


Escapelle: pilulka po

Přitom existuje řešení: Escapelle, takzvaná „pilulka po“, která při užití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejde otěhotnění.

Jak moc ji ale ženy, jichž se tato problematika dotýká, znají a využívají?

Průzkum pohotovostní antikoncepce

Průzkum pohotovostní antikoncepce

Průzkum pro společnost Gedeon Richter provedený agenturou Millward Brown se v 15 zemích včetně České republiky zabýval počtem sexuálních partnerů a metodami antikoncepce se zvláštním důrazem na ženy, které jako hlavní antikoncepční metodu používají kondom. „Dotázali jsme se 500 žen v České republice, což odpovídá velikosti národního reprezentativního vzorku,“ uvedl Peter van der Wildt, Group Account Director výzkumné agentury Millward Brown. V počtu sexuálních partnerů Češky převyšují průměr a uvádějí jich sedm, 19 % z nich přiznává 10 a více sexuálních partnerů v dosavadním životě. Ze sledovaných zemí je to třetí nejvyšší počet, po Rakousku (9) a Velké Británii (8).


14 % z dotázaných Češek uvedlo, že jako hlavní antikoncepční metodu používají kondom. Téměř třetina z nich přiznala, že se jim při sexu stala s kondomem nehoda a vyvstalo tak riziko nechtěného otěhotnění. Jen tři z deseti takto ohrožených žen by bezprostředně po nechráněném sexu použilo pohotovostní antikoncepční pilulku. Vystavují se tak riziku drastického řešení v podobě potratu, který prodělala každá devátá žena z těch, které kondom jako hlavní ochrannou metodu uvedly. To je více než ve sledovaných západoevropských zemích, i v zemích sousedních, včetně Slovenska.


Potrat je obrovským zásahem do zdraví a především psychiky ženy, který ji může ovlivnit na celý život,“ uvádí doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková,CSc., docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze. „Má také výrazný vliv na partnerské vztahy jak aktuální, tak i budoucí, do kterých žena vstupuje. Proto je rozhodně žádoucí se tomuto zákroku v maximální možné míře vyhnout,“ doplňuje doc. Janáčková.

 

Příběh Evy

Bylo mi 18 a měla jsem ještě rok do maturity, když jsem zjistila, že čekám se svým spolužákem dítě,“ svěřuje se třicetiletá Eva. „Sklouzl nám kondom, ale mysleli jsme si, že jsme vše zachránili včas. Bohužel tomu tak nebylo. O "tabletce po" jsme nevěděli, naši situaci by vyřešila. Šla jsem na potrat, bylo to v tu chvíli nejschůdnější řešení. Pocitu provinilosti jsem se ale nikdy nezbavila. Před dvěma roky jsem se vdala a od té doby se s manželem snažíme o dítě. Zatím marně. A i když údajně nemám žádné fyziologické obtíže, často myslím na to, zda to není trest za lehkovážné chování v minulosti,“ vypráví Eva.

Aby společnost Gedeon Richter v maximální možné míře napomohla ženám zmenšit rizika po nechráněném sexu, spouští nové webové stránky www.escapelle.cz. Zde najdou ženy seznam lékáren, kde pilulky dostanou, a také kalkulačku, kde zadají přesné časové údaje nechráněného styku a dostane se jim výpočtu, kolik času k možnosti využít Escapelle ještě zbývá. Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin. Pohotovostní antikoncepce je dostupná bez lékařského předpisu, byť s omezením. Bez receptu si ji mohou koupit ženy a dívky od 16 let na základě předložení osobního dokladu. Dívky, kterým ještě nebylo 16 let, musejí navštívit lékaře a požádat o vystavení receptu. Na www.escapelle.cz najdou i poradnu, kde jim odborník z řad gynekologů pomůže s jejich problémem.

Připravila: redakce
Foto: iStock, archiv firmy
11. 3. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Co víte o hormonální antikoncepci?

Co víte o hormonální antikoncepci?

Hormonální antikoncepci znají ženy už 50 let. Přestože mají k dispozici stále více typů hormonální...

Titulka pro: Nevěřte všemu, co se říká o antikoncepci!

Nevěřte všemu, co se říká o antikoncepci!

Antikoncepce je dnes běžnou součástí života mnoha žen. Přesto je ochrana proti početí stále opředena...

Titulka pro: Antikoncepce bez hormonů

Antikoncepce bez hormonů

Stále více žen hledá způsob antikoncepce, při kterém by nemusely pravidelně užívat hormony. Takové řešení...

Titulka pro: Když se bouří hormony

Když se bouří hormony

Hormony se každé z nás "splaší" v životě několikrát. A protože ovlivňují tyhle neviditelné látky...

Ženská intimita z pohledu historie

Ženská intimita z pohledu historie

Víte, kdy se začaly nosit spodní kalhotky? Jak se kdysi řešila hygiena intimních partií? Nebo...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz