Krása

Barvy skel slunečních brýlí: která nesmí za volant a jakou si vzít k moři

Sbírání kytiček

Ohledně barevných „sklíček” panuje u slunečních brýlí spousta mýtů a nejasností. Opravdu některé barvy propouští UV záření víc než jiné? Je skutečně v některých odstínech zakázáno řídit? Optik Jakub Odcházel poradí, na co dát u které barvy pozor.

S čím barva skel souvisí?

Kromě toho, že má barva skel estetickou funkci (ladí se většinu do barvy obruby), má určitě vliv na viditelnost. Některé odstíny zdůrazňují kontrast, jiné třeba tlumí bílou barvu. Barevné brýlové čočky se také osvědčují při nejrůznějších očních vadách, třeba krátkozrakosti nebo dalekozrakosti.

Šedá a černá

Šedé čočky tlumí intenzitu slunečních paprsků a hodí se téměř pro každou příležitost, protože neovlivňují kontrast ani nezkreslují barvy. Černé čočky jsou skvělé v létě, protože stejně jako ty šedé pomáhají redukovat prudké světlo, takže snižují oslnění. Pozor však na tmavost čoček (uvádí se od 0 do 4), černé budou pravděpodobně „čtyřky“, tedy nejvyšší stupeň, který se nehodí pro řízení auta. Někdy se také můžete setkat s hodnotou v procentech, která říká, kolik dané barvy brýlová čočka obsahuje. V tomto případě není pro řízení auta ideální více jak 80 % zabarvení.

Červená a oranžová

Pokud jste nadšenci do zimních sportů, určitě si na hory nezapomeňte přibalit brýle s červenými nebo oranžovými čočkami. Tyto barvy totiž blokují modré světlo, které je v zimě na zasněžených pláních velmi intenzivní, zvláště pod jasnou oblohou. Navíc mají pro oči (možná nečekaně) relaxační účinek.

Zelená

Tmavě zelené čočky jsou ideální při řízení, protože chrání před oslněním, ale nemají vliv na vnímání barev. Zelená skla, nejen jejich tmavé varianty, se hodí na každodenní nošení. Dokážou snížit jas a zároveň zvýraznit stíny.

Hnědá

Hnědé čočky mají stejné výhody jako ty červené a oranžové, navíc se doporučují lidem trpícím krátkozrakostí.

Žlutá a růžová

Pozor, žluté čočky neumožňují rozlišování barev, proto jsou zakázané při řízení automobilu a dalších činnostech, které vyžadují rozlišení barev. Naopak velmi oblíbené jsou u lovců, protože zvláště při jasném počasí zvyšují kontrast objektů. Podobné vlastnosti mají i růžové brýle, kromě kontrastu zvýrazňují detaily a zlepšují prostorové vnímání. Rozpoznávání barev také omezují, ale ne natolik, aby jejich nošení za volantem bylo nezákonné.

Modrá

Modré sluneční brýle jsou doporučovány lidem trpícím dalekozrakostí. Tuto barvu také ocení všichni tenisté, neboť zdůrazňuje kontrast u žlutého tenisového míčku. Modrá skla navíc minimalizují odrazy a zároveň mírně zvyšují kontrast.

Fialová

Pokud trávíte většinu času venku, pak byste měli sáhnout po fialových čočkách. Fialová, stejně jako modrá skla, totiž potlačují bílou barvu a přitom mírně zvyšují kontrast.

Barevné shrnutí:

  • Proti silnému letnímu slunci a k moři se hodí černá, šedá, hnědá a tmavé odstíny zelené a fialové.
  • UV paprsky se vyskytují, i když je pod mrakem. Při zataženém počasí sáhněte po červených, oranžových, růžových nebo klidně žlutých sklíčkách.
  • Na sníh se hodí žlutá a červená skla.
  • Za volant si vezměte šedé či tmavě zelené brýle.

I když je mnoho lidí přesvědčeno o opaku, barva čoček nemá na ochranu proti UV záření žádný vliv. Žlutá nebo oranžová může chránit proti škodlivým paprskům stejně dobře jako tmavě šedá. Barva čoček a procento ochrany proti UV jsou dva různé údaje, které spolu nesouvisí,“ vysvětluje optik Jakub Odcházel.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Lentiamo.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků