Společnost

Kdo přijde do Show Jana Krause

Sbírání kytiček

Herec a zpěvák Vojtěch Dyk, baronka Kateřina Daczická a psycholog Radek Ptáček se představí v Show Jana Krause ve středu 14. Září ve 21:35 na Primě.

Vojtěch Dyk

Herec a zpěvák Vojtěch Dyk býval dívčím idolem a hrál v kapele, která byla především veselá a zábavná. Kapelu ale vyměnil za B-Side Band a za Bernsteinovu mši. V jejím novém velkolepém nastudování před pár měsíci nadchl v hlavní roli Celebranta a na projektu se podílel i jako producent. Muzikál podle něj spojuje vše podstatné – zpěv, herectví a tanec. „Jsem skvělý tanečník, ale vypadám u toho směšně, jako by tančily dvě středně vzrostlé jedličky,“ tvrdí s nadsázkou. V květnu sklízel ve Studiu Hrdinů pochvalné kritiky za postavu Theodora Mundstocka ve stejnojmenné hře podle Fuksova slavného románu.


Radek Ptáček

Klinický psycholog, docent lékařské psychologie a spoluautor výzkumu Stres, deprese a životní styl v ČR. Výsledkem byl mj. šokující fakt, že zaměstnání je zdrojem stresu pro celých 39 % Čechů. „Pro firmy přitom rozhodně vychází levněji se o zaměstnance starat než je ždímat,“ říká psycholog působící i jako soudní znalec v oboru klinická a forenzní psychologie. Loňský průzkum Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ukázal, že řada lidí se v práci stresuje a je nespokojená. „Nespokojený a přetížený pracovník rovná se vyšší riziko pracovních úrazů i chyb,“ varuje psycholog a říká, že pro firmy je rozhodně levnější se o zaměstnance starat, ne je ždímat. Co mají tedy firmy dělat, aby se jim zaměstnanci nestresovali? „Jakákoli práce by měla vždy dávat nějaký smysl, ať už člověk sedí za pokladnou, nebo jinde. Za druhé musí být předvídatelná – zaměstnanec má žít v pravidlech, která jsou pochopitelná. Za třetí z toho zaměstnanec musí mít i jiné než finanční benefity, je nutné, aby se tam cítil dobře. Ukazuje se, že toto je mnohem důležitější, než kolik dostáváme. A samozřejmě by firmy měly dbát na hygienu práce, tedy hlídat, že lidé mají dost volného času,“ vysvětluje. 

Ve kterých zaměstnáních hrozí dlouhodobý stres lidem nejvíce?Na prvních místech žebříčku stojí vrcholoví manažeři, na nejnižší příčce jsou živnostníci bez zaměstnanců a pracovníci v oblasti lesnictví a rybářství, kteří mají čistou hlavu a nic je netrápí.“ Zdůrazňuje, že důsledky dlouhodobého stresu představují v 21. století největší zdravotní zátěž. Vůči dlouhodobému stresu nemůže být nikdo imunní. Každý má sice jinou výdrž, ale stres vyčerpává a vede k onemocněním, jako jsou kardiovaskulární nebo onkologické choroby. „Samozřejmě to ale vše začíná mnohem drobnějšími znaky, například špatně spím, věci mě přestávají bavit, začínám mít nevysvětlitelné bolesti,“ dodává psycholog.

Kateřina Daczická

Plným jménem Kateřina Ludmila Anna Dacziká z Heslova je příslušnicí 13. generace šlechtického rodu Daczických. Patří i mezi příbuzné Karla IV. Kateřina je mimo to daňová poradkyně a vyrostla na Újezdě blízko Kampy a Petřína. Historie jejího rodu je velmi zajímavá. Jak to bylo s bujarým společenským životem? 


Tatínek byl zamlada hodně společenský. Genetika ale víc zapracovala u strejdy, který žil v Kanadě. Po Listopadu se vrátil a užíval života. Zemřel na cirhózu jater. Ale aby to nevypadalo, že moji předci byli jen samý večírek – mnozí byli vážení občané, dokonce i ve službách císaře. Jeden z předků byl kutnohorský konšel a císařský rychtář, další císařský důstojník. Daczičtí byli také krajskými hejtmany.“ Zůstalo jí něco po předcích kromě titulu baronka? „Je krásné být součástí rodu, jehož kořeny sahají do 16. století. Prokletí Daczických je ale v tom, že vždy určitou historickou etapu něco vlastnili, a pak majetek z nějakého důvodu ztratili. Pro mne je nejcennější portrét Mikuláše Daczického z Heslova. Moje rodina ho pečlivě schraňuje. Nechala jsem ho zrestaurovat a zakonzervovat do speciální folie, aby k němu nemohly vlhkost a vzduch.“


Připravila: Katka
Foto: Prima

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků