Cestování

Tady v zimě nespí

Sbírání kytiček

Co může být v zimě romantičtějšího než výlet na hrad nebo zámek? Možností je spousta!

Mnohé v zimě „spí“, ale mnohé jsou výjimkou. Ty hodně známé si turisté najdou i v zimě. Není divu – hrad či zámek v zasněžené krajině má své osobité kouzlo stejně jako zámek v „bílém“ parku.

Hluboká nad Vltavou:Český Windsor

Zámek upravený v 19. století ve stylu romantické tudorovské gotiky podle vzoru anglického Windsoru považují mnozí za nejkrásnější u nás. Je tady připravena nová zimní trasa – v přízemí nahlédneme do soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů panství, seznámíme se s loveckými tradicemi a zbraněmi. Z obvyklého zámeckého depozitáře je vystavena např. stříbrná cestovní souprava, kolekce porcelánu, tkané tapiserie z první třetiny 17. století. Unikátem je splachovací toaleta z počátku 20. století, umístěná u obývacího pokoje posledního majitele.

Pod zámkem si prohlédneme zajímavý pomník na tzv. Pokutní louce, kde v roce 1290 přišel o hlavu mocný Záviš z Falkenštejna. Jeho nevlastní syn Václav II. Tehdy uvěřil  našeptávačům, že se Záviš chystá panovníka zradit, a tak byl Falkenštejn vlákán do pasti a zajat. Václav chtěl zpátky královské statky, které Vítkovci v čele se Závišem získali, a tak dal spoutaného vězně vodit od hradu ke hradu s tím, že ho dá popravit, pokud se brány hradu neotevřou. Brány se otevíraly, jen Hluboká zůstala zavřena…

Na Hluboké není problém s ubytováním ani občerstvením – pokud si vyberete třeba zámecký hotel Štekl, jistě vám bude povědomý. Právě tady se totiž natáčel nedávno reprízovaný a skvěle herecky obsazený televizní seriál Hotel Herbich.

Lednice:novogotická perla

O primát nejkrásnějšího novogotického „windsorského“ zámku soutěží s Hlubokou lednický zámek, označovaný za perlu jižní Moravy. Zámek vznikl na místě původní tvrze a prošel četnými úpravami, až dostal dnešní působivou podobu. V zimě si můžeme prohlédnout skleník, který v letech 1843–1845 nahradil starou barokní oranžerii. Unikátní stavba je se zámkem propojena Květinovým sálem. V každé roční době je velmi atraktivní procházka zámeckým parkem s řadou zajímavých staveb. K nejznámějším patří téměř 60 m vysoký Minaret, vybudovaný v letech 1798–1804, ve své době nejsevernější objekt svého druhu v mimoislámských zemích, napodobenina římského akvaduktu a umělá zřícenina Janův hrad.

Při návštěvě Lednice bychom měli věnovat čas i celému Lednicko-valtickému areálu, který je zařazen na Seznam památek UNESCO. Parkově upravený komplex lesů a rybníků mezi Lednicí a Valticemi zdobí četné stavbičky jako Tři grácie, Dianin chrám, Apollonův chrám aj. či větší stavby jako Hraniční zámek.

Karlštejn: král našich hradů
Asi nejznámějším a také nejnavštěvovanějším českým hradem (vynecháme-li Pražský hrad) je Karlštejn, který vybudoval císař Karel IV. po roce 1348 jako místo k rozjímání a bezpečnému uložení korunovačních klenotů. Objekt byl několikrát přebudován, v roce 1648 jej dobylo švédské vojsko. Dnešní podoba je výsledkem puristických úprav v letech 1888–1897. Kromě jiného je hrad zajímavý stupňovitým uspořádáním podle významu jednotlivých částí – nejvýše trůní čtyřpatrová Velká věž se skvostnou kaplí sv. Kříže (ta ovšem v zimě není přístupná). Ke hradu se váže děj divadelní hry Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně (ta se také v reálném prostředí hraje), podle níž byl na hradě natočen i stejnojmenný film.

Příběh vychází z legendy, že na hradě nesměla nocovat žena: to je ovšem jen část pravdy – zákaz platil pouze pro Velkou a Mariánskou věž. Ostatně noc na hradě zaplatila životem královna Johana, manželka Václava IV. – prý ji zadávil velký pes, který v královské ložnici také spával.

Text: Petr David a Lenka Nešporová
Foto: iStock
Zdroj: Svět ženy číslo 12 / 2011.

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků