Chcete vlastní či nové bydlení? Na co si dát pozor.

Sen o vlastním bytu či domě je krásné realizovat, když víte jak na to. Nenechte se však okouzlit prvním dojmem, pečlivě si naplánujte každý detail a všímejte si i zdánlivých maličkostí.

Chcete vlastní či nové bydlení? Na co si dát pozor.
Zobrazit fotografii v galerii

Sestavte si podrobný seznam jednotlivých úkonů, jež je třeba řešit, a postupujte krok za krokem. Co byste kromě jiného neměli opomenout? 


O peníze jde v první řadě 

Do celkového finančního plánu zahrňte nejen všechny položky související se stavbou (rekonstrukcí) či nákupem nového bytu (domu), ale také určitou rezervu. Pokud stavíte, byl by zázrak, kdyby se vám povedlo dodržet původní rozpočet. Ovšem ani u „hotové“ nemovitosti nemusíte mít vyhráno, protože ceny bytů stoupají (zejména ty menších rozměrů). Počítejte také s náklady typu služby notáře, odhadce a jiných odborníků, poplatek za úschovu peněz, správní poplatky, daně a jiné. 


Právě u daní nastala před půl rokem zásadní změna: 4% daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující. Další změna proběhla v dubnu letošního roku a týká se hypoték. „Zákon o poskytování hypotečních úvěrů už neumožní bankám poskytovat tzv. 100% hypotéky. To znamená, že pro sjednání půjčky musíte doložit i část peněz z vlastních zdrojů,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Když kupujete nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře a dohodnete se na smlouvě a ceně, tehdy obvykle realitní kancelář požaduje zálohu. Z ní si pak strhne provizi. Bude-li provize součástí kupní ceny, lze ji financovat z hypotéky. 


Šálivý první dojem 

Bez finančního plánu těžko uvažovat o vlastním bydlení., ale hned pak následuje správný výběr. Dejte si pozor na emoce a ukvapené závěry. V novostavbě vás třeba uchvátí krásný výhled z obýváku do zeleně, a pak pominete fakt, že se z druhé straně domu začne zanedlouho stavět další bytový dům, tudíž odsud nebude výhled tak uchvacující. Obezřetnost platí i pro starší zástavbu. Pokud jste až dosud neměli vytoužený balkon a nyní se zdá, že vaše přání bude splněné, nenechte se tím „ošálit“ a pokračujte v podrobné prohlídce bytu. Nebo ještě lépe – pozvěte si k tomu odborníka. Který uvidí například i počínající plíseň nebo vás upozorní na zastaralé potrubí (sanitu, okna…), jehož výměna vás nemine. 


Zajímejte se jak o nemovitost, tak o pozemek. Vyplatí se nahlédnout do katastru nemovitostí a zjistit majetkovou situaci, například zda na pozemku či nemovitosti nevázne „služebnost“ (dříve věcné břemeno). V případě stavby nového domu prověřte, zda je parcela skutečně stavební, což zjistíte prostudováním územního plánu. V jeho grafické části najdete i záplavové oblasti a další limity pozemku. 


Dostatek času na „papírování“ 

Před vámi je mnoho administrativních kroků, nicméně základ představuje kupní smlouva. Rozhodně ji nepodepisujte, pokud neobsahuje všechny náležitosti a něčemu nerozumíte. Nemovitost musí být ve smlouvě přesně specifikovaná: adresa, označení v katastru, výměra. Pokud by na pozemku vedle kupovaného domu byly ještě další objekty nezaevidované v katastru, o jejich zaevidování se musíte postarat. Vodítkem se můžou stát vzory smluv dostupné na internetu, ale nikdy nevíte, zda jsou stoprocentně v pořádku. Jistotu získáte, když budete smlouvu konzultovat s advokátem či notářem. 


Pak ji podepište alespoň ve třech kopiích: kromě sebe a prodávajícího ještě pro katastr. Je dobré do ní zahrnout i podmínky pro výplatu kupní ceny. Obvykle se využívá úschova peněz a v tom případě je třeba mít jasno, jak a kde budou peníze uschované, kdy a na jaký účet se uvolní. Stejně se s druhou smluvní stranou domluvte, kdo a kdy dá návrh na vklad do katastru a zaplatí poplatek. Zřejmé musí být i to, kdy dojde k předání klíčů. 


Připravila: mar 

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

1

My jsme při stavbě domu nešetřili na ničem. S manželem jsme se dohodli, že to jsou jednorázové investice, tak ať se nám v domě dobře bydlí :-) . Co se střechy týče, tak ta nás nakonec tak draho nepřišla a byla hotová za jeden víkend. Tím, že nás nejvíc zaujala plechová střešní krytina , tak jsme ušetřili čas i peníze :-) .

ODPOVĚDĚT

1

Nové bydlení bych chtěla hrozně moc, ale zatím to nevidím moc dobře. Je to hlavně proto, že je to nákladné a nevím, zda utáhneme kompletní redesign interiéru a rekonstrukci k tomu. Našli jsme si už i firmu , která by nám to mohla udělat, ale zatím spíše čekáme na finance...

ODPOVĚDĚT

1

Já si myslím, že jakmile člověk dosáhne na bydlení, které je opravdu jeho, tak by si ho měl chránit jak nejlépe to jde. Já se například právě z tohoto důvodu rozhodla pro zalozeni svereneckeho fondu u https://www.alphacitizen.com/cs/ Právě ten je prý k tomuto přímo určený.

ODPOVĚDĚT

1

Takové rady se vždycky hodí. My naštěstí už vysněné bydlení máme. Zrovna nedávno jsme se do něj nastěhovali. Jsem ráda, že už to máme za sebou. Je ale pravda, že samotné stěhování nakonec nebylo až tak náročné. Hodně pomohlo například i to, že jsme měli k dispozici manželovu dodávku, kterou si před časem koupil od https://www.tircentrum.cz/

ODPOVĚDĚT

2

jo jo o peníze jde v první řadě :-(

ODPOVĚDĚT

2

před dvěma lety jsme si s manželem koupili byt... výběr byl celkem rychlý, spíš bylo peklo vybrat banku... nejhorší zkušenost s ČS naopak nejlepší s Equa

ODPOVĚDĚT

3

Někomu se mohou tyto rady hodit...

ODPOVĚDĚT

4

Já kupovat nebudu, ale jsou to dobré rady, někomu určitě poslouží.

ODPOVĚDĚT

3

dobrá rada pro nakupující

ODPOVĚDĚT

3

jsou to 4 roky co jsme koupili domeček se zahrádkou

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

VENDYSKA

Nemáte někdo filtr na pitnou vodu od firmy Dionela? Chceme si ho ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz