Jak ošetřit rány

Děsíte se okamžiku, kdy budete muset ošetřit poranění? Co teprve ošetřovat malé dítě. Hlavně při pobytu venku hrozí více povrchových poranění a odřenin. Připravte si domácí lékárničku a pozorně čtěte, jak správně ošetřit rány sobě i svým dětem, které jsou jednou z nejohroženějších skupin.

Jak ošetřit rány
Zobrazit fotografii v galerii

Betadine mast

Drobná povrchová poranění kůže jsou nejčastějším úrazem, který je ošetřován doma. Pokud není rána příliš hluboká a nevyžaduje šití nebo není infikovaná zvířecím nebo chemickým jedem, můžete sebe i členy své rodiny ošetřit sami. Nejprve ránu důkladně ošetřete dezinfekcí např. Betadine i ve formě masti. Zbaví ranku všech bakterií a virů. Mast je vhodná na menší poranění nebo spáleniny. Pokud je rána na místě, kde často dochází ke kontaktu s jinými předměty, a hrozí tak zvýšené zanesení infekce, např. na ruce nebo chodidle, dezinfikujte poraněné místo dvakrát denně (ráno a večer) po dobu min. tří dnů, dokud rána nebude zatažená.


Betadine roztok

Nebezpečné jsou zpravidla řezné, sečné a bodné rány, které mohou poškodit cévky. V takovém případě je nutné zabránit ztrátě krve, ránu zaškrtit a neprodleně vyhledat lékaře. Hluboké rány většinou vyžadují šití, záleží na jejich rozsahu a hloubce. Pokud se jedná o povrchovou řeznou ránu, je první pomoc poměrně snadná. Nejprve poraněné místo vyčistěte dezinfekcí. Na trhu je mimo klasických dezinfekcí, které známe z dětství a nemáme na ně moc hezké vzpomínky, ale také jodová dezinfekce Betadine, která nepálí, přesto ale dezinfikuje, nepoškozuje buňky živé tkáně a podporuje proces hojení. Oblíbí si ji zvláště vaše děti a vy už jim nebudete muset sušit slzičky. Na tento typ zranění je vhodnější Betadine roztok. Dejte pozor, aby ošetřovaný nebyl alergický na jód. Pokud je rána drobná, stačí ji vyčistit a přelepit náplastí, která zabrání znovuotevření rány. Větší řeznou ránu je třeba zašít, proto neprodleně vyhledejte nejbližšího lékaře nebo pohotovost. Předejdete tak složitému hojení, na které vám může zůstat nehezká památka v podobě často i bolestivé jizvy.


Menší tržná rána vyžaduje stejné ošetření jako řezná. Pokud je však rána způsobena kousnutím psa, hmyzu nebo jiného zvířete, je třeba nejprve zjistit, zda zvíře není nemocné. S infikovanou ranou byste měli neprodleně vyhledat lékaře, který vám zajistí potřebné protilátky, aby infekce či otrava nepostupovala dále do těla. Pokud máte jistotu, že rána není infikována, postupujte stejně jako u jiných poranění. Nejprve ránu vydezinfikujte a poté ideálně použijte přípravek, který podporuje proces hojení. Moderní farmakologie nabízí přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové, která dokáže celý proces hojení urychlit a mimo jiné podporuje i tvorbu nové tkáně.


Cicatridina sprej - rychlé hojení bez jizev

Na všechna poranění můžete použít přípravek, který urychlí proces hojení a předejde vzniku jizvy. Můžete použít CICATRIDINA® sprej, jež je expert na tzv. vlhké hojení, kdy nevzniká strup. Strup sice ránu chrání před infekcí, ale prodlužuje dobu hojení a zabraňuje rovnoměrnému vytváření nové kůže, díky čemuž vznikají nehezké jizvy. Sprej CICATRIDINA® tomuto předchází a celý proces hojení urychlí až o 70 %.

Jak probíhá hojení se sprejem Cicatridina

1. Zánětlivá fáze trvá obvykle tři dny. Hlavní úlohu zde hrají bílé krvinky, které likvidují mrtvou tkáň a zabraňují možné infekci. Při použití spreje CICATRIDINA® je tato fáze urychlena. Navíc se zvyšuje aktivita bílých krvinek v místě poranění. Kyselina hyaluronová obsažená ve spreji dokáže absorbovat velké množství přebytečného výpotku z rány a zároveň brání vysychání spodiny rány a buněk. Zjednodušeně řečeno - zabrání vzniku strupu, ale ochrání ránu před infekcí a zkrátí dobu prvního scelení rány.

2. Během proliferační fáze se vytvářejí nové cévy a vyplňuje se místo poranění tzv. granulací. Obnovují se kolagenová vlákna a rána získává pevné zacelení. CICATRIDINA® sprej podporuje rychlejší tvorbu kolagenu i proces vyplnění a dá vzniknout tzv. „trojrozměrnému“ lešení kolagenových vláken tak, aby mohla vzniknout plnohodnotná náhrada chybějící tkáně místo jizvy.

3. V závěrečné fázi dochází k obnově epitelu a nově vzniklá granulační tkáň je pokryta vrstvou dlaždicových epiteliálních buněk. Za pomoci spreje CICATRIDINA® dochází k rychlé obnově epitelu, tedy kůže.
 

Autor: Katka
Foto: archiv firem

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VELMI SUCHÁ POKOŽKA

Ahoj všem, poraďte jakou kosmetiku používáte na hodně ...

ORIGINÁLNÍ DÁREK

Přítel mě nedávno potěšil krásným dárkem. Dostala ...

OVOCNÉ KAPSIČKY

Dobrý den, chtěla bych dcerce koupit ovocné kapsičky a ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz