Jak zatočit s kašlem

Nachlazení, chřipka a hlavně otravný kašel – kdo by se s nimi na podzim nebo v zimě nesetkal? Pokud se staráte o malého nebo i velkého pacienta, zjistěte nejdříve, jaký typ kašle jej trápí, podle toho pak určíte, jak mu nejefektivněji ulevit od potíží. Ale co je nejdůležitější? Přece účinná prevence.

Titulka pro: Jak zatočit s kašlem
Zobrazit fotografii v galerii

Kašlu, kašleš, kašleme

Kašel je přirozeným obranným mechanismem, ale může být také symptomem řady plicních onemocnění, jako je chronická bronchitida, zápal plic nebo tuberkulóza. Proto pokud vás trápí kašel delší dobu, s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte. Kašel znepříjemňuje život nejen nemocnému – probouzí jej ze spánku, namáhá břišní svaly a pacienta vysiluje - ale také jeho okolí, které ohrožuje virovou infekcí.

Při kýchání a kašlání se zvyšuje možnost přenosu virů a nákazy nemocí. Pokud už nemocní jste, kašlete a kýchejte nejlépe do kapesníku a pokud jej nemáte zrovna po ruce, zakryjte si ústa při kašli hřbetem ruky. Důležitý je především klid na lůžku, dostatek tekutin a snižování vysoké teploty. Suchý vzduch kašel zhoršuje, proto se snažte vzduch v místnosti udržovat vlhký pomocí zvlhčovače vzduchu nebo mokrých ručníků. Snažte se také pravidelně větrat. A jaké typy kašle vás mohou potrápit? Suchý nebo vlhký - to jsou dvě základní varianty, které se liší svými příznaky, ale i tím, jak na ně.


Suchý kašel (neproduktivní)

Suchý kašel je způsoben otokem a překrvením sliznice, pacienta značně vysiluje a omezuje, je charakteristický změnou zabarvení hlasu, který může být chraplavý až zastřený. Pokud je kašel hrubý, štěkavý nebo až chraptivý, je to typický příznak pro zánět hrtanu. Pacientovi poskytujte především dostatek tekutin (v malých dávkách, ale zato pravidelně).

K léčbě suchého kašle jsou lékaři předepisována takzvaná antitusika. Tyto přípravky tlumí kašlací reflex, mírní a potlačují záchvaty kašle. Pro děti od dvou let, ale i pro dospělé, je vhodné nekodeinové antitusikum Levopront, které netlumí dechové centrum. Léčivou látkou je levodropropizin, nejnovější mezi antitusiky, který byl v roce 2006 zařazen do doporučených postupů Americké společnosti lékařů pro nemoci hrudníku, která ve svých publikacích doporučuje moderní, účinné a bezpečné postupy léčby. Suchý kašel často po několika dnech onemocnění přechází v kašel vlhký (produktivní).


Vlhký kašel (produktivní)

Vlhký kašel usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách a projevuje se v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest. Produktivní kašel není dobré potlačovat, ale naopak podpořit vykašlávání, abyste se hlenu zbavili co nejdříve. Příznivě působí léky určené k usnadnění odkašlávání - mukolytika a také expektorancia, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest (patří zde látky jako acetylcystein, carbocystein nebo ambroxol).

Z domácích receptů můžete vyzkoušet také inhalaci vincentkou. Vhodné jsou také bylinky, zejména jitrocel, čaj z něho připravený usnadňuje odkašlávání, podbělový čaj zase uvolňuje hleny. Důležité je dbát na dostatečný pitný režim, díky kterému se ředí hlen a podporuje odkašlávání. Při vlhkém kašli není vhodné konzumovat potraviny, které podporují tvorbu hlenu, patří mezi ně především mléko a mléčné výrobky, cukr, sladkosti a výrobky z bílé mouky.


Jak se nucenému klidu na lůžku vyhnout?

Viry způsobující onemocnění horních a dolních cest dýchacích se přenášejí kapénkovou infekcí. Na místech s vysokou koncentrací lidí a především v dětských kolektivech se infekce šíří velmi rychle. V chřipkovém období se proto snažte vyhýbat prostorům s vysokou koncentrací lidí, tedy například dopravním prostředkům nebo nákupním centrům. Pokud patříte mezi alergiky, vyhýbejte se alergenům, které by vaše dýchací cesty zbytečně dráždily.

Viry útočí především na ty z nás, kteří mají sníženou imunitu. Pokud jste nevyspalí a unavení, můžete se stát jejich snadnou kořistí. Základem je tedy správná životospráva a posilování celkové imunity organismu. Otužování, dostatek pohybu, spánku a čerstvého ovoce a zeleniny – to vaší imunitě rozhodně prospěje. Mezi prevenci patří také dodržování dostatečné hygieny. Zejména v chřipkovém období si pečlivě myjte ruce, tím snížíte nebezpečí infekce virů chřipky a nachlazení. Topení a klimatizace vysušují nosní sliznici a tím zvyšují náchylnost k nákaze viry nachlazení a chřipky, proto se snažte také trávit dostatek času na čerstvém vzduchu.

Připravila: Katka
Foto: archiv
27. 11. 2012
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Také používáme

ODPOVĚDĚT

3

Kasel lecim uspesne diky sirupu Stopkasel od dr.weisse, ktery jsem videla i bezet v reklame. je super, chutny a hodne mi pomaha na suchy a drazdivy kasel :)

ODPOVĚDĚT

2

Naprosto souhlasím,taky ho používám na doporučení doktorky,v reklamě jsem ho taky viděla,ale moc jsem nevěřila na účinky-nakonec jsem ráda,že ho mám.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Virózy a nachlazení: hodně spěte, vyhněte se alkoholu i fastfoodu a nepřehánějte to s léky

Virózy a nachlazení: hodně spěte, vyhněte se alkoholu i fastfoodu a nepřehánějte to s léky

Spolu s nevlídným počasím se blíží další vlna chřipek a nachlazení.

Jak na nachlazení

Jak na nachlazení? Zkuste to s pomocí klinické neuropatie

Zejména úprava stravy a přírodní prostředky - to jsou dvě mocné páky, které klinická naturopatie...

Vypořádejte se s nachlazením

Vypořádejte se s nachlazením

Kašlání, bolest v krku, rýma a ucpaný nos. To jsou nejčastější příznaky nachlazení, které teď...

Titulka pro: Zatočte s podzimními neduhy

Zatočte s podzimními neduhy

Rtuť teploměru se pomalu ale jistě sune k nule, a tak je čas vytáhnout svetry...

7 přírodních superelixírů při chřipce a nachlazení

7 přírodních superelixírů proti chřipce a nachlazení

Pořádně se ochladilo, blíží se období plískanic a tedy i chřipek a nachlazení. Jak na...

Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým?

Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým?

Dětský organismus se od toho dospělého liší v několika směrech, obzvláště pak v síle imunitního...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz