Konopiště láká na rodinný výlet

Hledáte tip na víkend? Pokud jste příznivci historie a máte rádi hrady a zámky, pak si nesmíte nechat ujít Konopiště. Najdete tady nejen nádherné zámecké interiéry a historické sbírky, ale úžasné chvíle můžete strávit i procházkou po zámeckém parku či Růžové zahradě. Pro děti bývá největší atrakcí medvěd Jirka v zámeckém příkopu a spousta pávů, které potkáte v zahradě doslova na každém kroku.

Titulka pro: Konopiště láká na rodinný výlet
Zobrazit fotografii v galerii

Pohádkový zámek Konopiště najdete ve středních Čechách, asi 40 km jihovýchodně od Prahy, v těsném sousedství města Benešova. Jde o jednu z nejnavštěvovanějších kulturních památek, kterou vyhledávají každoročně zástupy turistů, ale i milovníků přírody.

Pohled do historie
Konopiště založil biskup Tobiáš ze šlechtického rodu Benešoviců na konci 13. století. Původně gotický hrad byl vybudován podle vzoru francouzských kastelů. Během dlouhých staletí byl několikrát přestavěn až do své dnešní zámecké podoby a měnil své majitele. Vystřídaly se zde významné šlechtické rody, například Šternberkové, Hodějovští z Hodějova, hrabata z Vrtby nebo Lobkowiczové. Od majitelů tohoto rodu koupil zámek i zdejší panství v roce 1887 František Ferdinand d´Este – následník Rakousko-uherského trůnu, který se zde usadil a zámek upravil jako rodinné sídlo. Se svojí manželkou Žofií Chotkovou a třemi dětmi zde žil František Ferdinand až do své smrti v roce 1914, kdy se stal v Sarajevu obětí atentátu, který byl záminkou k rozpoutání 1. sv. války. Po válce byl zámek zestátněn a zpřístupněn veřejnosti.

Prohlídka zámku
Na Konopiště se můžete vypravit autem, ale i vlakem, nebo autobusem. Vystoupit můžete v Benešově a k zámku samotnému se vydat asi dvoukilometrovou procházkou. Pokud pojedete autem, možná využijete možnosti svézt se vláčkem, který vás odveze z parkoviště až k nádvoří. Na návštěvu zámku a přilehlého parku je dobré vyhradit si celý den. Zámecké expozice totiž nabízejí pro milovníky historie opravdové lahůdky v podobě tří prohlídkových okruhů. První okruh nabídne reprezentativní salony jižního zámeckého křídla. Druhý okruh zahrnuje především unikátní zámecké sbírky historických zbraní, prohlídku kaple nebo knihovny a třetí okruh nás zavede do soukromého bytu rodiny Františka Ferdinanda d´Este. Unikátní expozice upoutá svojí autentičností. Místnosti byly totiž zrekonstruovány podle dobových fotografií. Můžete si zde prohlédnout osobní věci následnického páru, dobový nábytek, ale i zajímavé hračky šlechtických dětí. Zajímavostí je zámecký hydraulický výtah, nebo koupelny, ve kterých tekla již na počátku 20. století teplá voda.

Park a Růžová zahrada
Pokud pojedete na Konopiště, nesmíte si nechat ujít ani prohlídku zámeckého parku, jehož součástí je velký zámecký rybník. Pomalou chůzí ho obejdete za půl hodiny, ale potkáte tady i spoustu cyklistů. V létě se můžete v rybníku i vykoupat, je tu čistá voda. O zážitky nebudete mít nouzi ani v Růžové zahradě, kde se pěstují nejrůznější druhy růží. Milovala je právě manželka následníka trůnu, vévodkyně Žofie Chotková. V zahradě můžete také posedět a dát si kávu a zmrzlinu nebo se podívat do skleníků na nejrůznější druhy exotických rostlin.

Více informací hledejte na http://www.zamek-konopiste.cz/

Text: Zuzana
Foto: Archiv
24. 5. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Konopiště to máme doma rádi. Hodně na výlety jezdíme a rádi také ušetříme. Nakupujeme přes různé portály. Docela jsme si oblíbili tento http://slevovykupon.net a zatím ničeho nelitujeme. Ceny jsou bezkonkurenční a se službami jsme vždy spokojeni.

ODPOVĚDĚT

0

Ten medvěď JIrka je mládě, mají ho tam teprve chvíli a v neděli ho křtili. Je úžasný :o)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Bulharsko pláže

Ideální rodinnou dovolenou s malými dětmi si užijete na Slunečném pobřeží

Dovolená u Černého moře je vhodná pro rodiny s dětmi. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu...

Titulka pro: Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Chystáte se na krátkou dovolenou nebo už řešíte delší letní odpočinek? Pokud je vám blízké...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Brumík doporučuje zajímavá místa

Brumík doporučuje zajímavá místa

Jelikož jste si oblíbili projekt, ve kterém si maminky navzájem doporučovaly tipy na výlety, přinášíme...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CO SE ZESNULÝM PEJSKEM

Holky, mám dotaz... Co se zesnulým pejskem? Pohřbít, nechat ...

KORÁLKY

Ahojky všem :) Měla bych dotaz... Máte někdo prosím ...

SEXSHOP

Holky, koukala jsem se na net a hodně se mi líbí tento erotic ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz