Zdraví

Co dělat při bolestivé menstruaci: pomůže jóga i masáže

Sbírání kytiček

Mnohé ženy měsíční periodu ani nepociťují, a jiné zase o ní vědí až moc a doslova trpí. Není to ale nutné, při léčbě bolestivé menstruace pomáhají léky i alternativní metody.

Při menstruaci dochází k obnově děložní sliznice každý měsíc tak, aby byla čerstvá a připravená k přijetí oplodněného vajíčka. Až polovinu žen při tom trápí bolesti a psychická disharmonie. Mezi nejčastější komplikace menstruace patří dysmenorea, premenstruační syndrom a migréna.

Dysmenorea

Podle webu www.nzip.cz jde o synonymum pro nadměrné bolesti, může mít různé stupně závažnosti a postihuje zejména ženy do 24 let. Což však nevylučuje, že je vám více, a bolesti máte také. Potíže jsou různorodé, od neurčitých tlaků v podbřišku až po velmi silné křeče vystřelující do nohou a do zad. Dále bývají spojeny i s bolestmi hlavy, průjmem, zvracením a v závažnějších případech také se stavy krátkého bezvědomí.

Premenstruační syndrom

Podle webu www.nzip.cz přichází zhruba týden před začátkem samotné menstruace a spojuje bolesti břicha, napětí v prsou, bolesti hlavy a také změny nálad (podrážděnost nebo deprese), zhoršení kvality pleti, poruchy trávení, zácpu či nadýmání. Tyto potíže většinou nástupem menstruace odezní.

Migréna

Možná právě vás, když máte „své dny“, trápí také menstruační migréna. Rozeznávají se dva podtypy. První je pravá menstruační migréna (PMM), která se vyskytuje výlučně v období 1. dne menstruace a dva dny před a dva po tomto dni (celkem 5 dní), nejméně ve dvou nebo třech menstruačních cyklech za sebou. Udává se, že 10 procent pacientek s migrénou bez aury má právě PMM. Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací. Ta může probíhat kdykoliv i mimo uvedené období. Tento podtyp tvoří asi 50 procent všech pacientek s migrénou bez aury,“ vysvětluje MUDr. Polášková . 

Co vám uleví

V léčbě dysmenorey se často doporučují analgetika. Menstruační bolesti můžou ženy ovlivňovat také pomocí alternativních metod. Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha. Pomoci můžou masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které podporují svalovou relaxaci a předcházení křečím. Vhodná jsou i cvičení jako je jóga či plavání. Poskytují uvolnění, zlepšují krevní oběh i náladu,“ dodává MUDr. Polášková.

Vhodná strava

Stres či jiné problémy naruší duševní rovnováhu a můžou aktivovat menstruační bolesti i bez hormonálních příčin. Některé ženy pozorují zlepšení menstruačních obtíží po změně životosprávy. „Hodně pijte, vyzkoušejte rovněž čaje a bylinné preparáty (třezalka, kopřiva dvoudomá, mořské řasy, chaluhy nebo měsíček lékařský). Jezte dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné potraviny, naopak vynechejte cukry, bílou mouku a živočišné tuky. Vhodné jsou potraviny bohaté na vápník, hořčík a také vitaminy B, C a E,“ doporučuje MUDr. Polášková .

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.nzip.cz/clanek/399-menstruacni-potize, www.nzip.cz/clanek/414-premenstruacni-syndrom, MUDr. Polášková
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků