Zdraví

Co ještě nevíte o kašli?

Sbírání kytiček

Možná jen stěží uvěříte informaci, že kašel není nemoc, ale „pouze“ projev obrany našeho organismu, který se v pudu sebezáchovy snaží o to, aby udržel průchodné dýchací cesty. Zřejmě bychom těžko hledali někoho, komu by při záchvatech kašle tato informace pomohla od obtíží nebo mu zlepšila náladu. I když kašel sám o sobě není onemocněním, je důležité nenechat ho rozvinout a zahájit jeho léčbu včas. Kdybychom ji podcenili, mohl by se zánět dostat do hrtanu, pokračovat níže, až by se usídlil v průduškách a průdušnicích, a to už byste sobě či svému dítku nadělili zánět průdušek nebo dokonce plic.

Vlhký nebo suchý kašel?

Za vznikem kašle stojí bakterie či viry, které prvotně způsobují nachlazení, chřipku nebo zánět průdušek. Ovšem kašel může být také reakcí na cokoli nepatřičného a cizího, co proniklo z vnějšího prostředí do dýchacích cest. Teď už je jasné, že se tělo snaží vymrštěným vzduchem, tedy kašláním, zbavit všeho, co mu v dýchacích cestách vadí. V případě, že se tělo chce zbavit hlenu, který se v dýchacích cestách pohybuje, mluvíme o vlhkém, jinak také produktivním kašli. Jestliže je kašel dráždivý a neproduktivní, tedy bez vykašlávání, ale připomínající spíše dušení, jedná se o kašel suchý.


Není to nemoc, ale léčit se musí

Základem úspěchu je rozlišit, který typ kašle budete léčit. V případě, že se jedná o kašel suchý, kdy dítě nebo vy neodkašláváte, je lepší ho vhodným produktem z lékárny potlačit (těmto přípravkům se říká antitusika). Dokáží totiž tlumit reflex dráždivého a vyčerpávajícího kašlání, které je vyvolané podrážděním. Ovšem pozor, některé z těchto přípravků obsahuje kodein, který může utlumovat dechové centrum a při dlouhodobém užívání dokonce vytvořit závislost. Proto dejte přednost kapkám (například Tussin) bez jeho obsahu. V opačné, tedy odkašlávací situaci zvolte expektorancia. Produktů je hodně, a tak sáhněte po takovém, který vám, respektive dětem nabídne co nejvíce bonusů. Základem by rozhodně měla být schopnost vyvolávat zvýšenou tvorbu hlenu, nejlépe však rozšířená o dovednost jej zároveň zředit pro snadnější odkašlání. Od věci také není, když přípravek umí podpořit pohyb řasinek, čímž je zaručeno čištění sliznic dýchacích cest a zvyšování odolnosti proti infekci. Všechny tyto nadstandardy nabízí například Ambrosan, který ještě navíc ušetří místo ve vaší domácí lékárničce, protože na rozdíl od jiných přípravků jej mohou užívat již děti od narození, ale zároveň i dospělí, takže odkašlat si může celá rodina. Je k dispozici ve formě kapek i tabletek.


Podpořte léčbu kašle domácími prostředky

Na kašel existuje mnoho osvědčených babských receptů, které mohou ulevit od potíží spojených s kašlem, tak proč je nezkusit! Mezi nejčastěji využívané prostředky patří čaj z cibule s trochou majoránky. Bohužel i přes oslazení medem nebývá dětmi zrovna oblíbený, a tak dostat do nich každé dvě hodiny alespoň dva loky může být nadlidský výkon. Dalším, už lépe snášeným domácím receptem je šťáva z černé ředkve. Stačí nakrájet ji na kolečka, prosypat moučkovým cukrem a zase poskládat dohromady, sepnout gumičkou. Ředkev pustí šťávu, která je díky cukru slaďoučká. Pak už jen stačí dávat ji dítěti 3x denně po lžičkách.


Uleví i éterické oleje

Pro úlevu se hodí také olejový zábal, který, podle toho jaké éterické oleje přidáte, mírní dráždění ke kašli, usnadňuje dýchání a uklidňuje průdušky. S olivovým olejem můžete smíchat eukalyptus, kosodřevinu, levanduli. Olej nahřejte ve vodní lázni a nakapejte ho na předehřátý ručník (stačí ho namočit do horké vody a poté důkladně vyždímat) a ten pak, nejlépe na noc, obalte dítěti okolo hrudníku. Nejvhodnějšími éterickými oleji pro pomoc s kašlem jsou eukalyptus, tymián, myrta, santalové dřevo nebo levandule, které můžete použít i při inhalaci nebo do aromalampy. Na usnadnění dýchání můžete využít i čím dál tím více populární plyšáky do mikrovlnky! Ty po nahřátí uvolňují například levandulovou vůni a ještě prohřejí hrudník.


Co dopřát dětem při kašli?

Především potraviny, které nebudou nijak dráždit, tedy nejlépe kašovitá jídla. Zapomenout ale nesmíte ani na ovoce a zeleninu, které obsahují zinek, hořčík, vitamin C, vitamin E a vitamin A. Právě toto je kombinace, která úžasně posiluje imunitní systém, jenž pak může rychleji a snadněji bojovat s kašlem a samozřejmě i s původní infenkcí. Výtečná je například dýně, která obsahuje velké množství karotenoidů, což jsou provitaminy vitaminu A důležitého pro sliznice. Ovšem nezanedbatelný je i obsah vitaminu C, kyseliny listové, vitaminu E, hořčíku a zinku, který najdete hlavně v semínkách.

Náš tip:

 Ambrosan v tabletkách

Ambrosan v tabletkách

Po několika dávkách přípravku Ambrosan dochází k usnadnění odkašlávání hlenu a ulehčení dýchání. V lékárnách je k dostání ve třech formách, pro děti i dospělé. Už nemusíte řešit, co na kašel koupíte dětem a co manželovi. Kapky, tablety nebo tobolky pomohou vyléčit záněty hrtanu, sinusitidu i další nemoci dýchacích cest. 

Cena tablet je 40 Kč, kapek 30 Kč a tobolek 50 Kč.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock, HBA
29. 10. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků