Co o zdraví ženy napoví barva menstruační krve

Menstruace je nedílnou součástí života ženy. U každé ovšem může probíhat odlišně.

Co o zdraví ženy napoví barva menstruační krve
Zobrazit fotografii v galerii

Charakter menstruačního cyklu je jedním z výrazných indikátorů zdravotního stavu ženy. To, že ženám občas měsíčky vynechají nebo že při nich pocítí silnější křeče, je docela běžné a může za tím stát třeba jen stres. Leccos nám může napovědět i barva menstruační krve. 


Menstruační krev se od běžné krve liší, například má méně krevních destiček. Její součástí je stará děložní výstelka a cervikální hlen a jsou v ní přítomny i vaginální bakterie. Podle toho, kolik hlenu obsahuje, se mění její hustota. Nejčastěji je ale hustější než běžná krev – konzistencí připomíná gel,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan. 


V průběhu menstruace se také běžně mění barva menstruační krve. Ta se může pohybovat od růžové přes jasně rudou až po černou a může být mimo jiné důležitým indikátorem zdravotního stavu ženy. Většinou se však barva menstruační krve mění pouze podle toho, jak rychle krev z dělohy odtéká. 


Hnědá až černá menstruační krev

Menstruační krev v odstínech hnědé a v černé barvě se často objevuje na samém začátku nebo naopak ke konci menstruace. Toto zbarvení je indikátorem stáří krve, neboť vzniká její oxidací. Hnědá nebo černá menstruační krev je jednoduše stará krev. Hnědá či černá barva může rovněž signalizovat problémy se svaly pánevního dna. Jsou-li stažené a napjaté, krev nemůže správně odtékat a déle zůstává v těle.


Tmavě rudá krev

Tmavší zabarvení menstruační krve je opět způsobeno oxidací a je asociováno s krví starší, ale nikoliv tak starou, jako v případě hnědé nebo černé krve. Tmavě rudá krev se obvykle objevuje poté, co žena delší dobu v klidu leží, což odtok krve zpomalí – typicky ji tudíž ženy uvidí po ránu. 


Jasně červená krev

Typicky červená menstruační krev se většinou objevuje na začátku krvácení. Je čerstvá a rychle odtéká, takže nemá čas zoxidovat. „Jasně červená krev v kombinaci s neobvykle silným krvácením však může naznačovat nezhoubné útvary v děloze – polypy nebo fibroidy. Tyto výrůstky sice někdy nemusejí znamenat žádné komplikace, jindy ale mohou značně narůst a způsobovat silné bolesti břicha a těžké průběhy menstruace,“ podotýká lékař Pavel Turčan. 


Oranžová krev

Červeno-oranžové nebo oranžovo-žluté zbarvení menstruační krve může znamenat bakteriální infekci nebo nákazu pohlavně přenosnou chorobou, jako jsou například kapavka, syfilis, chlamydie, mykoplasmata, trichomoniáza nebo HPV. Pokud se navíc přidá i svědění, bolest či nepříjemný zápach, nechte se co nejdříve vyšetřit svým gynekologem. Je-li menstruační krev jen lehce naoranžovělá a žádné další projevy případné infekce nepozorujete, může být krev pouze naředěná cervikální tekutinou. 


Růžová krev

Takto zbarvená krev se může objevit na začátku nebo ke konci menstruace, obzvláště při takzvaném špinění. Světlý odstín naznačuje, že se krev více zředila cervikální tekutinou, bývá však i signálem nízké hladiny estrogenu, obzvláště, je-li tento odstín menstruační krve doprovázen i slabším krvácením. S nízkou hladinou estrogenu se často potýkají ženy trpící anorexií či aktivní sportovkyně. Pokud se žena blíží k padesátce, může jít i o známku blížící se menopauzy. „Estrogen kromě jiného také pomáhá stabilizovat děložní výstelku a při jeho nedostatku se často stává, že žena během celého svého cyklu špiní, přičemž barva špinění může být právě růžová,“ doplňuje gynekolog. Krom toho může světlý odstín menstruační krve poukazovat také na anémii a špatně vyživený organismus ženy. 


Šedá krev 

Šedý nebo špinavě bílý výtok během menstruace ukazuje na infekci, jako je například bakteriální vaginóza. Ta se projevuje i dalšími symptomy: horečkou, bolestí, svěděním a nepříjemným zápachem. Šedavý výtok se může objevit také při mimoděložním těhotenství a spontánním potratu. V každém případě by měl být impulsem navštívit svého gynekologa.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Vegal Pharma

Foto: Shutterstock


DISKUZE K ČLÁNKU

2

už to nepotřebuji

ODPOVĚDĚT

3

Na co ti vědci nepřijdou, už se mě to netýká, zbytečně bych byla vyplašená.

ODPOVĚDĚT

4

máte pravdu

ODPOVĚDĚT

3

Zajímavé, ale nikdy jsem o tom nepřemýšlela a už pro mne není aktuelní.

ODPOVĚDĚT

4

Přesně tak a nakonec je to i dobře, zbytečně bych se pozorovala...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké věci chtějí dívky vědět o menstruaci

Jaké věci chtějí dívky vědět o menstruaci

Ačkoliv je menstruace zcela přirozenou součástí života každé ženy, řada dívek příchod svých prvních měsíčků...

Normální menstruace? Kdy se jedná o běžné projevy a kdy už zajít k lékaři

Normální menstruace? Kdy se jedná o běžné projevy a kdy už zajít k lékaři

Menstruace je nedílnou součástí života ženy. U každé ovšem může probíhat odlišně, a tak jsou...

Titulka pro: Nevěřte všemu, co se říká o antikoncepci!

Nevěřte všemu, co se říká o antikoncepci!

Antikoncepce je dnes běžnou součástí života mnoha žen. Přesto je ochrana proti početí stále opředena...

Titulka pro: Perioda není tabu

Perioda není tabu

V soukromí jí dáváme neobvyklé názvy: přijela teta, mám návštěvu, jsem na jahodách… ...

Co dělat při bolestivé menstruaci

Co dělat při bolestivé menstruaci

Mnohé ženy měsíční periodu ani nepociťují, a jiné zase o ní vědí až moc a...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz