Zdraví

Co říkají zasloužilí dárci o odběrech krevní plasmy?

Sbírání kytiček

Kdo jiný by měl vysvětlovat důležitost krevní plasmy a popisovat průběh darování, než samotní dárci? Přečtěte si, jak celý proces vnímají ti, kteří darují pravidelně. Bolí to? A způsobuje jim odběr nějaká omezení?

Krevní plasma, získávaná z krve dárců, obsahuje důležité bílkoviny. Tyto bílkoviny jsou schopné pomoci pacientovi zastavit krvácení, zajistit vstřebávání živin a posilují imunitu. Mezi pacienty jsou nejčastěji lidé s imunitními poruchami, onemocněními krve, po úrazech nebo s velkými popáleninami.

Jak probíhá darování plasmy?

Odběr plasmy probíhá v dárcovském centru pod dohledem lékařů a sestřiček. „Cítila jsem se jako filmová hvězda“ vypráví s úsměvem maminka Hanka, když vzpomíná na svůj první odběr plasmy. Po odebrání plasmy z krve se krev navrací zpět do těla a Hance se během této fáze odběru zamotala hlava. Sestřičky se k ní seběhly, a zajistily, aby Hance nic nehrozilo. Hanka ale hned dodává, že další návrat, při tom samém odběru, už proběhl dobře.

Příjemný personál a hezké prostředí dárci často zmiňují jako velké plus, které dělá celý proces ještě snazším. Do dárcovských center se můžete objednat od pondělí do pátku od 7 do 19 hodin. Široké časové možnosti si pochvaluje další pravidelný dárce Vláďa, který nemá pravidelnou pracovní dobu, ale díky této otevírací době si čas na odběr najde každých 14 dní.

Den před darováním krevní plasmy by dárce měl hodně pít. Doporučuje se minimálně 3 litry tekutin, které zajistí nejen kvalitní plasmu, ale i snadnější vypořádání těla s odběrem. Na začátku odběru se všem dárcům odebírá malé množství krve. To putuje na vyšetření krevního obrazu, který potvrdí, že dárce plasmy je zdravý a nic mu nehrozí. Také se odebírá část plasmy, která prochází testy na žloutenky a vir HIV. Tato vyšetření se dělají vždy i pravidelným dárcům. Mají tak přehled o svém zdravotním stavu.

Pohled okolí na dárce 

„A jak se na vás dívá okolí, když zjistí, že chodíte pravidelně darovat plasmu?“ „V podstatě mě obdivují“ říká s klidnou tváří Vláďa. A dodává, že nejspíš je to tím, že mnoho lidí se bojí jehel. Vpich při darování plasmy ale bolí stejně minimálně, jako při odběru krve u lékaře. 

Darovat plasmu může velké procento populace a tak se mezi dárci najde skladník, stěhovák, maminka na mateřské dovolené i soudní zapisovatel. Pokud ještě váháte, přečtěte si článek, ve kterém na nejčastější otázky o darování krevní plasmy odpovídá lékař. Darujete i vy?

KP

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků