Co víte o metastatické rakovině prsu

Až 7000 žen ročně si v České republice nově vyslechne diagnózu rakoviny prsu. Téměř třetině žen se nemoc vrací, často bohužel v posledním – metastatickém – stadiu.

Co víte o metastatické rakovině prsu
Zobrazit fotografii v galerii

V tomto stadiu se nádor z prsu rozšíří i do dalších orgánů. Nejčastěji bývají zasaženy plíce, játra, kosti a mozek. Neexistuje ale orgán ani místo v těle, kam by nádor prsu nedokázal metastazovat. S metastatickou formou rakoviny prsu se v České republice podle odhadů Národního onkologického registru léčí v roce 2017 kolem 3370 žen. Nemoc je nejčastější u žen mezi 60 a 70 lety, ale výjimkou nejsou ani mnohem mladší pacientky, dokonce ani maminky malých dětí. 


Příběh Jany 

Začal celkem nevinně. Myslela si, že za jejími obtížemi se zády stojí jako u mnoha dalších špatné držení těla a kancelářské zaměstnání. Často ji také trápila únava, kterou zase přisuzovala péči o dvě školou povinné děti. Bulku na pravém prsu si nahmatala zcela náhodně při oblékání. Hned druhý den navštívila gynekologa, který ji naštěstí obratem poslal do mamodiagnostického centra, kde jí udělali všechna možná vyšetření. Rakovina prsu metastázovala do levé plíce a jater. Pro Janu i její rodinu to byl velký šok. „Když mi pan doktor sdělil diagnózu, nevěděla jsem, co si počnu. Neplakala jsem. Hlavou se mi jen honily otázky, co bude s našimi dětmi, co bude s mým manželem a co moje práce? Nechtěla jsem to ale vzdát. Nechtěla jsem si připustit, že neuvidím své děti dospívat nebo se už nikdy nevrátím do práce,“ vzpomíná Jana. 


Léčba začala chemoterapiemi. Celkem jich bylo v plánu šest. Polovinu zvládla až na občasné nechutenství a nevolnost dobře. „Druhá polovina byla pro mě a mé tělo utrpení. Vypadaly mi vlasy, řasy, a dokonce i obočí. Přibrala jsem osm kilo. Najednou jsem pro své děti nebyla ta krásná maminka, “ dodává. Přes to, jak si s ní nemoc pohrávala, to Jana nevzdala. Zpočátku se snažila chodit do práce a fungovat jako každá normální máma, což jí velice pomáhalo. Ve chvíli, kdy to již nebylo možné, jí byli po boku manžel a celá rodina. „Mám skvělou rodinu, která mi byla vždy oporou. Byla tu pro mě při každé špatné chvilce, při každém zaváhání, kdy jsem byla na pokraji sil. Byla jsem si vědoma, že každá pacientka takové štěstí nemá, mnozí partneři svou ženu i děti opustí,“ dodává Jana. Dnes jsou to již čtyři roky od chvíle, kdy se její bezstarostný život obrátil vzhůru nohama. „Vážím si teď života o mnoho více než před nemocí. Užívám si každou vteřinu. Je toho ještě hodně, co chci zažít. Mým největším přáním ale je být tu pro mé děti, co nejdéle to půjde.“ 


Metastatické stadium rakoviny prsu nelze zatím bohužel vyléčit, lze ho ale dostat pod kontrolu. Pro ženy s tímto závažným onemocněním bývá nejdůležitější zachování schopnosti se i nadále starat o rodinu a být se svými blízkými. Cílem léčby je tak zastavení dalšího postupu nemoci. Díky pokroku v medicíně se pro pacientky objevují nové možnosti v podobě moderní cílené léčby, která jim dávají šanci na prodloužení života i zachování jeho kvality.


Připravila: Katka
Foto: pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

chodím pravidelně na prohlídky

ODPOVĚDĚT

6

Vážené ženy, z tohoto článku, hlavně z posledního odstavce jsem byla dost rozhozená. Jsem onkologická pacientka. Raději neuvedu roky, kdy jsem byla na operaci prsu. Zatím jsem v pohodě. Nechci to zakřiknout, ale když někdo napíše, že rakovina prsu nelze bohužel vyléčit a přežití pacientek jsou 3-5 let, to není pro řadu z nás pozitivní článek. Paní Katka se zřejmě osobně nesešla s nikým, kdo přežil více než pět let.. Přeji ji, aby se ji to nikdy netýkalo, ale než pustí do světa svůj závěr z celé problematiky, měla by si uvědomit, že to pro pacientky není to pravé ořechové, které chtějí slyšet. Řada z nás je ráda za každý rok života a nepotřebuje si přečíst, že již před pěti lety by měla být někde jinde.

ODPOVĚDĚT

5

Přeji vám ze srdce co nejvíce sil a energie i pozitvního myšlení při zvládání vaší nemoci. Samozhřejmě i hodně zdraví !!!

ODPOVĚDĚT

8

Mám v práci kolegyni, která měla podobný problém. Nahmatala si ne jen jednu ale více bouliček. Na chemoterapii chodila skoro půl roku a dost válčila s problémy, které ji provází, protože je příliš hubená. Dnes je to už skoro 10 let a je v pohodě. Tak hlavu vzhůru! Bude dobře. Dnes jsou stále nové a nové léky, které umí zázraky. :-))

ODPOVĚDĚT

2

Moc se omlouváme, to jsme určitě nechtěli. Větu jsme smazali. Léčba rakoviny prsu velmi pokročila. Největší oříšek je poslední IV stádium- metastatická rakovina prsu. A důležité je sdělení, že přichází nová, cílená a šetrná léčba i pro toto stádium. V České republice ze zdravotního pojištění zatím hrazena není, v současné době prý probíhá řízení o stanovení ceny a úhrady. Ještě jsme zjistili, že jde o lék, který v buňce umí „vypnout“ enzymy CDK 4/6 způsobující růst nádorových buněk. Jakmile zjistíme další informace, rádi je uveřejníme.

ODPOVĚDĚT

5

Smutný příběh,ale konec je hodně nadějný a paní Jana velmi statečná žena.

ODPOVĚDĚT

3

poučné články na prohlídky a zdraví si musíme dávat pozor

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz