Zdraví

Co víte o metastatické rakovině prsu

Až 7000 žen ročně si v České republice nově vyslechne diagnózu rakoviny prsu. Téměř třetině žen se nemoc vrací, často bohužel v posledním – metastatickém – stadiu.

V tomto stadiu se nádor z prsu rozšíří i do dalších orgánů. Nejčastěji bývají zasaženy plíce, játra, kosti a mozek. Neexistuje ale orgán ani místo v těle, kam by nádor prsu nedokázal metastazovat. S metastatickou formou rakoviny prsu se v České republice podle odhadů Národního onkologického registru léčí v roce 2017 kolem 3370 žen. Nemoc je nejčastější u žen mezi 60 a 70 lety, ale výjimkou nejsou ani mnohem mladší pacientky, dokonce ani maminky malých dětí. 

Příběh Jany 

Začal celkem nevinně. Myslela si, že za jejími obtížemi se zády stojí jako u mnoha dalších špatné držení těla a kancelářské zaměstnání. Často ji také trápila únava, kterou zase přisuzovala péči o dvě školou povinné děti. Bulku na pravém prsu si nahmatala zcela náhodně při oblékání. Hned druhý den navštívila gynekologa, který ji naštěstí obratem poslal do mamodiagnostického centra, kde jí udělali všechna možná vyšetření. Rakovina prsu metastázovala do levé plíce a jater. Pro Janu i její rodinu to byl velký šok. „Když mi pan doktor sdělil diagnózu, nevěděla jsem, co si počnu. Neplakala jsem. Hlavou se mi jen honily otázky, co bude s našimi dětmi, co bude s mým manželem a co moje práce? Nechtěla jsem to ale vzdát. Nechtěla jsem si připustit, že neuvidím své děti dospívat nebo se už nikdy nevrátím do práce,“ vzpomíná Jana. 

Léčba začala chemoterapiemi. Celkem jich bylo v plánu šest. Polovinu zvládla až na občasné nechutenství a nevolnost dobře. „Druhá polovina byla pro mě a mé tělo utrpení. Vypadaly mi vlasy, řasy, a dokonce i obočí. Přibrala jsem osm kilo. Najednou jsem pro své děti nebyla ta krásná maminka, “ dodává. Přes to, jak si s ní nemoc pohrávala, to Jana nevzdala. Zpočátku se snažila chodit do práce a fungovat jako každá normální máma, což jí velice pomáhalo. Ve chvíli, kdy to již nebylo možné, jí byli po boku manžel a celá rodina. „Mám skvělou rodinu, která mi byla vždy oporou. Byla tu pro mě při každé špatné chvilce, při každém zaváhání, kdy jsem byla na pokraji sil. Byla jsem si vědoma, že každá pacientka takové štěstí nemá, mnozí partneři svou ženu i děti opustí,“ dodává Jana. Dnes jsou to již čtyři roky od chvíle, kdy se její bezstarostný život obrátil vzhůru nohama. „Vážím si teď života o mnoho více než před nemocí. Užívám si každou vteřinu. Je toho ještě hodně, co chci zažít. Mým největším přáním ale je být tu pro mé děti, co nejdéle to půjde.“ 

Metastatické stadium rakoviny prsu nelze zatím bohužel vyléčit, lze ho ale dostat pod kontrolu. Pro ženy s tímto závažným onemocněním bývá nejdůležitější zachování schopnosti se i nadále starat o rodinu a být se svými blízkými. Cílem léčby je tak zastavení dalšího postupu nemoci. Díky pokroku v medicíně se pro pacientky objevují nové možnosti v podobě moderní cílené léčby, která jim dávají šanci na prodloužení života i zachování jeho kvality.

Připravila: Katka
Foto: pixabay


Diskuze: příspěvků