Co všechno se dá dnes koupit za 20 Kč? Deset rohlíků, antistresový míček i dobrý pocit.

Zamysleli jste se někdy, co všechno se dá pořídit za 20 Kč?

Co všechno se dá dnes koupit za 20 Kč? Deset rohlíků, antistresový míček i dobrý pocit. Foto: Pixabay
Zobrazit fotografii v galerii

10 rohlíků 

Českým klenotem, na který nedáme dopustit, je něco tak obyčejného jako rohlík. Dobrá zpráva je, že za dvacku jich pořídíte rovnou deset. Rohlíky se přitom pečou už stovky let - ve středoevropských klášterech se coby velikonoční pečivo tvarovaly už od 10. století. I když je často rohlík kvůli absenci vitaminů a minerálů haněn coby zdroj prázdných kalorií, pravda je taková, že sacharidy tvoří nedílnou součást zdravého jídelníčku. Pokud tedy budete rohlíky zařazovat s mírou a nesníte na posezení rovnou všech deset, žádný prohřešek proti štíhlé linii vám nehrozí. 


Nealkoholické pivo

I nealkoholické pivo má u nás velkou tradici. Někteří z vás si jistě pamatují na Pito, což byl jediný chmelový mok, který si mohli dát i řidiči před cestou. Jméno dostalo složením první a poslední slabiky slov PIvo a auTO. Dneska je nealkoholických piv celá řada a aby v nich bylo co nejméně alkoholu, vyrábí se mnoha různými metodami. A ač v loňském roce odbyt klasického piva poměrně dramaticky klesl, u nealka to bylo přesně naopak. Tento segment vzrostl během pandemie o 12 % nebo také o 123 tisíc hektolitrů, zvlášť kvůli míchaným variantám s přídavkem různých ovocných šťáv. Dostali jste chuť? Dvacka vám vystačí na jednu půllitrovou plechovku. 


Role toaletního papíru 

Kořeny toaletního papíru sahají až do Číny, kde se v císařské dílně vyráběl z rýžové slámy zhruba od 7. století našeho letopočtu. Z továrny pak první role vyjely v roce 1867 v USA. Dnes si v obchodech může každý vybrat podle svého gusta od jednovrstvých variant až třeba po čtyřvrstvé s přidáním různých balzámů. Za dvacet korun ale pořídíte právě jen roli toho nejobyčejnějšího s jednou vrstvou. Půl pytlíku skleněnek Kdo by neznal kuličky. Už méně se ale ví, že jde o pravděpodobně nejstarší sport vůbec. Kuličky byly nalezeny jak v hrobkách ze starověkého Egypta, tak i v aztéckých pyramidách a v britském muzeu Marble vystavují dokonce kuličky z Kréty, datované asi 2000 - 1700 před naším letopočtem. Na výrobu se v průběhu historie používala celá řada materiálů od oblázků a mramoru přes jíl až třeba po kosti. Jako malí jste si nejspíš hrávali právě s těmi jílovými, úplně nejvíc se jich ale dnes vyrábí ze skla. A právě půl pytlíku skleněnek byste za dvacet korun získali. 


Jeden sloupeček Sportky 

Sportka je nejoblíbenější číselnou loterií u nás. Losuje se už od roku 1957, o desítky a někdy i stovky milionů se hraje třikrát týdně a jeden sloupeček vás vyjde právě na 20 Kč. Šance, že to budete právě vy, kdo jackpot získá, je ale skutečně mizivá. Výherní pravděpodobnost je zhruba jedna ku patnácti milionům. 


Spropitné za oběd 

Průměrná cena oběda byla v ČR v roce 2019 zhruba 127 Kč, v Praze to ale bylo dokonce 143 Kč. Po mno-haměsíčním uzavření navíc nyní majitelé restaurací avizují, že budou zhruba o čtvrtinu zdražovat. Oběd tak průměrně vyjde na asi 159 Kč. Při započtení moučníku se proto hravě dostanete na hodnotu 200 Kč za jeden oběd. A protože je u nás zvykem dávat spropitné ve výši 10 %, je to právě dvacetikoruna, kterou servírkám a číšníkům za jejich servis zaplatíte. 


Antistresový míček 

Chcete lépe zvládat stres? Pomocné laso lze najít skoro všude od mobilních aplikací přes videa na YouTube až po celou řadu předmětů. I proto je s podivem, jak naše společnost musí čím dál víc bojovat s civilizačními chorobami, jež mimo jiné způsobuje právě stres. S pořízením antistresového míčku, který koupíte už od 20 Kč, ale určitě nic nezkazíte.


Lepší karma 

Se stresem ale dozajista dokáže zatočit dobrý pocit, který vás může hřát, když uděláte nějaký dobrý skutek. Třeba přispějete na správnou věc. Jednou z možností je Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, který spouští na začátku června velkou kampaň. V ní opět půjde o známé samolepky s ručičkami, které už z restaurací McDonald’s dobře znáte. K porci skvělého jídla a pití si ručičky tentokrát můžete objednat i na McDrive a vůbec poprvé také přes Dáme jídlo. Místo toho, abyste zaplatili dvacku jako spropitné, tak stejnou částkou můžete přispět na interiérové vybavení vůbec prvního Domu Ronalda McDonalda. Ten se právě staví ve Fakultní nemocnici v Motole a po svém dokončení bude zdarma nabízet ubytování rodinám vážně nemocných dětí.


Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je součástí celosvětové sítě charitativních organizací Ronald McDonald House Charities. V České republice byl nadační fond založen v roce 2002 a jeho posláním je pomáhat rodinám dětí se závažným dlouhodobým onemocněním. Cílem je umožnit vážně nemocným dětem špičkovou lékařskou péči a jejich rodinám nabídnout podporu. Proto poskytuje bezplatné ubytování rodičů v nemocnici a už brzy jim nabídne také ubytování v prvním českém Domě Ronalda McDonalda, jehož stavba byla před pár týdny zahájena v pražské Fakultní nemocnici v Motole, největším léčebném zařízení pro malé pacienty u nás.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, MSL
Foto: Christian Bueltemann Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

2

Mně třeba v poslední době hodně vzaly ty placky. Navrhované s láskou, můžete si nechat udělat třeba i klíčenky, zrcátka a nebo i magnetky. Jsou to takové ty věci, které sice někomu darujete, ale on je hned na první dobrou nevyhodí. Člověk by měl občas udělat radost svým kamarádům a kamarádkám. Co myslíte vy?

ODPOVĚDĚT

2

Přispívala jsem na charitu pravidelně, protože jsem tam pracovala. Teď tam pracuje dcera, tak přispívám přes ní.

ODPOVĚDĚT

3

Posílám pravidelně peníze na fond dětí, adventní koncerty a Nakladatelství tělesně postižených umělců malujících ústy a nohama UMÚN.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Pomozte nemocným dětem

Pomozte nemocným dětem

Pohled na malé pacienty netěší nikoho z nás. Vždyť kdo jiný by měl být plný...

Titulka pro: Speciální prodejní akce

Speciální prodejní akce

Pokud k vašim oblíbeným patří dekorativní kosmetika Max Factor, pak si nenechte ujít výhodnější nákupy.

Titulka pro: Design & the City

Design & the City

Až se budete ve dnech 3.-5. listopadu procházet centrem Prahy, konkrétně někde kolem ulice Na...

Titulka pro: Pražská muzejní noc

Pražská muzejní noc

Již po deváté otevřou pražská muzea a galerie své dveře návštěvníkům v netradičním čase –...

Titulka pro: Festival muzejních nocí 2013: 17. května až 8. června

Festival muzejních nocí 2013: 17. května až 8. června

Máte rádi muzea a galerie, nebo si jejich návštěvu dopřáváte jen zřídka? V obou případech...

Titulka pro: TV, která vás nadchne, ať už se na ní podíváte odkudkoli

TV, která vás nadchne, ať už se na ní podíváte odkudkoli

Technologický vývoj nezná hranic a přináší do našich domácností stále stylovější a chytřejší kousky. Společnost...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz