Zdraví

Dentální hygiena: Víte, proč je tak důležitá?

Sbírání kytiček

Dnes již víme, že mít zdravé zuby a dásně není jen o určité prestiži, ale hlavně o zdraví. Dentální hygiena není zkrášlovací procedurou, ale léčebných zákrokem.

Každý jistě ví, co patří k základním úkonům péče o chrup a dutinu ústní. Pokud ne, zde malé připomenutí: pravidelné mechanické odstraňování plaku kartáčkem, používání zubních nití či mezizubního kartáčku. Mnoho lidí už si zvyklo i chodit na dentální hygienu.

My jsme zašli na dentální hygienu za Ivanou Kožuškovou. Ta svým klientům nejen opravdu profesionálně vyčistí zuby, ale také je naučí správnou techniku jejich čištění doma. Vyzpovídali jsme ji, proč je správná a důsledná hygiena tak důležitá.

Dozvěděli jsme se, že největším nebezpečím pro zuby je mikrobiální povlak (plak) na jejich povrchu. Tvorbu plaku „mají na svědomí“ bakterie, které jsou častou příčinu vzniku zubního kazu. Když plak neodstraňujete, či ho odstraňujete nedostatečně, hromadí se a stává se doslova „živnou půdou“ pro další bakterie. Výsledek? Časem si „vypěstujete“ zánět dásní. Ten, když se neléčí, tak následně i parodontitidu.


Jak dentální hygiena probíhá?

Ivana vám prohlédne ústní dutinu a vysvětlí vám, jaký je stav zdraví vašich úst a poradí vám opatření potřebná k jeho zlepšení. Pak přichází na řadu profesionální čištění zubů. To zahrnuje odstranění zubního kamene, pískování a fluoridace zubů.

Zubní kámen kromě toho, že je nevzhledný, je příčinou řady dalších problémů. Podporuje vznik parodontitídy, je nejčastější příčinou zápachu z úst, podporuje vznik kazů a dalších onemocnění. Zubní kámen vzniká z usazování a tvrdnutí plaku na zubech. Je drsný, proto je pro pacienta téměř nemožné udržet jeho povrch čistý. Po každém odstranění zubního kamene je důležité zuby vyleštit, abych byl jejich povrch co nejhladší. Pak je udržování čistých zubů správnou domácí péči snadnější. K tomu slouží metoda pískováni, neboli airflow.

Pískováním je zároveň možné odstranit nevzhledné tmavé skvrny na zubech způsobené kouřením a konzumaci kávy, čaje a červeného vína. Fluoridace zubů je závěrečná péče, která pomůže zuby chránit před vznikem zubního kazu.


Jak často chodit a proč?

Nějčastěji chodí klienti každý půl rok, ale není výjimkou jednou za tři měsíce, či naopak při perfektní hygieně jednou ročně. Velice záleží na diagnóze pacienta a na jeho schopnosti správně a pravidelně pečovat o své zuby a dásně.

Již po prvním ošetření bylo vidět, že zuby jsou hladší, bělejší, ale i mezizubní prostory jsou průchodnější. Ivana mi zároveň poradila, které velikosti mezizubních kartáčků jsou pro mě vhodné. Na zubní hygienu jsem vždy chodila nárazově. Musím říci, že Ivana Kožušková si získala moji důvěru. Nevím jistě, zda zvládnu návštěvy přesně každých šest měsíců, ale určitě se o to budu snažit. Pokud svou dentální hygienistku hledáte a bydlíte v Praze, můžete také vyzkoušet Ivanu Kožuškovou. Více informací najdete na jejích stránkách www.ivadent.cz.

A co vy? Chodíte na zubní hygienu? 

 


Foto: IVADENT
21. 10. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků