Zdraví

Intolerance na potraviny: Petr Havlíček vám vysvětlí, o co jde

Sbírání kytiček

Už jste slyšeli výraz intolerance na potraviny? Zjistili jsme, že konzumace potravin, které dráždí váš imunitní systém, může podporovat některé zdravotní potíže.

Zdravotní potíže, které můžou vznikat intolerancí na potraviny:

  • Potíže s kůží
  • Respirační potíže
  • Zažívací potíže
  • Migrény
  • Psychické potíže
  • Únava
  • Problémy s váhou
  • Častá nemocnost

 

Dceru jedné naší kolegyně trápí silné alergie, astma, bolesti bříška a občasná únava. Holčička se samozřejmě léčí na imunologii, ale její matka hledá i další možnosti, jak léčbu podpořit. Jedním z kroků je test na potravinové alergie.

Malá Šárka hraje tenis a obdivuje naši tenistku Lucii Hradeckou, která v poslední době výrazně zhubla a zlepšuje se i po výkonnostní stránce. Od Petra Havlíčka jsme se dozvěděli, že za její proměnou stojí úprava stravy na základě testu intolerancí na potraviny. „U Lucky je problém o něco složitější, upravovali jsme stravu i vzhledem k jejímu sportovnímu zatížení. Ale úprava podle výsledků testu intolerance je tou klíčovou,“ řekl nám Petr Havlíček.

Kolegyně Jana začala o testu na intolerance pro svou dceru přemýšlet a tak jsme se domluvili s Petrem Havlíčkem, že budeme u toho a přineseme vám malou reportáž.

Konzultace a odběr krve

První krokem je konzultace. Petr si Janu vyslechl a usoudil, že v tomto případě bude test na místě. Objednal Šárku na odběr krve. Ta se hrozně bála, že nebude moci pít mléko. Toho se obávala i Jana, protože Šárka nechce moc jíst maso a mléčné výrobky v její stravě převažují. Jana se obávala, že Šárka bude muset mléko vynechat. „Dopředu jsem se obávala, že Šárce vyjde intolerance na mléko. Věřte mi, že to by byl boj.“ komentovala své obavy Jana.

Asi po týdnu poslal Petr tabulku s výsledky. „Překvapilo mě, jak byly výsledky přehledně zpracované. Výrazně se mi ulevilo, když jsem mléko našla v povolených potravinách,“ komentovala první dojmy Jana.

Vyhodnocení

Zpráva o testu přijde zpracovaná do tabulky, ve které jsou testované potraviny seřazeny podle pořadí reaktivity.

 

  • Červeně jsou vyznačeny potraviny, které máte vyřadit.
  • Žlutě potraviny, které jsou na hranici, a můžete si je občas dopřát
  • Zeleně jsou pak potraviny, které můžete konzumovat podle libosti.

Výsledky malé Šárky

Připravte se na to, že stravování podle získaných informací může být velmi složité. Šárka je citlivá na lepek, který se poměrně složitě eliminuje. Problém bude mít i s vyloučením rýže a vajec. Hrášek, rajčata, kešu oříšky a pistácie má moc ráda, ale jejich vyloučení nepředstavuje velký problém. Že nemůže fazole, ji netrápí vůbec.

U Šárky se mezi žlutými potravinami objevily brambory, nektarinky, pomeranče, třešně a mandle, které má ráda. Makrela ji vůbec netrápí.

Komentář Jany

Myslím, že největší problém budeme mít s eliminací lepku, když máme zároveň vyloučit rýži a omezit brambory. Jsou to potraviny, které se v jejím jídelníčku objevovaly opravdu často. Podle Petra bychom měli první změny pozorovat během pár týdnů, tak jsem na to zvědavá. Doufám, že se během prázdnin aspoň částečně zbavíme zarudlých očí a rýmy. Držte nám palce.

Komentář Petra Havlíčka

U Šárky se objevilo poměrně značné množství špatně tolerovaných potravin, z nichž řada patří mezi základní. V první fázi tedy doporučuji na tři až šest měsíců vyřadit ze stravování pouze potraviny s nejsilnější reakcí IgG protilátek – v jejím případě konkrétně kešu, pistácie, hrách, fazole, bílek slepičího vejce a obiloviny, obsahující lepek.

Pokud dojde k harmonizaci imunitního systému a ustoupí příznaky popisovaných zdravotních komplikací, zkusíme problematické potraviny pozvolna vracet zpět do běžného jídelníčku. Ostatní potraviny se silnější a hraniční reakcí (tedy Janou i výše zmíněnou rýži a brambory) v tento moment řešit nebudeme a ve stravování je ponecháme.

Nicméně, intoleranční potravinové testy jsou jedna věc a celkové zdraví, které je úzce spjato se stravováním a životním stylem věc druhá. S vyloučením některých problematických potravin by měla jít ruku v ruce i celková optimalizace stravování, a to tak, aby Šárka měla dostatek kvalitních živin a energie pro svůj správný růst a vývoj a zároveň zvládala i náročné tenisové tréninky. Takže pouhé vyloučení problematických potravin řeší jen část problému, a rozhodně jej nelze považovat za všespásné. Pokud Šárčino stravování nebude kvalitní a plnohodnotné, nemůže rozhodně dojít ani k harmonizaci činnosti imunitního systému, byť vyloučí potraviny, které jej nadměrně zatěžují.

Rozhodně bych chtěl varovat před neodbornou aplikací výsledků potravinových intolerančních testů. Může dojít k výrazné živinové dysbalanci a následně i k narušení správného fungování metabolismu. A to především v případě, kdy se problematických potravin objeví větší množství anebo se jedná o potraviny základní. Například při vysoké reakci na kasein, kdy je doporučení vyloučit všechna běžně dostupná mléka a produkty z nich, se bez adekvátní náhrady jinými potravinami může objevit těžký deficit v příjmu vápníku. Proto si tyto testy nechejte zpracovat opravdu u odborníků a jejich výsledky vždy konzultujte. Neaplikujte je slepě.

Na našem pracovišti testování potravinových intolerancí provádíme ve spolupráci s výzkumným pracovištěm Cambridge Nutritional Sciencies (CNS) z Velké Británie, neboť u nich máme jistotu relevance a zároveň i odborné podpory, pokud potřebujeme některé výsledky odborně zkonzultovat s vědeckými pracovníky.

Na více informací se můžete zeptat v centru Petra Havlíčka www.petrhavlicek.cz.

   

Připravila: Katka
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků