Zdraví

Jak v zimě posílit imunitu?

Sbírání kytiček

Moderní doba má ráda rychlá řešení, ale ne vždy je to možné. Pokud chcete být fit také v zimních měsících, je třeba se o sebe dobře postarat. Co nejlépe podpoří váš imunitní systém?

Odpověď na naši otázku je jednoduchá – imunitu podpoří zejména vyvážené stravování, dostatek pohybu a také spánku.


Začínáme u výživy

Nic nevzniká ze dne na den, rovněž imunitu je třeba posilovat postupně. A hlavně neustále. V první řadě myslete na zdravou výživu. „Některé složky potravin mají imunomodulační vlastnosti – podporují naše tělo stimulací imunitního systému. A vitamíny jsou jedny z nich. Například vitamín C lze mimo jiné nalézt v nakládaných okurkách a zelí, petrželi, červených paprikách a pomerančovém džusu, pro-vitamin A neboli beta karoten je zase přítomen ve žlutém, oranžovém a červeném ovoci a zelenině, například v mrkvové šťávě,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista a zástupce kampaně Džusy a pyré – vitamíny ve smart formě.

Podpořit vaši odolnost slibují rovněž některé minerální látky, jako příklad si uveďme hořčík (pochutnejte si třeba na banánech či datlích).


Myslete na pestrost

Protože není na světě ovoce nebo zelenina, které by nám nabídly veškeré potřebné látky, je třeba konzumovat od každého trochu. Čím pestřejší jídelníček, tím lépe. Ani v zimě není problém dopovat organismus dostupnými čerstvými druhy, ostatně doplnit je a někdy i nahradit můžou také stoprocentní džusy a pyré. Měli byste vědět, že podle zákonů Evropské unie do nich nelze přidávat sladidla, barviva, cukry nebo umělá aroma.


Potravinové doplňky

Jsou snadno k dostání a slibují rychlé řešení. Má to nějaké ALE? „Potravinové doplňky představují koncentrované množství živin a před jejich užíváním je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Vytváření imunity by mělo začít obohacováním stravy o přirozené zdroje živin,“ podotýká Pavel Suchánek, A dodává zajímavou poznámku: vědecké výzkumy potvrzují, že živiny jsou snáze přijímány z přírodních zdrojů a navíc jejich účinnost je vyšší.


Prochoďte se k imunitě

Každý „nemusí“ posilovnu či jiné sportovní zařízení, kde je přemíra pohybuchtivých nadšenců. Ale tělo neošálíte. Řešením se může stát mini tělocvična u vás doma, tedy pokud ji skutečně využijete. Ovšem nejlépe uděláte, když se vydáte ven, třeba i na kratší procházku, zato pokud možno denně. Pobyt na čerstvém vzduchu okysličí tělo a pomůže mu v boji proti virům a bakteriím.


Proč je třeba větrat

Šetříme s energiemi, a pak je nám líto „pouštět“ ven drahé teplo. Což je chyba. Pokud je váš byt či dům přehřátý, hůře se vám dýchá, navíc stoupá hladina kysličníku uhličitého k nezdravým hodnotám. Také se vysušují membrány sliznic a krku, a ty jsou potom náchylnější k infekcím. Přitom větrat nemusíte nijak dlouho, stačí vždy na několik minut, zato intenzivně – nebojte se vytvořit doma průvan. Mikroventilace vám příliš nepomůže. Správné větrání opakujte několikrát denně.


ZAJÍMAVOST: Víte, že střídavá koupel nohou posiluje imunitu a cévy?


Kvalitní spánek

Podpořit imunitu pomáhá také spánek, u něhož nejde jen o samotnou délku, ale i o kvalitu. „Dostatek spánku je velice důležitý, protože během něj se v těle odehrává mnoho procesů včetně obnovy buněk a tkání. Naopak nedostatek spánku ovlivňuje endokrinní systém, organismus vytváří více kortizolu – stresového hormonu. Spánkové poruchy snižují imunitu. Bylo by skvělé, kdyby si každý z nás našel čas i přes den, stačilo by 15 až 30 minut na zdřímnutí,“ upřesňuje odborník.

Což však není vždy možné, proto je třeba odpočinout si hlavně v noci.

Připravila: marc
Foto: archiv kampaně Džusy a pyré – vitamíny ve smart formě
4. 2. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků