Dětský pokoj: jak ho zařídit?

Když jsou děti malé, dbáme hlavně na jejich bezpečnost, a jak povyrostou, řešíme zase barvy. Anebo ne? Na co všechno byste měli myslet při zařizování dětského pokoje?

Titulka pro: Dětský pokoj: jak ho zařídit?
Zobrazit fotografii v galerii

Poradili jsme se za vás s interiérovou designérkou Jitkou Kobzovou z firmy Ambience design. Co tedy odbornice doporučuje?

Dodržujte zóny

Základní pravidlo při zařizování pokoje pro vaše nejmenší zní: rozčleňte místnost. A to do tří zón - na odpočinkovou, pracovní a herní. Nutno podotknout, že toto pravidlo platí pro všechny děti bez ohledu na jejich věk. A druhé pravidlo? Při zařizování dětského pokoje myslete na věk dítěte, jeho potřeby se zkrátka časem mění.

Pěkně od podlahy

Co si designérka myslí o podlahové krytině? Podle ní by v dětském pokoji neměly být koberce, ale dřevo, korek nebo linoleum; tyto teplé materiály se snadno udržují v čistotě. A pokud přece jen chcete koberec prosadit, volte spíše malý, který potomek využije třeba jen na hraní a současně přispěje k útulnému dojmu pokoje.

Místnost roste s dítětem

Pokoj, kde pobývají miminka a malé děti, musí být hlavně bezpečný. Nábytek ani jiné vybavení nemá mít ostré rohy a hrany, nenechávejte ani viditelně ležet kabely, nepoužívané elektrické zásuvky vybavte záslepkami a podobně. Důležitá je kvalitní postýlka, matrace a ložní povlečení. Při výběru vybavení myslete na zdravotně nezávadné materiály, což platí i pro barvy na stěnách. A nyní možná k překvapení všech, kdo stále věří na modrou barvu pro kluky a růžovou pro holčičky, prozraďme, že v barevných řešeních by měly vést tlumené pastelové barvy; syté barvy považujte za doplňkové (mnoho sytých barev rozptyluje pozornost potomka). „Doporučujeme barvy žlutou, zelenou a modrou. Naopak je dobré se vyvarovat červené, která je příliš dráždivá,“ upozorňuje Jitka Kobzová.

Co se v mládí naučíš…

Jak se dítko vyvíjí, rostou také úložné prostory; nejprve na hračky, posléze i na školní povinnosti, záliby vaší ratolesti, její oblečení… Právě vhodným výběrem úložných prostor naučíte i malé dítě pořádku – samo zvládne poskládat hračky do polic, boxů a komod, do kterých dosáhne. A vy budete mít za pár let o starost méně, protože dítě navyklé pořádku si bude ukládat i ostatní své věci na správné místo.
Už před nástupem do školy myslete i na stolek a židličku, aby si ratolest měla kde kreslit, časem ho vyměňte za psací stůl. Abyste nemuseli za pár let pořizovat zase nový, optimální je model s nastavitelnými nohami a totéž platí také pro pracovní židli, u níž je třeba myslet i na nastavení zádově opěrky a područek. Pořízení takzvaného „rostoucího“ nábytku, který se dokáže přizpůsobit věku dítěte, je dnes už pomalu samozřejmostí.

A co ještě?

Dbejte, aby měl potomek dostatek správného osvětlení. Podobně jako u dospělých i tady platí, že na pracovní stůl by přirozené světlo mělo mířit z boku a když je třeba přisvítit, pomůžou lampičky. Minimem jsou dvě: jedna u postele a druhá na pracovním stole. Plus centrální světlo. Pokud zařizujete dětský pokoj v podkroví, nezapomeňte ani na rolety na střešních oknech, ostatně dnes se nabízejí v desítkách různých barevných variant. Vnitřní zcela zatemňovací rolety zajistí, aby do pokoje nešlo světlo z ulice. A v létě je neocenitelným pomocníkem venkovní roleta nebo markýza, které zastaví teplo ze slunečních paprsků ještě dříve, než ohřeje okna.


Připravila: Marcela
Foto: archiv firmy Velux
6. 3. 2013 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz