Dlouhodobé ošetřování nemocného. Co se od června změní?

Každá nemoc do jisté míry naruší chod rodiny, a což teprve v případě, kdy je třeba se o nemocného postarat delší čas. Potěšující zpráva zní, že se prodlouží doba dlouhodobého ošetřování. Jak?

Dlouhodobé ošetřování nemocného. Co se od června změní?
Zobrazit fotografii v galerii

Dosud ještě platí, že takzvané ošetřovné může trvat nejvíce devět dnů, v případě samoživitelů maximálně šestnáct dnů. Od 1. června 2018 to však bude jinak.


Vítaná změna 

„Nárok na dlouhodobé ošetřovné bude mít pojištěnec nemocenského pojištění, který z důvodu péče o osobu, jež vyžaduje ošetřovatelskou péči v domácím prostředí, nemůže vykonávat žádné zaměstnání, případně nemůže vykonávat samostatnou výdělečnou činnost,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR. Prakticky jde o prodloužení možnosti čerpání příspěvku až na 90 kalendářních dní pracovního volna s náhradou příjmů ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu.


Další novinka 

Příspěvek na dlouhodobé ošetřování bude nově moct čerpat pojištěnec, který je manželem, manželkou, registrovaným partnerem či partnerkou ošetřované osoby nebo jakýkoli další člověk žijící s ošetřovanou osobou ve společné domácnosti. Dále bude mít na ošetřovné nárok příbuzný v přímé linii s ošetřovanou osobou - její dítě nebo rodič, a také její sourozenec, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta nebo strýc. Příspěvek zároveň může získat i manžel či manželka nebo registrovaný partner či partnerka těchto příbuzných. „Ošetřující osoby se budou moct v průběhu ošetřování střídat, avšak vždy pouze po celých dnech. V případě, že by pojištěnec poskytoval dlouhodobou péči současně více ošetřovaným osobám, dlouhodobé ošetřovné mu náleží pouze jednou,“ upřesňuje Ondřej Wysoglad.


Kdo určí délku ošetřovačky 

Měli byste vědět, že na ošetřovačku vzniká nárok v případě, kdy osoba závislá na péči nejdříve strávila alespoň sedm dní v nemocnici a následně její zdravotní stav vyžaduje dlouhodobou péči alespoň třicet kalendářních dnů. Délku potřebné doby určuje ošetřující lékař. U osoby potřebující péči je nutné, aby během posledních čtyř měsíců platila nemocenské pojištění minimálně devadesát dnů.


Změny neplatí pro všechny

Nárok na dlouhodobé ošetřovné i nadále nebudou mít zaměstnanci, kteří pracují na základě dohody o provedení práce, či zaměstnanci, kteří jsou účastni na zdravotním pojištění pouze z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu (sjednaná odměna je menší než 2 500 Kč) a dále žáci nebo studenti, kteří mají zaměstnání v období školních prázdnin.


Dlouhodobé ošetřovné také nebude možné čerpat kvůli poskytování péče dítěti za situace, kdy má jiná osoba z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo na rodičovský příspěvek. Výjimku představují zvláštní případy, kdy tato osoba onemocní, utrpí úraz a podobně. 


Příspěvek také nemohou čerpat osoby pečující (pěstouni či poručníci), lidé v evidenci pro výkon pěstounské péče na přechodnou dobu nebo vojáci v záloze ve výkonu vojenské činné služby. V poslední řadě na příspěvek nemají nárok odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce.


Připravila: redakce

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Manžel byl až do letoška také v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Měl pracovní úraz , ale naštěstí jeho šéf se ke všemu postavil pěkně a uznal, že to byla hlavně jejich chyba, že to neměli v práci dobře zabezpečené, takže manžel dostával dobré peníze. Není ale nad to, když už je zase zdravý a může chodit normálně do práce :-) .

ODPOVĚDĚT

0

Je super zde vidět nějaké lidi, kteří pečují o svou rodinu, což je velice šlechtí :) My jsme si raději ale zřídili cestovní pojištění , aby o nás jednou taky takhle nemusel pečovat a mohli my spíše pečovat o druhé... Ještě být někomu přítěží v této těžké situaci, to bych rozhodně nechtěl...

ODPOVĚDĚT

2

pečuji o tchýni už přes 10 let

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz