Krása

Do každého počasí

Sbírání kytiček

Zkrátka do sucha i do vody – takové bychom si přáli, aby byly všechny boty, které si koupíme. A v zimním období ještě víc. Zejména, když je sychravo, prší nebo jsou ulice plné sněhu a sněhové břečky.

Chcete-li aby vaše obuv mnohem víc odolávala vodě, neztratila své funkční vlastnosti a také vám dlouho vydržela, musíte se o ni starat. Základem ošetření je kvalitní impregnace, která zamezuje pronikání vody do svrchní vrstvy boty a snižuje míru pronikání nečistot. Nejběžnější produkty na trhu jsou impregnace ve spreji. Nejlepší je pořídit si ji vždy společně s novým párem bot.
 
Co je důležité
  • Naimpregnujte obuv ještě před prvním použitím alepoň třemi vrstvami. Každou z nich nechte důkladně zaschnout.
  • Při další údržbě obuv nejprve zbavte nečistot, hladkou kůži nakrémujte vhodným krémem a poté opět naimpregnujte.
  • Syté a pastelové barvy mohou během užívání zesvětlat. Pravidelnou údržbou vhodným krémem a impregnací lze barevnou změnu zmírnit.
  • Pořiďte si antibakteriální osvěžovač – poradí si se zápachem a dokáže boty desinfikovat.
  • Střídejte často obuv. Pro různou aktivitu jsou určené různé druhy obuvi. V botách do kanceláře byste neměli chodit celý den po městě.
  • Obuv je nutné po každém použití nechat důklaně vyschnout a vyvětrat. I po krátkém nošení vnitřní část vlivem pocení nohou navlhne.
  • Promáčené boty nesušte násilím, jinak dojde k popraskání materiálu. Nechte je volně vyschnout, popřípadě vycpěte novinami, které do sebe vlhkost rychle vsáknou.
 Čistící a pečující přípravky

Čisticí a pečující přípravky

Jak obuv ošetřovat?

Záleží na materiálu, z jakého je obuv vyrobena, neboť každý z nich vyžaduje jinou péči. A takovou péči je nutné věnovat obuvi opakovaně. Nabídka přípravků k ošetřování obuvi je poměrně široká, ucelený program na ošetření obuvi a doplňků nabízí po názvem Smart Step značka Baťa. Vybírat můžete z různých čisticích mlék a sprejů, impregnačních přípravků, ošetřujících krémů a vosků i speciálních péčí.
 
HLADKÁ KŮŽE
Hladká kůže má hladký povrch, je prodyšná a velmi pružná. Měla by být pravidelně ošetřována a leštěna krémem, aby zůstala vyživená a zachovala si pružnost. Samozřejmostí je ošetření impregnací.
Tip: Vlhká obuv se nesmí krémovat. Krém se smíchá s vodou a déle pak trvá jeho zaschnutí.

VELUR / NUBUK
Velur je kůže, která je broušená z rubové strany, má tedy delší vlas. Nubuk je kůže, která je broušená z lícové strany. Broušené kůže jsou velmi prodyšné a mají vyšší nasákavost. Pro udržení původního vzhledu byste měly používat pouze speciální přípravky pro jejich obnovu.
Tip: Tento typ kůže nikdy nekrémujte. Ošetřujte vhodným čisticím sprejem, pak aplikujte přípravek oživující původní barvu. Nakonec použijte impregnační sprej.
 
VOSKOVANÁ KŮŽE
Povrch voskované kůže je na pohled drsný, na dotek olejovitý. Jde o materiál, který je pružný a díky použití vosků při výrobě i částečně voděodolný. Voskovaná kůže musí být pravidelně ošetřována prostředky obsahujícími tuk.
Tip: Výrobky obsahují vysoký podíl vosku, proto po jejich aplikaci vypadá obuv tmavší. Kůži s maštěnou nebo voskovou úpravou očistěte od hrubých nečistot pomocí vlhkého hadříku nebo kartáčku. Po zaschnutí povrchu aplikujte vyživující sprej.
 
OSTATNÍ KŮŽE
Kožená bývá také obuv s různou módní povrchovou úpravou, jako je např. odřený vzhled nebo úprava, kdy na kůži jsou naneseny dvě barvy. Vrchní barva není zafixována a jejím záměrem je stírat se. Je v podstatě upravená tak, aby se při používání olupovala a měnila svůj vzhled.
Tip: Speciální povrchy nikdy neleštěte ani nekrémujte, horní vrstva materiálu by mohla být poškozena. K ošetření kombinovaných povrchů použijte speciální bezbarvý impregnační sprej, který chrání proti vlhnutí a zašpinění obuvi. Díky obsahu tuku ve spreji kůži také vyživuje.
 
Připravila: Šárka
Foto: Baťa
20.12.2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků