Domácnost

Jak na srovnání spořicích účtů: Na co si dát pozor a jak vybrat ten nejlepší

Sbírání kytiček

Kdo by nechtěl, aby jeho už vydělané peníze dál vydělávaly? Pro zhodnocení vlastních financí si obvykle vybíráme spořicí účty, které nabízejí zajímavé úroky. Než se ale rozhodnete pro ten s nejvyšším dostupným úrokem, prostudujte pro jistotu i další podmínky. Ty totiž mohou celou idylu pokazit. Na co tedy hledět při srovnání spořicích účtů?

Spořicí účty se mezi lidmi řadí k nejrozšířenějšímu způsobu, jak zhodnotit úspory či momentálně nevyužité peníze. K nesporným výhodám patří jednoduchost sjednání a obvykle i možnost rychle peníze ze spořicího účtu zase vybrat. 

Spořicí účet a termínovaný vklad. V čem je rozdíl? 

Nepleťte si spořicí účet s termínovaným vkladem. Pokud se chystáte uchránit svoje peníze před inflací, byť nízkou, a zároveň si nejste jisti, jestli je nebudete třeba za půl roku rychle potřebovat, bude pro vás spořicí účet ideálním řešením. 

Jestli ale víte, že můžete daný obnos postrádat rok, dva, pět nebo deset let, přijde vám vhod spíš termínovaný vklad. Banky nebo družstevní záložny totiž mnohem víc ocení, když budou vědět, jak dlouho mohou s vašimi úsporami nakládat. Obvykle platí, že čím déle jim necháte své peníze, tím vyšší bude úrok a následně i váš zisk. Samozřejmě i tady se ale mohou objevit výjimky. Proto je třeba vždy prostudovat podmínky konkrétních produktů.

Proč nenechávat peníze ležet na běžném účtu 

Pokud vám přijdou nabízené úroky na spořicích účtech příliš nízké na to, aby vás motivovaly k činu, tedy k založení spořicího účtu, myslete na to, že na běžném účtu je úrok mnohem nižší. Inflace a nejrůznější poplatky vám z vašich financí ubírají. Spořicí účty přitom mívají zpravidla poplatky nulové, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám. 

Termínovaný vklad nabízí sice lepší úrok, ale na peníze nesmíte po určitou dobu sáhnout. To může být problém třeba, když potřebujete úspory na koupi nového auta.

Jak vybrat spořicí účet, který vám bude vyhovovat? 

To, že vám některá z bank nebo jiných finančních institucí nabízí vysoký úrok, ještě neznamená, že to je nejvhodnější místo, kam peníze uložit. Velmi podstatné jsou i další parametry, jejichž neznalost by vás mohla později mrzet. O co konkrétně jde a na co si dát při srovnání spořicích účtů pozor? 

Velikost zůstatku a pásmové úročení: Nabídla vám banka vysoký úrok? Pak se ptejte, pro jakou nejvyšší částku tento úrok bude platit. Například úrok 1,5 % u spořicího účtu Hello bank! platí pro obnos až do 300 000 Kč, ale jinde může být částka výrazně nižší. 

Běžný a vyšší úrok: Některé banky nabízejí vysoké úročení, ale jen za splnění konkrétních podmínek. Když tyto podmínky nesplníte, může být úrok nižší. 

Úrok a daň: Z úroku je nutné odvést 15% daň. Zjistěte si, jestli při výpočtu u jednotlivých produktů získáváte čistý úrok, nebo úrok před zdaněním. 

Omezené období pro výhodný úrok: Nabízený úrok může platit třeba jen prvních několik měsíců a pak dojde k jeho snížení. 

Nutnost sjednání dalších produktů: Zatímco některé banky vám zřídí spořicí účet bez dalších podmínek, u jiných si musíte sjednat například běžný účet. V takovém případě rovnou popřemýšlejte, jestli tento běžný účet nabízí lepší zúročení vkladu než váš stávající. Mimochodem, spořicí účet od Hello bank! si žádné takové podmínky neklade. 

Občas je potřeba ke spořicímu účtu pořídit i další produkty. Dobře si pak spočítejte, zda jsou pro vás výhodné a je skutečně využijete.

Způsob, kterým banka/záložna připisuje úrok: Nejlepší pro vás bude, když vám bude úrok banka/záložna připisovat každý měsíc. Většina z nich to dělá, ale radši se ujistěte, než si něco sjednáte. 

Likvidita: Předem se seznamte s tím, jak rychle a za jakých podmínek si můžete vybrat peníze z účtu. 

Poplatky: Ptejte se na možné poplatky za vedení účtu nebo za jakékoli transakce. Právě ty mohou nakonec poukázat na nevhodnost konkrétního produktu. Výhodnější pak ve výsledku může být ten s nižším nabízeným úrokem. 

Pátrejte i po výši počátečního vkladu, nejmenšího možného zůstatku a po tom, jestli nejste povinni pravidelně každý měsíc nějakou částku vložit. Zkrátka pamatujte na to, že úrok je hlavním, ale nikoli jediným parametrem dobrého spořicího účtu. Pátrejte po poplatcích a podmínkách, které by vás mohly vyjít zbytečně draho. Při správné volbě budou vaše finance zdravě růst samy.

KP
Foto: Hello bank!

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků