Které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny? Tipy a triky, jak v rodinném rozpočtu ušetřit

Náklady na provoz spotřebičů tvoří u mnoha domácností nemalou položku rodinného rozpočtu. Vyplatí se proto omezit používání těch spotřebičů a přístrojů, které jsou energeticky nejnáročnější.

Které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny? Tipy a triky, jak v rodinném rozpočtu ušetřit
Zobrazit fotografii v galerii

Značné množství elektřiny však odebírají i spotřebiče, které jsou v provozu nonstop, ledničky a mrazničky. U nich lze těžko snížit náklady tím, že omezíme jejich provoz. Ušetřit ale můžeme, pokud vyměníte starý spotřebič za nový, který je energeticky úspornější. Jaké jsou další triky, které vám ušetří rodinný rozpočet? 


Kuchyňské spotřebiče 

Lednice a mrazák v běžné domácnosti vypnout nelze. Ale pokud máte doma starší model, můžete snížit náklady nákupem novější a úspornější lednice a mrazáku spadajících do třídy A++ nebo A+++. Ušetřit tak můžete i desítky procent z celkových nákladů na elektřinu.


Před nákupem se však vyplatí popřemýšlet i o velikosti chladničky a mrazáku. Krásná velká lednice s mnoha funkcemi sice vaši kuchyni rozzáří, ale pokud nejste šestičlenná rodina a nebudete její kapacitu využívat dostatečně, část peněz za elektřinu vyhodíte oknem,“ říká Jiří Bonk ze společnosti Wirtuuu. 


Častou chybou, která může zvýšit spotřebu energie i o desítky procent, je také zanedbávání pravidelného odmrazování. Vliv na výši spotřeby má také správné nastavení teploty u ledničky, ideální je v rozmezí od 5 do 7 stupňů C. 


Další příkladem zbytečného plýtvání energií jsou myčky. Není třeba zapínat program pro důkladné mytí, pokud je nádobí zašpiněné jenom trochu a bohatě stačí program méně náročný na spotřebu. Příkladem plýtvání je i situace, pokud máte myčku zaplněnou jenom z poloviny a stejně nevydržíte a chcete mít umyto ještě dnes. 


Pračky a sušičky 

Častým příkladem plýtvání jsou i situace u praní a sušení. Stejně jako myčky neběží tyto spotřebiče zdaleka nonstop, ale nárazově spotřebují velkou porci elektřiny. I zde platí rada podobná jako u myčky, zapínejte je až ve chvíli, kdy jsou dostatečně naplněné. Vaší peněžence také pomůže používání šetrnějších ekologických programů. Ne vždy je nutné prát na 90° nebo 60° C. Stejně tak se u méně špinavého prádla vyplatí používat kratší programy. Při chytrém používání těchto spotřebičů můžete ušetřit 15 až 20 % nákladů. 


Černá technika 

Nemalým žroutem energie jsou také stolní počítače. Podobně jako televize v mnoha domácnostech běží, i když je nepoužíváte. A spotřeba elektřiny není v tom případě malá. Pokud doma máte potomky, kteří na několik hodin zasednou k nadupanému počítači, kde se věnují hraní her, na spotřebě energie to také poznáte. Velkým žroutem energií je obecně dnešní digitální doba a pokrok, i když cloudové servery nejsou typickou výbavou domácnosti. Stejně jako například těžby bitcoinů na domácích počítačích, které známe i v České republice. 


Řešením může být fotovoltaika 

„Pokud bydlíte v rodinném domě, vyplatí se zauvažovat o pořízení vlastní malé fotovoltaiky. Panely lze celkem jednoduše a rychle umístit na střechu vašeho domu. Tímto řešením snížíte energetickou náročnost vašeho rodinného domu, vyrobíte si elektřinu sami a hned ji také spotřebujte,“ říká Jan Kovalský z Energie ČS. 


Ušetřit můžete nejenom dlouhodobě na pravidelných výdajích za energie ale také z počátku za pořízení fotovoltaiky, v současné době můžete totiž využít státní podpory z dotačního programu Nová zelená úsporám. Podporována je instalace fotovoltaických systémů do dokončených rodinných domů i do novostaveb, přičemž výše podpory může dosáhnout až 155 000 Kč na dům. V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji dokonce až 170 000 Kč. 


Konkrétní doporučení najdete na www.fotovoltaikanaklic.cz.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Fotovoltaika na klíč

Foto: Fotovoltaika na klíč

DISKUZE K ČLÁNKU

0

My máme všechny spotřebiče A++, takže takovou spotřebu nemají. I kdyby ale měly, tak nám to tolik nevadí, protože máme na střeše fotovoltaiku. Hlavně přes léto máme velké přebytky elektřiny, takže bychom klidně mohli mít neustále zapnutou pračku, sušičku i svítit, což samozřejmě ale neděláme :-) . Při vyřizování fotovoltaiky jsme využili dotace na fotovoltaiku , takže nás její pořízení nakonec ani nevyšlo tak draho :-) .

ODPOVĚDĚT

1

Já jsem se po letech dozvěděla, že nejvíce peněz utrácíme na tom, že spotřebič nemáme - a to konkrétně automatickou myčku nádobí :-) Myli jsme vždy nádobí v ruce a skutečně se to nevyplatí. Dnes jsem objednala tedy v internetové obchodě dle recenzí nejlepší možnou myčku a zítra si jí pojedeme v dodávce od https://dodavky.online/ vyzvednout! :-)

ODPOVĚDĚT

1

My měli takový problém s naši lednicí. Už byla dost stará a nepatřila mezi ty úplně nejúspornější, což se na účtech za elektřinu docela dost projevovalo. Naštěstí jsme se jí už zbavili a z Datartu si koupili novou, která je úspornější. Díky slevovému kupónu z https://slevovykupon.net/ jsme na ni navíc dostali i slevu.

ODPOVĚDĚT

4

máme vše na elektriku tak musíme dost šetřit

ODPOVĚDĚT

2

U nás asi nejvíc spotřebuje pračka. Pouštím ji každý den.

ODPOVĚDĚT

3

Lednici, pračku a úsporné žárovky používám. Myčka jsem já. Ostatní neřeším.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Rok 2019 podle čínského kalendáře: rok zemského vepře

Rok 2019 podle čínského kalendáře: rok zemského vepře

Každý konec přináší nový začátek. Končící starý rok je tak předzvěstí začátku nového roku. Každý...

Titulka pro: Elektřina a plyn: uvažujete o změně dodavatele?

Elektřina a plyn: uvažujete o změně dodavatele?

Energie jsou drahé. Kdo by nechtěl ušetřit při placení účtů za elektřinu či plyn? I...

Titulka pro: Konečně začnu šetřit!

Konečně začnu šetřit!

Předsevzali jste si, že začnete šetřit? Tak pro ty spořivé mám návod.

Titulka pro: Elektřina na cesty

Elektřina na cesty

Představte si, že jste vyrazili do přírody, chcete si vyfotografovat své blízké a ouha, baterie...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz