Zdraví

Dovolená v České republice? Nebezpečí, které vás může překvapit

Sbírání kytiček

Dovolenou budeme letos trávit u nás, v České republice, spíše než v loňských letech. Proto pozor na virové onemocnění, u kterého byl v České republice zaznamenán největší počet případů z celé Evropské unie. Které to je? Klíšťová encefalitida.

Doufat, že letos bude počet klíšťat v České republice menší, přitom nemůžeme. Čeští vědci totiž zjistili, že rok poté, co se přemnoží hraboši, následuje populační exploze klíšťat. A k takovémuto přemnožení došlo právě v minulém roce. Navíc letošní mírná zima hrabošům a klíšťatům opět přála.

Kde tedy hrozí riziko?

Česká republika patří k zemím, kde můžete klíšťata nakažená klíšťovou encefalitidou potkat prakticky kdekoli, včetně městských parků, zahrad a dětských hřišť. Do blízkosti lidí přenáší infikovaná klíšťata zvířata – ať už ta domácí, tak ta volně žijící. 

Riziko přenosu nákazy klíšťové encefalitidy na člověka je možné na zahrádce i v parcích snížit několika způsoby. Jednou z možností je omezování výskytu klíšťat a jejich šíření zásahem do jejich životního prostředí. Jedná se například o vytváření přechodových zón bez vegetace, používání insekticidů nebo sečení trávy. 

Jak se na dovolenou v České republice tedy připravit? 

K obraně proti klíšťové encefalitidě máme dvě zbraně. Tou první je prevence před přisátím klíštěte. „Ochrana repelentem a dlouhé nohavice nejsou 100% ochranou a často nás ani nenapadne používat je ve městě,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy

Druhou je pak očkování. „Je paradoxní, že lidé volají po neexistujícím očkování proti COVID-19, ale na druhou stranu plně nevyužívají očkovací látky, které lékaři k dispozici mají a které chrání před dalšími vážnými onemocněními. Jako příklad může sloužit očkování proti klíšťové encefalitidě,“ říká MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. z Fakultní nemocnice Ostrava. 

Základní očkování probíhá ve třech dávkách aplikovaných s časovým rozestupem. V období, kdy jsou klíšťata už aktivní, mohou lékaři použít tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje již po 2 týdnech. Dostatečnou ochranu proti klíšťové encefalitidě je přitom možné očekávat již 14 dní po druhé dávce. I když si budete muset vakcínu zaplatit, výhodou je, že poté můžete požádat o příspěvek na očkování u pojišťovny. Pokud jste očkovaní, myslete na to, že po 3 až 5 letech je důležité navštívit lékaře kvůli přeočkování. Stačit už bude jen jedna dávka. 

Myslete na sebe, děti i rodiče

Není výjimkou, že rodiče nechají očkovat své děti, ale na sebe a své rodiče zapomínají. Průběh a riziko trvalých následků klíšťové encefalitidy se přitom zhoršuje s věkem. To potvrzuje i MUDr. Petroušová: „Senioři očkování velmi potřebují, přesto se proti klíšťové encefalitidě nechrání.“ Ale jsou to právě lidé starší 55 let, u nichž je velmi nízká míra proočkovanosti. Zatímco v kategorii od 18 do 24 let je očkována polovina obyvatel, ve skupině nad 55 let je bohužel očkovaný jen každý pátý. Celorepublikový průměr je přitom 29 %.

Komerční prezentace
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků