Zdraví

Dovolená v zahraničí a zdravotní problémy: na co si dát pozor

Sbírání kytiček

Každý by jistě chtěl prožít dovolenou v klidu a v pohodě, ale nejrůznější zdravotní problémy se lidem nevyhýbají ani v době oddechu. A což teprve, když volno trávíte v zahraničí!

Než vyrazíte za hranice, nezapomeňte se pojistit nejen proti ztrátě zavazadel, ale také myslete na své zdraví. Jen tak můžete případně ušetřit spoustu peněz, když už se něco nemilého přihodí.


Bude stačit průkazka pojištěnce?

Podle letošního průzkumu pojišťovny ERV se do zahraničí vydává asi 17 procent Čechů, aniž by si předem sjednali cestovní pojištění. V domnění, že při trávení dovolené v rámci zemí EU stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ale pozor – s modrou kartičkou máte nárok pouze na základní a neodkladnou péči, a výhradně ve státních zařízeních. Ale i pak se může stát, že v některých zemích po vás budou vyžadovat takzvanou spoluúčast, třeba v Chorvatsku pacienti hradí ze své kapsy asi jednu pětinu celkové sumy za ošetření (vyšetření, léčbu…).


Chorvatsko: pozor na mořské ježky

Mořský ježek představuje tradičně velké nebezpečí, a v Chorvatsku je jich požehnaně. Vyndání trnů vyjde podle informací pojišťoven přibližně na 2700 až 3300 Kč. I když nejde o nijak závratnou sumu, je škoda ji utratit tímto způsobem.
Totéž platí i pro zrádné sluníčko, léčba spálenin a úžehu vás může přijít na další asi 3000 Kč.


Řecko: ceny lékařských služeb stouply

I ten, kdo příliš nesleduje světové dění, ví, že tahle země se už nějaký čas potýká s ekonomickou krizí. Což se mimo jiné odráží i na zdravotnické péči, která stojí více peněz. Například drobnější zdravotní trable v podobě dýchacích potíží či zánětů očí a uší mnohdy jen přejdeme nebo si vypomůžeme tím, co máme v příruční lékárničce. Ale třeba už léčení těžké infekce dýchacích cest vyjde na přibližně čtyři a půl tisíce korun.


Chcete si půjčit motocykl nebo skútr?

Nejen na ostrovech jde o běžné dopravní prostředky. A pokud vám nevyhovuje místní řád autobusů nebo nechcete platit za taxíky, je lepší pronajmout si na den či více dnů právě skútr nebo motocykl. Pak si jen dávejte pozor na své řidičské umění a také zdejší terén. „U vážnějších úrazů se náklady pohybují ve stovkách tisíců korun. Například ošetření komplikované zlomeniny s nutnou hospitalizací se může pohybovat okolo 600 000 Kč,“ připomíná Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz.


Egypt: jak si vybrat lékaře

Pojišťovny se shodují, že nejvíce zdravotních problémů hlásí turisté z Egypta. Každý ví, že zdejší strava funguje na mnoho Evropanů jako nechtěné projímadlo. Pokud opět nepomůžou příruční lékárna a úprava stravy a pitného režimu, je třeba volat lékaře. Léčebné náklady se v těchto případech pohybují v řádech tisíců, ale kdybyste museli do nemocnice, nelze vyloučit ani desetinásobně vyšší částky, například i 30 000 Kč.

„Pokud můžete, obraťte se před návštěvou lékaře na asistenční službu své pojišťovny, která vám zajistí ošetření ve smluvní nemocnici. Budete mít jistotu, že vás lékař takzvaně nenatáhne,“ radí Tomáš Suchý. Soukromé kliniky si zpravidla účtují mnohem vyšší částky a také v zájmu hesla, že turista je dobrý zdroj příjmů, pacienty často zbytečně přeléčují – dokonce i tehdy, když to není nutné.

 

Připravila: Marcela
Foto: Thinkstock
8. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků