Volný čas

Dress code: pravidla oblékání pro různé příležitosti

Dnes má oblečení už i jinou funkci, než jen hřejivou. Víte ale, jak se vhodně oblékat do práce nebo na více či méně formální akci?

U některých profesí je téměř jedno, jak chodíte oblečení, jinde se však vyžaduje určitý dress code. Pravidla oblékání jsou rovněž zásadní, když se chystáte do společnosti.

Casual

V duchu ležérního pohodlí se každý snadno a dobře obleče. Klidně si vezměte džíny nebo rozevlátou sukni a k nim tričko nebo top se vzorem. Ještě přidejte svetřík, případně stylovou mikinu, a na nohy tenisky.

Přestože casual nabízí velice uvolněná pravidla oblékání, tepláky nebo leginy nejsou zrovna těmi pravými kousky, ty si nechte na doma nebo na sport.

Smart casual

Představuje „něco mezi“ casual a business. Vlastně kopírujte styl chytré horákyně, kdy jste i nejste formálně oblečení. Pánové si vezmou například bavlněné kalhoty, tričko s límečkem a sáčko s našitými lokty, na nohy mokasíny či polobotky. Dámy rovněž můžou sáhnout po kalhotách, stejně tak i po sukni. A k tomu si obléct top nebo halenku a opět svetřík, obují se nejlépe do lodiček.

Vtip smart casual je ještě v tom, že v takhle oblečení byste mohli z práce vyrazit na méně formální společenskou akci, třeba na vernisáž.

Business

Této klasice vévodí obleky a kostýmy. Kdo v nich chodí do práce denně, už je vnímá jako „montérky“. Košile či halenka může být i barevná, oblek a kostým spíše v neutrálních tónech, šedých, modrých, hnědých. Muži by neměli opomenout vhodnou délku ponožek, aby při sedu neodhalovali ani kousek holé nohy. Poměrně diskutovaná je délka sukní u žen. Tradiční ke kolenům se někdy o pár centimetrů zkracuje.

Koktejl, recepce nebo ples

Existuje mnoho společenských akcí, které „předepisují“ vhodný oděv. Jednu z těch méně striktních představuje koktejl párty. Pánové si vezmou oblek a ženy šaty „koktejlky“ plus lodičky raději na vyšším podpatku. Pokud jste pozvaní na recepci, hodně záleží na tom, v jakou dobu a při jaké příležitosti se pořádá. Ženy jistě vsadí na krátké šaty (ne mini, ale šaty v délce ke kolenům či do půli lýtek), pánové na oblek (odpoledne vycházkový, večer tmavý). Na ples si silnější polovina lidstva rovněž připraví oblek a dámy šaty, buď krátké nebo dlouhé. 

Black tie/white tie

Pokud je na pozvánce výslovně uvedené black tie, u mužů se obecně předpokládá smoking, často doplněný vestou, bílá košile a motýlek, u žen dlouhé šaty. Pozor: black tie má více forem. Například black tie optional znamená to, že pánové nemusí nutně přijít ve smokingu, oblek postačí, a dámy si můžou dostavit třeba i v koktejlkách nebo společenských kalhotách. O něco méně svazující je i black tie creative, zejména z pohledu barev. 

Ovšem pokud se předpisuje white tie, tady už není kam uhnout. Jde o super formální záležitost. Muži musí mít frak, vestu a motýlka (košile a motýlek pouze v bílé barvě) a ženy velkou večerní toaletu, u níž však barva není z pohledu etikety prioritní. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.saratoga.com/things-to-do/dress-codes/ https://emilypost.com/advice/attire-guide-dress-codes-from-casual-to-white-tie https://resources.twc.edu/articles/what-should-i-wear-to-work
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků