Exkurze do historie školství. Víte, od kdy se dětem dává vysvědčení?

Do konce školního roku se už mnoho známek nestihne opravit. Netrapte sebe ani děti a raději si tento čas zpříjemněte. Třeba čtením našeho článku.

Exkurze do historie školství. Víte, od kdy se dětem dává vysvědčení?
Zobrazit fotografii v galerii

Za doslova pár týdnů učitelé rozdají dětem vysvědčení, a nejen oni a ony si zase na chvíli oddechnou. Mohly udělat totéž i děti v (ne)dávné minulosti? Víte, jak se kdysi klasifikovalo? A v kolika letech děti dostávali svoje první vysvědčení? Či od kdy na stěně povinně visela hlava státníka? 


Pozor na řídkou docházku! 

Od roku 1805 byli žáci hodnocení podle docházky, a to na stupnici velmi pilná, pilná a řídká, samozřejmě i prospěchu na škále velmi dobrý, dobrý, prostřední a slabý, a také chování v rozmezí velmi dobré, dobré, prostřední a školnímu řádu nepřiměřené. Vysvědčení a školní zprávy měly různé podoby, často byly zdobné a doplněné o motivy. Trochu rozdílné poměry vládly na gymnáziích, kde byli studenti do 19. století hodnoceni dokonce na osmistupňové škále. Až v roce 1905 byly předepsány jednotné známky i forma. Systém hodnocení se změnil v protektorátu, kdy byli žáci hodnoceni na šestistupňové škále a pouze jeden ve třídě mohl dosáhnout vyznamenání. 

O významnější změně se přemýšlelo až v 60. letech 20. století, kdy se uvažovalo buď o zvedení desetistupňové škály, nebo slovního hodnocení. Vzhledem ke zvratům ve státních poměrech ale tento návrh vyšuměl. V 90. letech se strhla nová diskuse, ovšem k úpravě zákona došlo až v roce 2004. Od této doby je možné hodnotit žáky slovně, známkou, či jejich kombinací. 


Vysvědčení nebylo jen jedno 

Všeobecný školní řád zavádějící povinnou školní docházku vešel na pokyn císařovny Marie Terezie v platnost 6. prosince 1774. Ke stejnému datu se váže i zavedení vysvědčení, jimiž učitelé hodnotili své žáky. Avšak nenechte se mýlit, vysvědčení dostávali žáci až na konci školní docházky ve 14 letech. Na přelomu 19. a 20. století se rozdávaly tři různé druhy. Pokud žák dosáhl potřebného věku i dostatečných znalostí z náboženství, jazyka a počtů, získal vysvědčení propouštěcí. Jestliže mu nutné dovednosti chyběly a neměl výhled na zlepšení, dostal vysvědčení na odchodnou. Frekventační pak obdrželi ti žáci, kteří přecházeli z obecné školy na střední. Aby měli rodiče dostatečný přehled o průběhu studií, byly děti hodnoceny prostřednictvím školních zpráv, jejichž přečtení museli rodiče stvrdit podpisem. Nepřipomíná vám to zprávy v žákovské knížce? 


Jak si zamilovat hlavu státu 

První podobizna císaře se ve třídách objevila v roce 1873. Cíl byl jediný, vštípit mládeži lásku k císaři a habsburskému domu. Zvyk se zachoval, a tak na žáky a studenty od roku 1918 dohlížel Tomáš Garrique Masaryk, od roku 1937 vedle něj pak směl viset i portrét Edvarda Beneše. Trochu překvapivý může být fakt, že za protektorátu neexistovalo žádné nařízení, podle kterého by v každé třídě musela být podobizna Adolfa Hitlera. 

Po druhé světové válce se na čas na zdi vrátil Beneš společně se Stalinem, který je pak od roku 1948 opanoval. Ani vznik samostatné České republiky nic nezměnil na tradici umisťování hlav státu na stěnu za katedru, a to i přesto, že současný zákon to nijak neupravuje.


Odměna se cení v každém století 

Děti se nemění, dříve i dnes jsou rády, když za své úsilí dostanou odměnu. A nemusí to být zrovna mega dar v podobě nového chytrého telefonu nebo počítače. Zpříjemněte jim čekání na prázdniny malou sladkou dobrotou,například bonbony s ovocnou příchutí HARIBO Goldbären. Na populárních medvídcích si s nimi můžete pochutnat i vy a během mlsání zavzpomínat na vlastní studentská léta. 


Připravila: mar 

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

6

máme povinnou školní docházku už tolik generací a stejně jsou skupiny obyvatel, které své děti k této povinnosti nevedou, a je jich bohužel pořád hodně, proto taky náš národ pořád hloupne, je pravda, že je skupina těch nadaných a chytrých a velká část z nich v dospělosti hledá využití v zahraničí, kde jsou lépe ocenění

ODPOVĚDĚT

1

Moje dcery byly premiantky, vnuk končí vysokou, vnučka má v páté třídě samé, co víc si přát. Za vysvědčení jim dávám to, co mají nejraději. Škoda, že ne všichni berou povinnou školní docházku vážně.

ODPOVĚDĚT

4

Pěkný článek,konec školního roku se blíží. Já vnoučatům dávám sladkosti, když mi přinesou vysvědčení ukázat.

ODPOVĚDĚT

4

Zajímavé čtení...

ODPOVĚDĚT

2

Tak jsem si před večerem prima početla . . .

ODPOVĚDĚT

3

vnoučata se učí bez problému a nejmladší jde teprv do první třídy

ODPOVĚDĚT

2

dobře se to čte....

ODPOVĚDĚT

1

zajímavý článek

ODPOVĚDĚT

5

zajímavé informace, Marie Terezie byla fakt dobrá, konečně dala šanci i nemajetným a dívkám

ODPOVĚDĚT

3

ale taky to jako císařovna neměla v životě snadné, prožila si své peklo

ODPOVĚDĚT

1

netrápím děti kvúli známkám,každý je v něčem dobrý

ODPOVĚDĚT

5

to ano, souhlasím, ale nesmí být lajdák a lenoch, na děti se dohlídnout musí a opatrně vést

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz