Farmářské trhy - jak nakoupit a neprohloupit

Nakupujete rádi na farmářských trzích? Měli byste na nich moci koupit hlavně čerstvé zboží z tuzemských zdrojů. Co je dobré vědět, než se rozhodnete na trh vyrazit?

Titulka pro: Farmářské trhy - jak nakoupit a neprohloupit
Zobrazit fotografii v galerii

Abychom vám přinesli informace rovnou od pramene, požádali jsme o rozhovor jednu z organizátorek trhů Markétu Záleskou z Olomouce (Hanácký farmářský trh).


Jak nepoučený laik rozliší poctivé trhy od těch nesolidních?

Je celá řada věcí, které o konkrétním trhu vypovídají ještě předtím, než jej navštívíte. Informace na webové stránce, odkazy a reakce na tematických webech, mediální ohlasy… Pokud se organizátor trhu přihlásil ke kodexu farmářských trhů, který ale není závazným, jsou pravidla jasně nastavená. Svou roli také sehrává kulturnost prodeje. Farmářský trh, hlásící se ke kodexu, by měl být převážně trhem potravinovým se zaměřením na daný region. Když se zeptáte, prodejce vám má sdělit informace o původu a výrobě daného zboží. Zároveň je povinen dodržovat právní předpisy vztahující se k prodeji potravin a hygienické a veterinární předpisy. Trh musí být jasně označený provozním řádem a seznamem prodejců, a ti zase musí mít viditelně vystavené své identifikační údaje.


Je třeba, aby se každý prodejce nějakým způsobem „legitimoval“?

Prodejce musí dodržovat ustanovení zákona o živnostenském podnikání, pokud se na něj vztahuje. Na pokyn provozovatele nebo jeho pověřeného zástupce, kontrolních orgánů města nebo státní správy musí prokázat provozování své živnosti, případně své pověření k prodeji. Co to znamená v praxi? Každý nový prodejce musí doložit kopii živnostenského oprávnění o svém podnikání, a pokud je pověřený k prodeji, předloží prohlášení výrobce nebo farmáře, že ho k prodeji opravňuje. Já ještě těmto lidem volám, a tak si to ověřuji.


Neboli zboží nemusí prodávat jen farmář, ale i někdo jiný. Jak poznám, že to není překupník, který mi bude nabízet třeba týden starou zeleninu?

Pojďme si ujasnit, kdo je pověřený prodejce a kdo překupník. Překupník je ten, který nic nepěstuje, nechová ani nevyrábí, zboží pořídí někde v obchodě a pak jej dál přeprodává. Pověřený prodejce je v přímém kontaktu s farmářem a výrobcem a přebírá zboží přímo od něj s potřebnými informacemi, které pak dál poskytuje zákazníkům. Zdůrazňuji, že pohlídat si trh je jen a jen věcí organizátora.


Co by na farmářských trzích MĚLO chybět, co sem skutečně nepatří?

Překupované zboží, jak jsem už neznačila. Totéž platí i o produktech, u kterých se nedá dohledat původ. Zboží, které není označené datem spotřeby, nebo je prošlé, se také nesmí na trhu objevit. A pak už je věcí organizátora, v jakém poměru připustí na trhu potraviny a věci nepotravinové. Podle mě v rámci doplňkového prodeje se může objevovat i zboží, které souvisí s uskladněním potravin, s přípravou jídla, jeho zpracováním a stolováním. Čili české řemeslné výrobky.


Musí mi prodejce automaticky dát účtenku?

Podle platných předpisů ČR musí prodejce vystavit na požádání doklad o zaplacení.


Dokdy vám přijde správné, aby trhy byly v provozu? A jak se prodej řeší v době, kdy počasí (například v létě velké vedro) ovlivňuje kvalitu zboží?

V Olomouci jsem původně zkoušela koncept provozu od rána do pozdního odpoledne, který se však neosvědčil. Pokud na trh opravdu dojíždějí farmáři, malovýrobci a drobní pěstitelé, zboží do odpoledne nevydrží. Pečivo okorá, zelenina povadne a i nabídka mléčných a uzenářských výrobků je omezená. Prodejce je povinný uchovávat zboží, které podléhá veterinárním předpisům, při stanovených teplotách. U nás ho mají buď uložené ve svém chladicím zařízení a pokud ho nevlastní, zapůjčíme jim ho. Vy jako zákazník byste si zboží, které se může stát zdravotně závadným, neměl nikdy koupit. A pokud něco takového zjistíte, upozorněte na to provozovatele trhu.


A kde můžu případně reklamovat zboží, když nakupuji třeba na trhu v Praze potraviny z jižních Čech?

Farmářský trh je prodejním místem, tudíž se na něj vztahují právní ustanovení občanského zákoníku ohledně reklamace. Jestli zjistíte, že jste si koupili závadné zboží, obraťte se na organizátora trhu, který vám zprostředkuje kontakt na výrobce. Pokud kupující touto cestou neuspěje, je na organizátorovi trhu, zda stížnost ve prospěch zákazníka vyřeší.

Připravila: Marcela
Foto: archiv Apriori
5. 9. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vykup to

Vykup to

Většina z vás už určitě slyšela o hromadném nakupování na slevových serverech. Někteří z vás...

Koronákupy: Jak nakupovat bezpečně a hygienicky nejen během epidemie? Foto: Tesco

Koronákupy: Jak nakupovat bezpečně a hygienicky nejen během epidemie?

Koronavirus změnil naše zaběhnuté nákupní zvyky v průběhu několika dnů. Kromě omezení toulek po obchodech...

Titulka pro: Módní trendy: Který pár bot na každodenní nošení zvolit letos na podzim?

Módní trendy: Který pár bot na každodenní nošení zvolit letos na podzim?

Radostné a teplé léto plné sluníčka končí, ale vy rozhodně nemusíte smutnit! Máme pro vás...

Titulka pro: Nákupy na internetu

Nákupy na internetu

Je to pohodlné – stačí si sednout k počítači třeba o půlnoci a vybrat si...

Proč (ne)nakupovat zásnubní prstýnek společně

Vybrat ideální zásnubní prstýnek, který každou ženu naprosto uchvátí, je pěkný oříšek, obzvlášť pokud se...

Titulka pro: Nové boty jako vánoční dárek. Lze je pořídit na internetu?

Nové boty jako vánoční dárek. Lze je pořídit na internetu?

Ke konci roku máme vždy co dělat, abychom pořídili všechny vánoční dárky. Dnes už však...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

KOLOSTRUM

Četla jsem o kolostru a jeho účincích na podporu ...

KRYT NA MOBIL

Ahoj potřebuji akutně nějaký kvalitní kryt na telefon, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz