Gastro

Jak na správný výběr i úpravu chřestu

Sbírání kytiček

Máte rádi chřest? Možná se mu trochu vyhýbáte jen proto, že si s ním zkrátka nevíte rady. Přitom jeho nákup i příprava nejsou nijak složité. My jsme se poradili s Janem Charvátem ze společnosti Český chřest a společně jsme si za vás položili otázky a hledali na ně odpověď.

Bílý, nebo zelený: jde o dvě rostliny?

Kdepak, je to stále jedna rostlina. Rozdíl je ve způsobu pěstování: když chřest necháte růst pod zemí, pak ho slunce nemá šanci „obarvit“ a zůstane bílý. Kdežto roste-li na světle, zezelená.

Jak dlouho je na trhu?

Čerstvý chřest zhruba deset týdnů, od poloviny dubna do konce června (samozřejmě v závislosti na počasí, letošní sezona se poněkud opozdila). A co pak? Nově si budete moci chřest vypěstovaný v ČR koupit také mražený.

Jak poznat čerstvý chřest?

Na první pohled vidíte, zda je na povrchu lesklý, má pěkné sevřené hlavičky a příjemně voní. Další jednoduchá rada? Při ohybu praskne (když se skutečně jen ohne, není čerstvý).

Jak ho oloupat? A musí se to vůbec?

Zelený chřest se zpravidla loupe z jedné poslední třetiny, avšak mladý zelený chřest ani nemusíte loupat. Naopak bílý chřest oloupejte celý, kromě hlaviček. Pokud budete chřest konzumovat jen občas, vystačíte si se škrabkou na zeleninu, když si ho však plánujete dopřávat často, kupte si škrabku určenou na tuto zeleninu. Ještě odkrojte konce a máte připraveno.

Může se jíst syrový?

Může. Nejchutnější je samozřejmě čerstvý a v případě bílého ještě oloupaný.

A když ho nebudeme hned konzumovat?

Po dobu několika dnů ho lze skladovat v ledničce, vhodná teplota se pohybuje kolem +5 °C. Případně ho můžete i zamrazit, ovšem předem ho tepelně upravte. Na druhou stranu však proč byste čerstvý chřest mrazili, když si právě na něm nejvíce pochutnáte?

Jak ho tedy upravit?

Očištěný chřest svažte po několika kusech. Dejte vařit vodu, kterou osolte, trochu oslaďte, ještě přidejte šťávu z citronu a trochu másla. Do vařící vody vložte svázaný svazek tak, aby vykukovaly jeho hlavičky – ty změknou díky páře. Po několika minutách bude hotový (bílý se vaří déle). Dále ho upravujte podle konkrétních receptů, například zapečením, nebo ho hned konzumujte. Třeba jen tak, případně přelitý holandskou omáčkou či v zeleninovém salátu.

V letošním roce začala později kvůli nižším teplotám. Na Rohlik.cz je již v prodeji bílý chřest po půlkilogramových balíčcích. Do deseti dnů by se v nabídce měl objevit také zelený chřest. Sezóna českého chřestu právě začíná a ten je Rohlík schopen doručit zákazníkovi již druhý den od sklizně. Největší domácí online prodejce potravin aktuálně spolupracuje s dodavatelem Český chřest, který splňuje nejpřísnější normy kvality.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Český chřest
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků