Gastro

Cukroví může být i DIA, přesto si však dávejte pozor na glykemický index!

Sbírání kytiček

Trpíte cukrovkou, ale také si chcete užít vánočního cukroví? Samozřejmě můžete, protože náhražek cukru existuje nepřeberné množství – některé jsou tekuté, jiné v pecičkách, další mají podobu jemného prášku.

Už nejsou k dostání pouze v lékárnách, koupíte je i v běžné síti supermarketů, například  Lidl leták je občas nabídne za zajímavou cenu. 

Mají různou úroveň sladivosti, takže je do receptů přidáváme podle návodu na obalu (vždy je uveden přepočet sladivosti na množství cukru). Ale pozor, glykemický index cukroví zůstává vysoký, protože jde o výrobky obsahující hodně škrobů a pochopitelně také tuku. Když v maximální míře využijete celozrnnou mouku, sójovou mouku a také špaldové, amarantové, quinoové nebo ovesné vločky, prospějete si více, než se může na první pohled zdát. Jak se pustit do pečení DIA cukroví? Tady jsou recepty na několik nejoblíbenějších druhů! 

Špaldové hrudky se sladidlem 

● 250 g celozrnné špaldové mouky 

● 100 g mletých vlašských ořechů 

● 4 bílky 

● 1 nastrouhané jablko 

● 1 kávovou lžičku tekutého sladidla 

● 4 polévkové lžíce slunečnicového oleje 

● hrst rozinek 

● špetku soli 

Nejprve si vyšleháte bílky s troškou soli. V další míse si smícháte mouku, vlašské ořechy, rozinky a pak do směsi přidáte strouhané jablko, olej, tekuté sladidlo (nebo práškové, v přepočteném množství podle sladivosti) a nakonec vše ještě jednou promícháte. Následně do těsta opatrně vmícháte vyšlehaný sníh a poté už jen tvoříte hrudky a skládáte je na plech vyložený pečícím papírem – není třeba tvořit žádný speciální tvar, takže k tomu můžete použít lžíci. Pečte cca 15 minut při 170 °C. 

Linecké se sladidlem

Linecké je asi nejtypičtějším vánočním cukrovím, proto by nemělo chybět ani na stole diabetika. Jak se pustit do jeho odlehčenější varianty? Co jsou ty správné ingredience? 

● 200 g hladká mouka (lépe celozrnná) 

● 80 g umělého náhradního sladidla na pečení pro diabetiky 

● 50 g hladké sójové mouky 

● 2 žloutky 

● 150 g másla 

● citronová kůra 

● marmeláda Dia 

Ze všech ingrediencí uhněťte těsto a nechte jej odpočinout – jen marmeládu necháme až na závěrečné lepení upečených kousků. Měli byste jej uložit do chladu, aby se aktivoval lepek a celá hmota se spojila ve vláčné těsto. Pak jej po částech rozvalujte pod fólií, díky které vám těsto nepopraská a výsledné cukroví bude mít krásný hladký povrch, a vykrajujte kolečka, hvězdičky nebo jakékoliv jiné tvary. A proč se přidává sojová mouka? Aby se snížilo množství sacharidů v těstě. 

linecké cukroví

Vanilkové rohlíčky se sladidlem 

I vanilkové rohlíčky patří k vánoční klasice. Jestliže nejste vybavení k jejich pečení, zkoukněte akční leták Pepco, v němž najdete šikovné doplňky do kuchyně, včetně potřeb na pečení. Vanilkové rohlíčky můžete upéci i z celozrnné mouky – a jsou překvapivě chutné! 

● 240 g celozrnné mouky 

● cca 6 g prášku do pečiva 

● 160 g másla 

● 20 g sladidla 

● 10 dkg mletých mandlí 

● 1 žloutek 

● pár kapek vanilkového aroma 

Práce na tomto receptu je opět snadná, jen vše smícháte dohromady, pořádně vypracujete těsto a dáte jej odpočinout do chladu. Pak tvarujete jednotlivé rohlíčky (nebo vyválíte těsto a rohlíčky vykrojíte, případně je těsto natlačíte do formiček). Zkušenější a vybavenější pekařky mají mlýnek s nástavcem na vanilkové rohlíčky, kdy jim vyjede hotový tvar rovnou z mlýnku. Pečte asi deset minut na cca 170 °C – vždy však záleží na velikosti rohlíčků. 

Sušenky z quinoy s mrkví a sladidlem

Vynikající zdravou variantou jsou sušenky z quinoy. Sice nemají dlouhou trvanlivost, jak jsme zvyklí u vánočního cukroví, ale i tak přes svátky vydrží čerstvé a chutné. Na Silvestra si pak můžete upéct nové, je to totiž velice snadné. 

● 1 lžíce drcených lněných semínek smíchaných se 3 lžícemi vody 

● 1/2 hrnku kešu (nebo arašídového) másla 

● sladidlo za ¼ hrnku javorového sirupu (sirup lze v receptu ponechat) 

● 1 čajová lžička jedlé sody 

● 1 čajová lžička skořice 

● 1 banán 

● 1 čajová lžička vanilkového extraktu 

● 1/2 hrnku jemných ovesných vloček 

● 1/2 hrnku quinoových vloček 

● 1/2 lžičky drceného muškátového oříšku 

● 1/4 lžičky soli 

● hrnek nastrouhané mrkve 

● 1/4 hrnku sekaných oříšků (dle vašich preferencí) 

Začněte smícháním lněné mouky a vody, mouka se musí trochu nasát vodou a nabobtnat. Pak ve druhé míse smíchejte kešu máslo, sirup, banán a vanilku. Posléze do směsi přidejte lněnou mouku s vodou (až nabobtná). Nakonec přisypejte quinou, koření, sůl, mrkev a oříšky a jedlou sodu. Vše promíchejte a pak polévkovou lžící tvořte hrudky, které můžete rovnou skládat na na plech vyložený pečícím papírem. Poté každou trošku rozplácněte, aby se z nich staly sušenky. Pečte na 170 °C zhruba 15 minut – dle velikosti sušenek. To, že jsou hotové, poznáte tak, že jejich okraje zezlátnou. Prvních 5 – 8 minut jim svědčí pomalejší chladnutí v otevřené troubě a poté je můžete vytáhnout. 

KP

Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků