Zdraví

Petr Havlíček radí: jak přežít Velikonoce

Sbírání kytiček

Svátky jara jsou tady a spolu s nimi spousta lákadel v podobě tradičních dobrot, které na stůl prostě patří. Už teď se možná trochu děsíte toho, jak letos Velikonoce přežijete, aniž byste nepřibrali, nebo si nepřivodili zažívací problémy. Zeptali jsme se za vás známého odborníka na výživu Petra Havlíčka, jak Velikonoce ve zdraví přežít, ale taky si je trochu užít.

Pokud dobrotami nešetříte a jídla sníte moc, vystavujete se riziku nadbytečného příjmu především jednoduchých cukrů a nasycených tuků či transnenasycených mastných kyselin (pokud si zvolíte nevhodný tuk na pečení mazance či si koupíte nekvalitní produkt v obchodě). Škodit může i vyšší příjem kuchyňské soli, pokud hodně osolíte polévku, nádivku a kuře.

V hlavní roli vajíčka

Vajíčka byla v minulosti zatracovanou potravinou, která nás dle tehdejších teorií poškozovala na zdraví pro svůj vysoký obsah cholesterolu a tuků (jedno střední vejce obsahuje cca 180 mg cholesterolu a 6 gramů tuků, tj. 10 % jeho hmotnosti). Ale jak plynul čas, potvrdilo se, že pokud vejce konzumujeme v rozumném množství a správně je kuchyňsky upravuje, pak se obsažený cholesterol nevstřebává významně do krevního řečiště. Navíc obsažený tuk obsahuje významné množství omega 3 nenasycených mastných kyselin, které naopak náš kardiovaskulární systém chrání. Takže vajíčka do našeho jídelníčku určitě patří a není třeba se jich bát. Skvělým tipem jak vejce konzumovat, je vajíčková pomazánka. Zkuste třeba odlehčenou verzi, do níž dáte z části místo majonézy bílý jogurt či tvaroh a nezapomeňte na čerstvé bylinky.

S kynutým těstem opatrně

Kynuté pečivo, především mazance, jsou vydatným energetickým zdrojem, především díky vysokému obsahu jednoduchého cukru a tuků, naopak neobsahují téměř žádnou vlákninu. Ale nemusíme se jich zcela vzdávat. „Rozhodně bych doporučil mazanec nekupovat, ale připravit si jej doma. Stačí si vybrat správné suroviny a použít pár triků. V první řadě si vyberte kvalitní rostlinný tuk. Vyberte si takový, který obsahuje minimální množství transnenasycených mastných kyselin (pod 1 %) nebo použijte kvalitní máslo. Anebo namíchejte kvalitní rostlinný tuk a máslo. Místo bílého cukru použijte cukr hnědý. Energetickou hodnotu sice nesnížíte, ale výrobek bude obsahovat o malinko více minerálních látek a stopových prvků. Navíc můžeme část cukru nahradit moderními přírodními sladidly, například stevií. A pokud budeme chtít zachovat tradiční chuť a vzhled mazance a zároveň navýšit obsah vlákniny, pak zhruba 10-15 % bílé mouky nahradíme rezistentním škrobem,“ radí Petr Havlíček.

Štamprlička za koledu

Popíjení alkoholu se týká o Velikonocích hlavně mužů, kteří chodí od domu k domu na koledu. „Tento den bych příliš nedramatizoval. Pokud se stravujeme zdravě a vyrovnaně, pak nás jeden takový den, stejně jako Vánoce, nemůže nijak ohrozit ani na našem zdraví či štíhlé linii,“ říká Petr Havlíček.

Není však alkohol, jako alkohol. Některé druhy mají i určitou nadhodnotu díky obsahu ochranných látek (antioxidantů) – především červené víno. Jiný kromě alkoholu ve vysoké koncentraci neobsahuje téměř nic – tvrdý alkohol. Některý je zdrojem i vysokého množství tuků a cukrů – likéry. Proto je potřeba si dobře vybrat, po jakém alkoholu sáhneme. „Já osobně bych doporučil držet se kvalitních suchých vín. Ale jen občas, alkohol je poživatinou, která by se v našem jídelníčku rozhodně neměla opakovat s železnou pravidelností. Pokud dodržíme rozumnou konzumaci alkoholu (tj. v případě vína cca 0,4 l týdně), pak nás toto malé množství alkoholu nijak zdravotně ani váhově neohrozí,“ radí výživový poradce.

A co nádivka?

I velikonoční nádivka může být značnou energetickou bombou, pokud správně nezvládneme její přípravu a použijeme tučné telecí a uzené vepřové maso, či přeženeme množství másla. Petr Havlíček doporučuje najít na internetu či v kuchařce vhodný recept a nakoupit kvalitní suroviny, především libové maso. Pokud budeme používat mouky, je možno opět 5-15 % jejího množství nahradit rezistentním škrobem, abychom přirozeným způsobem navýšili obsah vlákniny. A pozor na sůl! Dosolujte až po upečení, neboť uzená masa ve většině případů obsahují více soli, než by bylo zdrávo.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: materiály od Petra Havlíčka, www.pacificprime.com/blog/how-to-have-a-healthy-easter.html, blog.totalwellbeingdiet.com/au/2020/6-tips-for-a-healthy-easter/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků