Výživa

7 přírodních superelixírů proti chřipce a nachlazení

Sbírání kytiček

Pořádně se ochladilo, blíží se období plískanic a tedy i chřipek a nachlazení. Jak na ně vyzrát a podpořit svou imunitu díky přírodním lékům?

Chřipka a nachlazení mají mnoho společného. Nachlazení je obecně mírnější než chřipka. Obojí se projevují únavou, kýcháním, kašláním, vodnatou rýmou, u chřipky může projevy doprovázet výrazná slabost, vysoké horečky až zimnice, bolesti svalů, kloubů a hlavy. 

Léčba chřipky trvá asi 7 dní. Během této doby byste měli odpočívat, dobré je se vypotit, pít hodně tekutin, omezit alkohol a kouření. Léky mohou průběh nemoci zmírnit, ovšem pozor na antibiotika, ty na virové onemocnění, jako je chřipka nezabírají. Zkusit ale můžete několik přírodních elixírů, které vám rozhodně udělají dobře.

Exotická vitaminová bomba – kaki persimon

Přestože tuhle oranžovou pochoutku milují hlavě v Číně a Japonsku, své místo už si získává i u nás. Toto ovoce je nekalorické ( obsahuje 80 % vody a spoustu vlákniny), je plné vitamínů a minerálů. Posiluje imunitní systém, působí proti únavě a bolestem svalů a kloubů. Jeho konzumace se doporučuje nejen dosplým, ale také dětem a skvělé je také jako zdroj blahodárných látek pro těhotné ženy.

Neobyčejná houba na imunitu – hlíva ústřičná

Říká se jí elixír věčného mládí, ale tato neobyčejně chutná houba má daleko více skvělých vlastností. Tak například skvěle podporuje imunitní systém a regeneraci buněk. A to vše díky vitaminům řady B, dále pak obsahuje vitamin D, C, K, železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bór, jód a především beta-1,3-D glukany. Užívejte samozřejmě nejlépe v přírodní formě, ale vzhledem k tomu, že doporučené užívání je denně, rychlejší je samozřejmě ve formě kapslí.

Voňavá bylinka na desinfekci – Šalvěj lékařská

Tato bylinka je znmá víc jak tisíce let. Používá se nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství. Odva r ze šalvěje skvěle desinfikuje ústní dutinu hlavně při angínách, chřipkách, bolestech v krku, ale také zánětech dásní, aftách apod. Čaj ze šalvěje navíc zabírá také při stresu a únavě nebo při nepravidelné menstruaci.

Speciální elixír pro volný dech – mořská sůl

Blahodárně působí na celé tělo. Ve starověku se používala dokonce jak zkrášlovadlo. Daleko zajímavější je ale její léčebné využití. Obsahuje velké množství jódu, který příznivě ovlivňuje štítnou žlázu, brom, tekrý je účinný na nervy, či draslík a sodík, které zlepšují přemýšlení a soustředění. Kloktáním mořské soli a vody můžete zmírnit bolesti v krku. Nejlepší je ale inhalace slaného roztoku při ucpaném nosu. ( ten už seženete I v kapkách.

Ostrá zelenina proti kašli – cibule

Cibule pochází z Asie, kde kdysi rostla planě. Už tehdy se ale přišlo na její široké využití jak v kuchyni, tak v léčitelství. Cibule působí příznivě na trávicí trakt, krevní oběh, ale také třeba na štípnutí hmyzem. Asi nejznámější jsou ale její účinky při chřipkách, nachlazeních a angínách. Asi nejdůležitější blahodárnou látkou kromě vitaminů a minerálů obsažených v cibuli je allicin. Tato látka má silné antibiotické účinky. Asi budete znát starý recept na kašel a sice – šťáva z nakrájené cibule posypané cukrem. Podobný účinek má odvar cibule neboli cibulový čaj.

Geniální čaj pro povzbuzení – zázvor

V minulosti byl považován za starobylé koření. V Čechách se vyskytuje od 13. Století, buď jako sušený nebo naložený v cukru. V Anglii se často dává do koláčů a sušenek nebo zázvorového piva. Z lékařského hlediska má silné antiseptické, protihorečnaté, protizánětlivé účinky. Zmírňuje bolesti hlavy, stavy napětí, je prevencí proti chřipce a skvělý při nachlazení. Vyzkoušejte zázvorový čaj s medem. Špalíček čerstvého zázvoru oloupejte, nakrájete na kousky a zalijte vařící vodou. Nechte chvíli odstát a teprve pak doslaďte lžičkou medu.

Něco proti horečce – ocet

Chcete-li si připravit skvělou zálivku na salát, vyzkoušejte balzamiko, vinný nebo jablečný ocet. Chcete-li se zbavit horečky a nachlazení, pomůže opět ocet, ale bude stačit obyčejný 8%. Ocet je tradiční antiseptikum. Působí chladivě a parotizánětlivě. Recept na snížení horečky je jednoduchý – ponožky namočte do studeného roztoku octu a vody ( asi 6 lžic na 0,5 litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte. Zabalte do osušky nebo si oblékněte ještě jedny suché ponožky. Po půl hodině vyměňte. Za dvě hodiny může teplota klesnout až o jeden stupeň.

Připravila: Eva

Foto: Kaki Persimon Bouquet

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků