Hlídejte si životní rovnováhu a nezapomeňte, co je důležité ve vašem životě?

Z jakého důvodu mnoho z dobře zaopatřených lidí hledá pomoc, bere psychofarmaka, sebepoškozuje se a není spokojeno se svým životem?

Hlídejte si životní rovnováhu a nezapomeňte, co je důležité ve vašem životě?
Zobrazit fotografii v galerii

Přemíra informací zvyšuje nejistotu

Zkusme se nyní zamyslet, kolik informací za den musíme přijmout. Množství informací, které se dostalo k našim předkům v 19. století během celého roku, je srovnatelné s množstvím, které se nyní dostane k nám za jediný den. Posloucháme rádio, pracujeme s internetem, díváme se na filmy, televizi, sledujeme zpravodajství, lidé okolo nás přicházejí s novinkami. 


Některé informace cíleně vyhledáváme, ale je daleko více informací, které se objeví, aniž bychom je hledali a stáli o ně. Jsou prostě všude okolo nás. A jsou to informace, které neustále musíme třídit a hledat mezi nimi priority. Musíme odstraňovat podstatné od těch nepodstatných. To znamená, že náš mozek je neustále zaměstnán, a to aktivitou, která nepřináší nijaké objektivně pozorovatelné výsledky, a tedy ani subjektivní naplnění. Jsme jako v pohádce o Šípkové Růžence – i když stále sekáme do houští, objevují se další šlahouny, které utneme a vyroste deset dalších, což rozhodně energii a motivaci nepřidá, právě naopak. 


Informace a děti 

Ještě zůstaňme u přemíry informací, protože s nimi souvisí jejich velmi jednoduchá dostupnost. To je na jednu stranu dobře, ale přestává to být výhoda, když si uvědomíme, kolik neadekvátních informací, které proto, aby se staly pochopitelné, potřebují další vysvětlení nebo dobré načasování, se dostává k našim dětem? Kolik informací zachytíme, abychom je správně dovysvětlili, a kolik z těchto informací vyvolá u našich dětí noční můry, protože jim nerozumí? A my si klestíme cestu trním, a navíc musíme periferně pozorovat a zasahovat na cestách našich dětí. 


Věci, které měly ulehčit práci, nám nyní berou více času

Je naší přirozeností, že si věci snažíme ulehčit. Mnohdy však paradoxně dochází k úplnému opaku. Vezměme si například e-maily. Jak je to perfektní, když můžeme napsat kamarádovi, aniž bychom museli vytahovat papír, tužku, hledat obálku, nadepsat adresu, napsat samotný dopis a pak dojít na poštu. Ano, je to velká úspora času, ale tím, že je to tak jednoduché, tak píšeme a dostáváme daleko více informací, než bychom psali a dostávali v dopisech. Informace pak zase musíme třídit, zpracovávat a odpovídat. A opět houští narůstá. 


Tlak médií, co by se mělo a jak by se mělo 

Díky médiím máme větší přehled. Ale zase je tu něco za něco. Právě kvůli velkým titulkům v novinách, pořadům v televizi, rozhovorům na internetu, kdy se akcentují určitá témata, ale také skrze diskuze pod články či na sociálních sítích, se vytváří nová pseudorealita. Lidé se sami sobě zdají divní, když se netrápí, když nepociťují, že by patřili do nějaké minority. 


A diktát pokračuje dál v tom, jak by měl vypadat náš dům, naše auto, náš mobil, náš pes. Co bychom měli nosit, abychom nevypadali jako outsideři. Jak by měly vypadat naše děti, co by měly všechno zvládat a umět. Pokud se necháme tímto strhnout, začne nekonečný kolotoč, že takto nevypadáme a nežijeme. Toužíme po věcech, které když získáme, zjistíme, že z nich nemáme takovou radost, jelikož nesplňují naše kritéria nebo nefungují, jak jsme si vysnili. Nějak nejsme nikdy s ničím úplně spokojeni. Neprožíváme věci teď a tady, ale myslíme na to, co bude, až něco získáme či uděláme.


Rychlost změn a nejistá budoucnost 

A v neposlední řadě s velkým množstvím informací souvisí i velké množství změn. To, co platilo včera, prostě dnes už platit nemusí. Každý člověk potřebuje určitou míru jistoty a bezpečí, a každá změna je útokem na tyto potřeby. Mnohdy jsou změny ku prospěchu, a bylo by naivní si myslet, že život by se beze změn obešel, ale když je změn na jedince příliš, nejistota narůstá, napětí stoupá, a pak může nastat zkrat v podobě útěků, agrese, autoagrese, a to se vše projeví dříve či později na našem fyzickém i duševním zdraví. 


„Někteří lidé se ztrácejí v množství informací, zaručených internetových rad, které ale v jejich životě moc nefungují, a proto upadají do beznaděje. Jsou unaveni a nemají sílu hledat řešení – přetlak řeší berličkami, které se dřív nebo později stávají problémem,“ říká ředitelka Hana Regnerová, ředitelka Modré linky. 


A co na závěr? 

Sledujme dění okolo sebe, nechejme se inspirovat, ale zkusme se vyhnout srovnávání. Snažme se žít svůj vlastní život a nenapodobujme nereálné tužby a sny, nechtějme být dokonalý. A zkusme třídit informace, tak jako mnozí z nás už umí třídit odpad, jen tak se můžeme vyhnout zahlcení. A pokud nás opravdu něco trápí, svěřme se blízkým, přátelům anebo odborníkům. Na trápení nemusíme být sami.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Modrá linka bezpečí

Foto: Thinkstock

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Pro mě jsou nejlepší zprávy z mé rodiny, štěstí dští a vnoučat.

ODPOVĚDĚT

4

Tlak médiií a jejich vliv na náš život je velký. Opravdu je třeba informace třídi a nenechat se ovlivňoat. Prostě mít svůj vlastní úsudek.

ODPOVĚDĚT

6

Nejhorší je pustit si zprávy na ktérémkoliv kanále. Jedna katastrofa za druhou a k tomu nesmyslná panika a denně nová nařízení kvůli kovidu. Média se chovají, jako by to byl mor nebo španělská chřipka. Ani se nedivím sebevraždám. Není jednoduché zůstat v klidu.

ODPOVĚDĚT

4

Musím s vámi souhlasit...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Meditace

Štěstí přichází se soustředěním

Začínám být alergický na věty typu: „Vědci zjistili, že “.A pak pokračuje popis něčeho, co...

Úvaha o štěstí

Úvaha o štěstí

Příležitostné cestování MHD může být někdy docela zábava. Tedy pokud zrovna nejste účastníky nepopulární odpolední...

Titulka pro: Akademie štěstí

Akademie štěstí

Někteří lidé pomalu přestávají hledat cesty ke zbohatnutí. Hledají cestu k nové, stále více převažující hodnotě,...

Filmová premiéra: Cena za štěstí

Filmová premiéra: Cena za štěstí

První český film, na který můžete v roce 2019 jít do kina Cena za štěstí...

Tarotový výklad říjen 2017

Tarotový výklad na říjen 2017

Říjen je desátým měsícem roku podle Gregoriánského kalendáře a má 31 dní. Český název je...

Titulka pro: Jak být šťastný? Naučte se být vděční

Jak být šťastný? Naučte se být vděční

Jak je to možné? Lidé si vytvoří svůj sen, tvrdě pracují na jeho realizaci a...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz