Domácnost

Domácí pěstování bylinek

Sbírání kytiček

Přestože v obchodech jsou bylinky k mání celoročně, mnohé láká vypěstovat si vlastní. A proč vlastně ne? Zvládne to každý, i ten, kdo nevlastní zahrádku a dokonce ani balkon.

V čem budou doma pěstované bylinky lepší než ty, které nabízí snad každý supermarket? V obchodech s potravinami se prodávají byliny určené k rychlé spotřebě, takové vám doma dlouho nevydrží. Což naopak dokážete s těmi, které si budete sami pěstovat.

Kde jsou bylinky k dostání

Některé můžete pěstovat ze semínek, ale pokud chcete zanedlouho trhat čerstvé lístky, dají se koupit už předpěstované rostliny – v hobby marketech a zahradnictvích či specializovaných prodejnách. Doma je přesaďte do květníku, použít můžete například zeminu pro pokojové rostliny.

Po jedné, nebo společně?

Rostlinky vysazujte jednotlivě do nádob nebo je zkuste kombinovat. Pokud budete sesazovat více druhů do jedné nádoby, zvolte vždy druhy se stejnými nároky na pěstování. Například pažitka je vlhkomilná a není vhodná k pěstování pohromadě například s rozmarýnem nebo tymiánem. Kromě tradičních květináčů se dnes prodávají šikovné samozavlažovací, dvoudílné i takzvaně dva v jednom (v tomto případ je nádoba na vodu vlastně součástí květníku).

Tipy na kombinace bylinek

Zkuste společně sesadit například meduňku, mátu, šalvěj a mateřídoušku, nebo třeba bobkový list, smil, rozmarýn a dobromysl, spojit můžete i bazalku s petrželkou, šalvějí a pažitkou.

Kam s truhlíkem

Umístěte ho k oknu, na parapet, nejlépe na slunečnou stranu. Optimální by to bylo v kuchyni, pokud ovšem zrovna ta vaše nemíří na sever. Bylinky by měly denně dostat „dávku“ slunečního záření po dobu alespoň šesti hodin. Pokud máte doma šikovného partnera, může truhlík či květináč rovněž zavěsit na strop či stěnu.

Zálivka a výživa bylinek

Obecné pravidlo pro závlahu zní – udržujte substrát vlhký, což si snadno zjistíte dotykem. Nejlepší řešení? Až rostlinky zalijete, počkejte, až odteče přebytečná voda a pak ji z podmisky vylijte. Máte-li zmiňované samozavlažovací truhlíky, také u nich průběžně kontrolujte, zda zbylá voda nezahnívá. A výživa? Nejrychleji to půjde s hnojivem v podobě tyčinek, prodávají se samozřejmě i jiné formy, které lze dodat rostlinám při zalévání

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: OBI
Zdroj fotografií: OBI
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků