Společenské hry, které vás pobaví

Zima je ideální čas na různé společenské hry. Venku je často pochmurně, brzy se stmívá a vy sedíte s rodinou doma.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Připravili jsme pro vás pár tipů na výborné hry, při nichž se pobavíte i něco naučíte.
Vyzkoušejte si jeden večer v týdnu nezapínat televizi, počítač, ani nesahejte na telefon. Strávíte kvalitní chvíle s rodinou nebo přáteli. Všem to jedině prospěje.


Obměna pexesa

K našim nejoblíbenějším rodinným hrám patří pexeso. Už jste slyšeli například o sluchovém pexesu? Můžete si ho koupit nebo vyrobit doma. Použijte na něj krabičky od Kinder vajíček nebo od sirek. A možná se vám zalíbí i hmatové, čichové nebo chuťové pexeso. Poznáte jednotlivé potraviny se zavřenýma očima? Rozeznáte ovoce? Nebo si na čtverečky papíru nalepte různé textilie, smirkový papír, voskový papír, kožešinu, izolepu a hádejte dvě stejné destičky jen pohmatem. Fantazii meze nekladou.


Člověče, nezlob se po svém

I známé Člověče, nezlob se si můžete vylepšit. Namalujte si k figurkám vlastní hrací podložku a zpestřete ji nevšedními úkoly, otázkami a hádankami. Na některá políčka přidejte i drobnou odměnu, děti budou nadšené. A rozhodně se rozšoupněte, když budete tvořit hrací plochu pro dospělé na silvestrovskou párty.


Vyprávění podle obrázků

Znáte hru Příběhy z kostek – story cubes. Jestli ne, tak neváhejte. Tahle dokonalá hra obsahuje 9 kostek s celkem 54 obrázky. Je velmi skladná a hodí se tedy i na cesty, do vlaku, letadla nebo si ji přibalte na hory. Výborně rozvíjí fantazii a slovní zásobu. Hra sice nemá vítěze a poražené, přesto si ji zamilujete. Hodíte všech 9 kostek a prohlédnete si obrázky. Potom společně vymýšlíte příběh, který právě tyhle obrázky obsahuje. Mladším dětem zlepší vyjadřovací schopnosti, brzy budou umět dávat dohromady věty a ve škole jim slohové úkoly budou připadat naprosto triviální.


Hra na postřeh

Hra Dobble existuje v různých variantách pro dospělé nebo pro děti. Je to hra o postřehu a chytí každého. Je rychlá, zabaví dva i více hráčů. Zajímavou novinkou je také Paní Pavouková určená dětem od 4 let. Děti učí být pozorné, trénují si jemnou motoriku i logické uvažování. Její provedení je navíc pro děti velmi lákavé.


Něco pro nejmenší

Máte doma děti kolem dvou let a chcete něco snadného i pro ně? Pak určitě pořiďte hru s Krtečkem určenou pro nejmenší. Děti se díky ní naučí barvy i nová slova. Je to velmi roztomilá a mazlivá hra.


Takhle malé děti by mohly zvládnout i hru zvanou Jenga. Jedná se o dřevěné kostky. Čekejte hru, co chytne všechny od 2 do 100 let. Jenga je věž, z níž postupně vytahujete a přikládáte kostky na vršek. Komu věž spadne, ten prohrál. Cílem je taktizovat a vytahovat kostky velmi opatrně.


Využijte, co máte doma

K různým hrám doma využijete i třeba kostky ze stavebnice, hodí se třeba LEGO. První variantou je, že nakreslíte na papíry návrhy, co budete skládat. Potom karty vytahujete a kdo postaví tvar správně jako první, ten vyhrál.


Druhá varianta se hodí pro seznamování a sbližování. Sedněte si k sobě zády a mějte k dispozici stejné kostky. Jeden z dvojice staví a říká co. Druhý staví to samé. Jejich výsledný výtvor by měl být stejný.


Napadá vás ještě jiná hra, kterou zbožňujete nebo si ji vybavujete z dětství? Dáváte přednost klasickým hrám před těmi alternativními a novými?

 

Komerční prezentace
Foto: iStock
30. 11. 2015
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Ano, a s pítelem také i sami

ODPOVĚDĚT

1

S vnuky stále něco hrajeme.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Vybíráme vhodný hudební nástroj pro dítě

Chcete, aby se vaše dítě naučilo hrát na nějaký hudební nástroj? Aby rozvíjelo své hudební...

ilustrační obrázek

Jan Cina: čím chtěl být jako malý kluk?

Jana Cinu můžete znát z dětského pořadu planeta Yo. Méně už se o něm ví,...

ilustrační obrázek

Všechny počítačové hry dětem neškodí

Počítače, televize, mobily, tablety, play stationy a další technické vymoženosti jsou neodmyslitelnou součástí života dnešních...

ilustrační obrázek

Vánoční tipy od Microsoftu pro celou rodinu

Nevíte si rady s dárky na Vánoce a nutně potřebujete nevšední inspiraci jaké dárky koupit?...

ilustrační obrázek

Hra postav si svou ZOO

Jak jsme vás již informovali, Albert v únoru spustil kampaň Postav si svou ZOO.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

PROBIOTIKA PRO DĚTI OD NAROZENÍ

Dobrý den, měl by prosím někdo tip na nějaká probiotika pro ...

ODMĚNY PRO PEJSKY

Jaké odměny pro psy? Co kupujete?

KVALITNÍ SNACK PRO PEJSKA NA CESTY

Kvalitní snack pro pejska na cesty - doporučíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz